| xyz12309 a întrebat:

Salutare, sunt puțin în ceață, unde locuiesc am centrală și aragaz, trebuie ca din 2 în 2 ani sa fac verificarea instalației de gaz și o alta verificare tehnica periodica a centralei sau e una și aceeași?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

De fapt sunt 3:
- verificarea instalatiei de gaz (VIU) - 1 data la 2 ani
- revizia tehnică a instalatiei de gaz (RIU) - 1 data la 10 ani
- verificarea tehnică periodica a centralei (VTP).
De obicei iesi mai ieftin sa le faci toate deodată, cu aceeasi firma, cam toti se autorizeaza pentru toate. Mi se pare stupid sa faci una cu cateva zile inaintea celeilalte, cand le poti face pe toate 3 deodata.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verificarile se fac astfel:
1. Daca ai arzator de gaz (soba, centerala etc.) conectat la horn, atunci intai trebuie verificat si curatat hornul.
2. Daca ai centrala termica pe gaz, atunci verificarea centralei se face periodic, la maxim 2 ani.
3. La intervale de maxim 2 ani trebuie verificate aparatele care ard gaz metan. Se taxeaza dupa numarul arzatoarelor si trebuie prezentate adeverintele de verificare de coserit (1) si de erificare a centralei (2).

| darrio2007 a răspuns:

Nu te lua dupa Rx Tx. Exagereaza. Te costa in jur de 180-200 de lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Centrala ti-o verifica cel ce da garantia (cel ce a instalat-o) si tevaraia catre aragaz si centrala ti-o verifivca o firma specializata. Eu fac verificarea centralei cu cateva zile inainte de cei care vin sa faca verificarea instalatiei. Cei cu verificarea instalatiei ma anunta cu peste o luna inainte ca vin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e una.

| gabicoo a răspuns:

Sunt două revizii diferite!
Eu le fac separat pentru că am tras gazul metan într-un an și am montat centrala termică în anul următor! Cei care au tras gazul și au montat centrala termică în același an pot face ambele revizii cu aceeași echipă! Plătesc două revizii una la gaz și alta la centrala termică cu un anumit discount! Prețul diferă de la o firmă la alta!
Eu fac revizia tehnică la centrala termică cu firma de la care am cumpărat-o, iar revizia tehnică la gaz o fac cu firma E-on-ului care este furnizorul de gaze naturale în orașul meu!
Succes!

| mi25 a răspuns:

Daca centrala este in garantie, trebuie facuta revizia centralei de firma care a montat-o. Daca nu, poate sa o verifice orice firma care are autorizatie in acest sens.
Pentru stiinta, firmele care au servicii in domeniul gazelor naturale au autorizare in una sau mai multe din urmatoarele:
1. Instalare sistemul de folosire a gazelor: complet, doar conducte (firma de distributie), doar centrale.
2. Punere in functiune a sistemului.(de regula cei ce monteaza centrala).
3. Reparatii
4. Verificare si revizii.
Nu toate firmele au toate aceste autorizatii, in special cea de verificare si revizie.

| RxTx a răspuns:

Sunt aceeași oameni aceeași firma de obicei iti ia 400 lei si gata
Daca te vad mai
Atunci ei or sa încerce sa iti ia 800 lei
Dar in general se ia 400 lei in total

Verificarea aia de la gaze se poate face si separat poți sa cerifirmei distribuitoare cred ca e ieftina rau sa iti verifice conducta
Ca tot venea pe la bunicul meu din cand in cand si nu se vaită ca sr fi costat ceva impresionat

| xyz12309 explică (pentru RxTx):

Dacă as vrea sa le fac separat ai idee care de care e condiționată?

Pentru centrala trebuie curatat coșul de cineva avizat?(tiraj fortat)

| xyz12309 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, varianta finala a fost sa găsesc o firma care sa îmi verifice și centrala și instalația de gaz pentru 300 lei, ceea ce mi-a părut rezonabil pentru București