| anonim_4396 a întrebat:

In Evanghelia dupa Marcu spune:"Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit deja si le veti avea!" (11, 24)
Nu cumva suna a autosugestie? Este destul de greu de aplicat, dar oare chiar functioneaza? Iisus ne va darui ceea ce-i cerem(de exemplu vindecarea unei boli) daca noi credem ca deja am primit?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Trebuie sa crezi in fagaduinta Lui...usor da' greuwinking

| Cosmin86 a răspuns:

Religia e o autosugestie

| EmaS a răspuns (pentru Cosmin86):

Este doar parerea ta.

| vitbsk a răspuns:

Dumnezeu cunoaşte dinainte ceea le este spre trebuinţă oamenilor.
Condiţia esenţială pentru îndeplinire este credinţa sinceră.
Din credinţă izvorăşte nădejdea omului că nu va fi abandonat în lupta sa.
Hristos tămăduieşte mai întâi sufletul.
Cred că un exemplu de tămăduire ar fi pericopa lunaticului Matei cap 17 : 14-21
În special dialogul Mântuitorului cu apostolii din versetele 19-20.