| George_Crihana_1996 a întrebat:

Vreau și eu sa știu cât ciment intra pentru 50 de m pătrați cu grosime de 10?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca la 10 metri patrati ai un metru cub, la 50 ai 5 mc.
Iti trebuie beton B100 (am lucrat 6 luni la o fabrica de betoane automatizata inainte de a merge in armata) Cantități necesare pentru prepararea unui metru cub de beton B100:
– ciment: 203 kg/mc (48 lopeți de ciment/mc).
– balast: 2.232 kg ( 395 lopeți balast/mc).
– apă: 165 litri/mc (consumul de apă poate varia funcție de umiditatea balastului). Atentie! Betonul trebuie udat cel putin 7 zile dupa turnare. Daca ploua, ai scapat. Este recomandabil ca 4 saptamani sa nu scoti cofrajul.

| anonimg a răspuns:

Cam vreo 10-12 mc (metri cubi) de beton.
Pentru 1 mc de beton iti trebuie 6-7 saci de ciment (de 50 sau 40kg /sac).
De pietris nu mai stiu.
Mai asteapta raspunsuri. Daca vei lua betonul de la o firma, atunci firma respectiva iti va face socotelile.

| Salontanul a răspuns (pentru anonimg):

Un metru cub are 100/100 centimetri. Cati metri patrati trebuie daca au numai 10 centimetri grosime? 10 metri! Iar el are 50 metri patrati, deci 5 metri cubi. Aritmetica de clasa a 2-a.

| shrink a răspuns:

Cauti fraier sa-ti faca treaba in locul tau? e matematica elementara, pune mana si calculeaza