| PrincessConsuela a întrebat:

Acum cateva zile mi-am pus problema: " Ochi pentru ochi, mana pentru mana etc" si "Intoarce si celalalt obraz". Nu ca ma apuc eu neaparat sa analizez, dar din curiozitate, pana la urma cum e? Adica se cam contrazicstraight face. pfff... cred ca ati intelesthinking

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ori esti egoist si respecti doar persoanele care te respectă(cazul 1) ori dacă cineva nu te respectă, tu trebuie sa il respecti ca sa ii arăti că esti mai bun(cazul 2).

Cam asa se explică, si este bine sa fie amândouă practicate, dar diferă de la situatie la situatie.

Multă baftă!

| LaviLavi a răspuns:

Nu stiu sigur daca am inteles intrebarea dar cred ca aia cu ochi pentru ochi si dinte pentru dinte se refera la razbunarea adica daca tu mi-ai scos un ochi iti scot si eu unul asta e veche si mai barbara spre exemplu daca se ducea un stat cu o armata peste altul celalalt se razbuna distrugand mai mult sau egal cu celalalt. si aia cu intoarce si celalalt obraz in opinia mea e mai noua si inseamna ca trebuie sa stii cand nu trebuie sa te razbuni si sa-ti accepti soarta adica daca cineva ti-a dat o palma, de multe ori e mai bine sa il pui sa-ti mai dea tie una decat sa-i dai tu una si el una nu stiu daca am inteles bine intrebarea dar sper ca ti-am fost de folos happy