| ValiConstantin123 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o întrebare, ce aș putea face ca un șurub sa stea strâns în locașul care s-a lărgit?
Fără glume nu imi mai strânge se învârte în gol.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca e PAL, cum zici, si surubul e holtzsurub, cel mai bine e sa dai gaura cu totul, si sa prinzi cu șurub cu piulita, daca ansamblul permite acest lucru. Daca mai pui si doua saibe mai maricele, ca sa prindă surubul mai bine pe PAL, ca sa nu il distruga, e si mai bine, va tine mult si bine

| sierra1 a răspuns:

In ce se inșurubează neobrăzatul ăla?

| ValiConstantin123 explică (pentru sierra1):

Pal

| sierra1 a răspuns (pentru ValiConstantin123):

Aracet + rumeguș - umpli, lasi să se usuce, refaci gaura.
Baftă

| ValiConstantin123 explică (pentru sierra1):

Merge si cu super glue?

| sierra1 a răspuns (pentru ValiConstantin123):

Fă tu cum vrei, eu ți-am spus ce să faci!

| minrest a răspuns (pentru ValiConstantin123):

PAL, da? Vorbim de un holtzsurub? Pune un holtzsurub mai gros, daca are loc, sa fie si mai lung.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pui pe filet niște fire de cânepă, niște ață, niște sfoară, care să astupe parțial zona de filet care este acum prea largă și strângi apoi șurubul.

| minrest a răspuns:

Ai putea da filet de marimea imediat urmatoare, si schimbi surubul. A fost M6, dai filet M8 si pui surub M8. Daca nu se poate, schimba sistemul de fixare, cumva.

| Irinelp a răspuns:

Pui un șurub mai gros decât cel care l-ai avut.

| KR0NSTADT a răspuns:

Îl sudezi, sau îl lipești cu superadeziv, sau dai alt filet, sau aruncă totul și cumpără altceva.