| astertix09 a întrebat:

Sunt atatea produse de curatat cuptorul, am incercat doar cateva, fara rezultat. Problema e ca am dat un timp mai mare la microunde sa faca floricele si acum cuptorul arata de parca ar avea cativa ani, nu cateva luni. L-am curatat dar tot maroniu este. Voi ce ati folosit sa il aduceti la starea initiala? Ma gandeam sa il vopsesc cu spray alb in interior, dar dupa aceea cred ca nu il mai pot folosi.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

... iar pe viitor foloseste o punga de hartie cand faci floricele.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spala-l cu Triumf. O sa arate mai ceva ca nou. Dar pune-ti neaparat manusi, fiindca triumful iti face mainile praf.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am triumf acasa, cu pensula si am facut cuptorul (de la aragaz) ca nou saptamana trecuta. Sa nu te fi pacalit cu un produs falsificat.

| astertix09 explică:

Brigaela am luat recent triumf si e atat de prost, parca era apa, stiam de el ca e puternic. Am folosit si un spray israelian, luat dintr-un magazin de cartier, si nu facea decat spuma si nu avea rezultat.

| astertix09 explică:

Multumesc tuturor, pentru ajutor. Nu pot spune ca o solutie este cea mai eficienta momentan, pana nu incerc mai multe.
Pentru Regis, multumesc pentru sfat, dar floricelele alea erau in punga, sti pungile alea tampite, cu scris asa marunt ca trebuie sa scanezi punga sa maresti intr-un soft sa vezi ce scrie acolo. De obicei cam 2 minute si 30 de secunde sunt suficiente pentru majoritatea pungilor. Punga cu pricina ar fi trebuit sa fie coapta sub 2 minute. Am invatat asta prin incercare si eroare.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Eu folosesc Mr. Muscolo crema pentru inox si Anti Kalk spray, care imi curata foarte bine murdaria facuta in microunde sau cuptor. Sunt produse mai scumpe dar eficace. Trebuie sa folosesti manusi la Anti-Kalk. Succes!

| antonia09 a răspuns:

Pentru a curatarea unui cuptor de microunde in interior este indicat ca inainte de curatare sa se pune circa 5 min o cana de apa inauntru.
Se poate aplica foarte bine o solutie degresanta si lasata sa achtioneze cateva secunde dupa care limpezesti foarte bine. Eu folosesc cu succes Sgrassatore universale un produs italian, dar in tara sunt foarte bune degresantele de la Sano.
Sper sa iti fie de folos sfatul dat. Cu bine,

| Gregory a răspuns:

Salut! Încearcă şi Cillit Bang sau Ajax Professional Extra Power. Când le foloseşti utilizează mănuşi, deoarece sunt puternice şi afectează pielea. Pe mine acestea mă scot de fiecare dată din bucluc. Mult succes happy

lolita
| lolita a răspuns:

Eu combin doua produse: unul de spalat bucatoria care este bun si pentru scoaterea petelor de pe haine si altul care este special pentru baie, pentru distrucerea calcarului. mai pe scurt, foloseste produse puternice pentru curatare.

| princessmary a răspuns:

Cif...incearca nu o sa-ti vina sa crezi, nu uita sa imi dai medalia...glumeam big grin

| maya_7683 a răspuns:

Yep...Triumf cu pensula spun si eu. E imposibil sa nu curete.bafta multalaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Folosește Triumf cel cu pensulă, nu pulverizator.
Eu cu acest produs curăț cuptorul de aragaz.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un capac special pentru microunde ce se poate folosi pentru acoperirea oricarui vas, farfurie pe care le introduci in cuptor. Eu l-am luat de la kaufland

| elenahd a răspuns:

Foloseste Cif crema sau Cif in sticla aceea care pulverizeaza.Nu vopsi ca dupa aceea de la caldura ridicata o sa se cojeasca toata vopseaua si o sa trebuiasca sa-l arunci.Solutiile din gama CIF sunt cele mai bune si cele mai eficace.Succes

| radduu a răspuns:

Forte Plus se numeste, special pentru aragaz, cuptor, este intr-un recipient de culoare neagra, de tip pulverizator si costa cam 10-15 ron, nu mai stiu exact. Eu numai asta folosesc si este super bun. Foloseste-l cu incredere, recomand. Ai grija sa nu dai pe tine sau pe alte suprafete gen lemn, vopsea, deoarece este extrem de puternic si lasa urme...
Se gaseste in Cora si alte supermarketuri