| RAY a întrebat:

1 credeti ca trebuie sa credem in vorbele cuiva fara sa cerem dovezi despre afirmatile facute?

2 s-a intamplat vreodata sa cereti dovezi cuiva pentru firmatile facute cum a fost?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

1. Daca e ceva ce are legatura cu tine, nu crede, verifica intotdeauna, intreband persoana, fara jena, e dreptul tau, sau cercetand.
2. Nu tin minte sa fi cerut dovezi, de obicei fac cum ziceam mai sus, de pierdut oricum pierzi, alege calea pe care ai mai putin de pierdut.

5 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Exista un proverb mioritic (not really): Trust, but verify.

Depinde de la persoana la persoana. Unele persoane, prin prisma experientelor anterioare cu acea persoana sunt de incredere, altele nu. Daca este un lucru important, care te afecteaza pe tine, atunci cere dovezi, altfel nu prea are rost sa-ti bati capul, oricum nimeni nu o sa recunoasca ca a mintit.

| Kalla a răspuns:

Cred ca dovezile sunt importante dar se intampla ca unele lucruri sa fie adevarate si fara dovezi. Daca un om a omorat un copil dar politia nu are dovezi si au doar mama copilului sau altcineva care sustine ca acest om chiar a omorat acel copil ar trebui sa nu-i credem si sa-l lasam pe criminal in libertate doar pentru ca nu avem dovezi exacte?

Da, am cerut unui ateu dovezi ca Dumnezeu nu exista.Nu s-a sfarsit bine.

| Radu284 a răspuns (pentru Kalla):

Kalla, WTF. Tu chiar vorbesti serios cand zici ca un om ar trebui pedepsit chiar daca nu exista dovezi concrete impotriva lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca TREBUIE sa faci nimic. O faci daca asa simti si vrei. A trebui e cu totul altceva.
Nu am cerut dovezi, am cerut explicatii.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

1.NU! Un simplu exemplu este tara asta atat de bogata si respectata, care a crezut in vorbele unor curve.

2.Da.Am fost ignorat.Sau se mai chinuia sa mai dea un raspuns laughing.Sau eram strans de gat la propriu daca l-as fi intrebat pe profu' de religie niste lucruri legate de Dumnezeu care n-au sens.Si nu-i vorba de Biblie.Lucruri existentiale sesizate de mine.