| Prumarius a întrebat:

Salutare TPU, cineva care lucreaza in domeniul constructiilor pentru o fundatie de 32metri liniar cu inaltimea 90 cm/25latime necesarul de beton cat ar fi? Multumesc

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fundatia se calculeaza in functie de specificatiile geotehnice, zona seismica, etc,
DAR nu poate avea pe toata inaltimea 25cm latime, doar in partea superioara.
In partea de jos, aproximativ 55-60cm din cei 90, va trebui sa aiba 50cm latime (sau mai mult).

Cu 50 cm latimea talpii, pe 60 cm inaltime, si restul pana la 90cm de 25cm, iese 0.375 m patrati aria sectiunii.
0.375 m2 * 32m = 12m cubi

In total 12+2.4 = 14.4 m cubi (20 % se da in plus, pentru ca betonul e foarte umed, apa se pierde)

Volumul ocupat de armatura de otel se ignora de obicei.

Mai bine apeleaza la un inginer rezistentist si la un geolog pentru stabilirea exacta a sectiunii fundatiei, ce ti-am dat eu e doar aproximativ.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cubajul este aritmetica de clasa a-4-a; nu chestie de constructii!winking tongue laughing

| gheorghe699 a răspuns:

Pai sa calculam; 0, 9xo, 25x32=7,2mc(metrii cubi)deci ai nevoie de 7, 2 mc beton, eu cred ca dimensiunile fundatiei sunt determinate corect, o inaltime de 90 cm, este suficienta, incat sa reziste la inghet.

| NLS a răspuns (pentru gheorghe699):

Inaltimea in general ajunge (in functie de teren, uneori e nevoie 1m sau mai mult, chiar si pentru o amarata de casa...), insa unde ai vazut mataluta fundatie de latimea unui zid interior?

https://goo.gl/images/dXUSZE

Asta e fundatie. Partea superioara de sub zid poate fi si de grosimea zidului, ca nu ii cad plombele. Totusi, acolo e zona de armare, si de regula se iese cu macar 2, 5cm (alteori cu 5) in fiecare parte.
Partea de jos e mai lata, intre 50 si 70cm, in functie de teren.

| gheorghe699 a răspuns (pentru NLS):

Daca ai fi fost atent, ai fi observat ca am folosit "datele"date de client, a cerut sa calculam, am calculat, ok?

| NLS a răspuns (pentru gheorghe699):

Dacă ai fi avut și un dram de cunoștințe, ai fi înțeles ca nici măcar o hazna nu poți construi cu asemenea fundație. Dar asta e specializarea ta, bați câmpii, la fel ca dincolo cu piramidele tale cu baza triunghiulara.
Nu ca nu ar exista șarpante de forma aceea, dar omul a zis clar ca are patru laturi. Ce nu a precizat e cum bine a remarcat colegul, lungimea coamei, asa ca eu am unit într-un punct cele patru ape, rezultand 47m2.
Din ce poveste ai scos tu 84 e peste înțelesul omenirii.