| whyntt a întrebat:

Vreau sa torn de beton in casa cam 100mp in toatal grosime maxim 5-6 centimetri, pot sa o torn in perioada asta?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

E ok pui ce doresti,dar daca ai deja suprot atunci poti sa nu pui deloc,daca e doara pentru inaltat si sub este placa solida de beton,poti sa nu mai pui fier deloc.

Fierul se pune in beton pentru a nu da voie betonului sa se curbeze,astfel sar crapa. Daca pui fier subtire tot se crapa,pentru ca fierul subtire se curbeaza f usor.
Deci cand torni o placa de beton,bagi fier cat mai gros,ala va tine placa sa nu se curbeze.
Bine asta daca torni placa de la inceput.
Ce spui tu nu mai are rost sa bagi fier,pui doara beton, ce ar fi bun, este sa folosesti un beton mai tare, asta pentru ca are piatra mai mica si o sa se vada frumos sau o sa iasa suprafata fina.

Ce am vazut suprafete fine ies cu pieatra mica si f mica, toate la fel. Daca se gaseste la magazin in saci beton asa, doara sa pui apa atunci ia de acolo.
Bine depinde si cat ai si cat costa ala la saci facut deja.
Deci nu baga fier ca is bani irositi.Iti spun din practica.Sti blocurile alea inalte de zeci de etaje din America sau alte tari? Alea au beton turnat fara nici o fier, dar este tabla sub, deci are suport, betonul este turnat simplu pe acea tabla.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fără emoții.

| cristi202 a răspuns:

Poti sa torni fara probleme.
Dar de ce beton, cand e vorba de adus doar la nivel? O sapa e suficenta. E o diferenta, ca la beton faci raportul 1 la 3 cu nisip/pietris, la sapa 1 la 4. La 100 mp iesi mai ieftin cu citiva saci de ciment, ceea ce e notabil.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| relian a răspuns:

Daca unde vrei tu sa pui,temperatura nu scade sub zero grade, atunci e ok.
Nu trebuie sa uzi nimic dupa, deja este frig, asa ca nu vei uda absolut deloc, asta referitor la ce spun unia pe aici.
Udatu ce stiu unia este cand teperaturile is f mari si apa se evapora rapid, ceea ce nu este cazul la tine.
5-6 cm este subtire, o sa apara sigur crapaturi, pune cel putin 10 cm desi si 10 ar fi subtire dar banui ca nu ai bani.
Trebuie sa pui si fier, baga fier gros de 8 sau 10, asta daca nu vrei sa crape rau.

| whyntt explică (pentru relian):

Eu m-am gandit la fier de 4 vreau doar sa duc toata casa la nivel nu e vorba de vani car in unele camera e placa mai inalta si mai am nevoie doar de 5 6 cm d asta vreau s o torn mai subitire nu ca ma zgarcesc

| relian a răspuns (pentru whyntt):

E ok pui ce doresti,dar daca ai deja suprot atunci poti sa nu pui deloc,daca e doara pentru inaltat si sub este placa solida de beton,poti sa nu mai pui fier deloc.

Fierul se pune in beton pentru a nu da voie betonului sa se curbeze,astfel sar crapa. Daca pui fier subtire tot se crapa,pentru ca fierul subtire se curbeaza f usor.
Deci cand torni o placa de beton,bagi fier cat mai gros,ala va tine placa sa nu se curbeze.
Bine asta daca torni placa de la inceput.
Ce spui tu nu mai are rost sa bagi fier,pui doara beton, ce ar fi bun, este sa folosesti un beton mai tare, asta pentru ca are piatra mai mica si o sa se vada frumos sau o sa iasa suprafata fina.

Ce am vazut suprafete fine ies cu pieatra mica si f mica, toate la fel. Daca se gaseste la magazin in saci beton asa, doara sa pui apa atunci ia de acolo.
Bine depinde si cat ai si cat costa ala la saci facut deja.
Deci nu baga fier ca is bani irositi.Iti spun din practica.Sti blocurile alea inalte de zeci de etaje din America sau alte tari? Alea au beton turnat fara nici o fier, dar este tabla sub, deci are suport, betonul este turnat simplu pe acea tabla.

Răspuns utilizator avertizat
| Valorosul69 a răspuns:

Nu poti ca e sarbatoare si e pacat.