| morosanu55 a întrebat:

Sunt geamuri Termopan cărora se pot schimba foarte ușor garniturile și geamuri Termopan care vin din fabrică cu garnituri pe ele, și care parcă sunt lipite... întrebare: sunt bune geamurile și ușile care au garniturile pe ele din fabrică? Exemple: termopanele Viva

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Sunt una si aceeasi chestie. Fie ca le-a pus in fabrica, fie ca le pune un muncitor la tine acasa.

| morosanu55 explică (pentru Danzell):

Eu nu cred ca e aceeasi chestie cum spuneti dvs! si a pus geamuri un vecin si sunt lipite... daca se uzeaza garniturile cum se pot schimba? Le lipesc? garniturile acestea sunt mult mai mici, inguste fata de ce am eu acasa... eu am termopane puse acum vreo 6 ani si carora le am schimbat eu garniturile.

| Danzell a răspuns (pentru morosanu55):

Am termopane gealan puse de 8 ani venite cu tot cu garnituri nu stiu daca din fabrica nu mai tin minte. Am inlocuit garniturile la majoritatea ferestrelor.
In urma uzurii si a vremii ele devin tari, uneori casabile si nu mai etanseaza cum trebuie. Poate din cauza asta par greu de scos. Cine stie cum au fost facute, la mine garniturile sunt montate pe un canal in jurul cadrului ferestrei.

Daca te referi cumva la garniturile geamului propriu zis iti pot spune sigur ca sunt lipite, la majoritatea nici nu m-am atins de ele.