| Jus7t a întrebat:

1.Voi aveți alergie la ceva? Dacă da, la ce?
2.Cum vedeți diferența dintre dreptate și răzbunare?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ambrozie ceapa ei...

| Drimmero a răspuns:

1. Din cate stiu eu, nu, cand eram mai mic am facut testul ala cu picaturile pe maini, unde se inrosea acolo aveam alergie dar nu s-a inrosit nimic, nici macar la albina sau viespe nu am treaba, o intamplare amuzanta a fost cand m-a intepat o data o albina/viespe, nu mi-am dat seama ce era exact, direct de piept, am zis ca fac infarct ca ma duruse pe moment destul de intens, nu mi-am dat seama ce se intampla, eram si pe bicicleta in trafic intr-o intersectie, am dat rapid la pedale sa ma urc pe o bordura ceva sa verific, ma frecasem pe piept putin si vad cum cade aia de acolo, partea amuzanta e ca probabil in momentul in care mi-am pus hanoracul, fix in momentul ala zbura si am prins-o cand m-am incheiat si cum nu mai avea scapare, din panica aia m-a ciupit, cata sperietura mi-a dat si brusc cand am vazut albina cazand m-am usurat total, stiam ca a fost doar durere din cauza ciupiturii.

2. Cred ca sunt sinonime de multe ori, mai pun si revansa ca un sinonim pentru ele chiar daca revansa e mai degraba folosit pentru lucrurile bune pe care sa le dai inapoi. Ma gandesc ca dreptatea e atunci cand ti se cuvine ceva, la modul ''Da-i Caesarului ce e al lui", pe cand razbunarea e atunci cand neaparat vrei sa faci ceva rau cuiva care la randul lui ti-a facut rau si nu poti ierta, vorbim de lucruri nasoale pe care ti le-a facut.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1. Nu... cred ca am, poate la frunzele de porumb putin, dar nu sunt prea sigur, a trecut ceva de cand nu am mai dat de ele laughing

2. Desi nu stiu daca are legatura cu prima intrebare, cum personal nu incurajez si nu vreau sa judec razbunarea, pentru ca daca este tratat cu seriozitate, in sensul rau, este un gest de prost gust oarecum, as zice ca... diferenta nu prea putem sa o vedem. Mai mult tine de moralitate, sa zicem la vot, daca majoritatea se pun de comun de acord cu ceva, ma gandesc ca asta este ceva moral, ca asa perceptii si pareri sunt peste tot.

Deci nu am un raspuns clar la a doua intrebare, mai bine zis... ce este drept, pune in balanta cauza si efectul si impactul asupra omului, iar razbunarea este parere ce tine doar de o singura persoana.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu am alergie la nimic, insa ma bucur de existenta ca fiind unul dintre 30-40% din populatia planetei care stranuta de la chstii mentolate: guma, etc.
Diferenta este in judecata individului respectiv. Ce vad eu razbunare, pote este dreptate pentru el, deci gradientul este vizibil si consistent.

| Mieeez666 a răspuns:

1. La prosti. cateodata fac un soc si cand ma uit in oglinda.
2. "Vengeance is an idiot's game."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Venin de albine.
Nu sunt sinonime? thinking

| eckblume a răspuns:

1. Acum trei ani era sa mor din cauza alergiei. Dupa experienta aceea am mers la medic sa imi fac testul pentru alergii. Am descoperit ca am alergie la:
-praf (trebuia sa fac vaccin pentru asta, dar am tot amanat);
- pisici, caini;
- ambrozie;
- mucegai;
- anumite flori.
Nu imi dau seama exact de unde au pornit. Cand eram mica ma jucam cu pisicile, cainii si nu aveam probleme.
Nici nu stiam ca problema mea era de fapt alergia. Simptomele apareau doar cand mergeam in vizita la bunica, iar acasa nu aveam nimic.

2. Prin dreptate omul cauta adevarul, apoi incearca sa-l prezinte tuturor.
Razbunarea e atunci cand vrei sa ii faci rau cuiva. Nu conteaza daca te folosesti sau nu de violenta. Vrei doar ca persoana vizata sa fie pedepsita.