| anonim_4396 a întrebat:

Se pot monta prize pe balcon? Am balconul inchis, dar mai e umezeala, poate mai ploua pe la colturi, habar n-am big grin. Sunt prize de exterior? Sau prelungitoare?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/2Gy9ilW

| mihai69 a răspuns:

Sunt și prize de exterior (cum ai aflat deja), și prelungitoare pentru uz în mediu umed.
Problema ta va fi totuși alta: uscătorul de rufe produce el însuși umezeală, chiar destul de multă (depinde cât de bine sunt stoarse rufele din el și de cantitate). Și asta va condensa pe geamuri și pereți. Ai nevoie de o aerisire serioasă acolo, poate chiar de un ventilator extractor care să meargă odată cu uscătorul tău.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa montezi. Dar daca stii ca poate sa ajunga apa la ele... de ce ai face-o? Poti sa pui un prelungitor ai pe bloc. Importanta este siguranta. Scapa de umezeala si de riscuri si apoi pune priza.

Numai bine! Si multa grija.

| Paula2018 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Vreau sa imi iau un uscator automat de rufe si nu am spatiu in casa si mai multa lume mi-a recomandat sa il pun pe balcon. O sa se izoleze tot blocul anul viitor. Imi ploua la un colt pana s-a facut acoperisul, acum e ok. Umezeala... am presupus eu ca nefiind izolat blocul, inevitabil este.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Paula2018):

Atunci totul e perfect happy

Răspuns utilizator avertizat
| Tamas_Dragos_1990 a răspuns:

La un magazin gen brico depot, leroy merlin sau altele gasesti si prize de exterior, sunt putin mai mari si au un capac de plastic cu arc care tin inchis capacul, deci da, sunt.

| Andromeda20 a răspuns:

Da poti monta nu-i nici o problema atita timp cit nu e umed in zona unde e montata