| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ai fost vreodata atat de stresat si dezorientat din cauza problemelor incat ai dormit crezand ca dormitul iti va rezolva problemele, iti va inlatura stresul si te va orienta? Daca da, cum te-ai simtit dupa ce ai dormit si te-ai trezit din somn? Crezi ca dormitul e o solutie pentru un om atunci cand un om are probleme si e stresat si dezorientat din cauza problemelor? Ce efecte benefice are dormitul asupra psihicului uman?

5 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Toti oameni trebuie sa doarma dupa ce au fost activi o zi intreaga somnul este bun pentru om 8 ore pe noapte ajung sunt suficiente dar somnul nu poate sa iti rezolve anumite probleme dar te relaxeaza dupa o zi grea de munca unde nervii tai au fost pusi la grea incercare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula stau cu ochii inchisi in timp ce-mi ascult constiinta, nu pot sa dorm daca raman cu gandul la ceva.

Uneori gasesc rezolvarea in vise, daca da al de jos sa ma lase sa dorm, si consider somnul benefic pentru rezolvarea problemelor. Daca nu somn, macar o detasare de scurta durata ca sa gandesti problema fara sa aiba un impact la fel de major.

Oricum, nu putem dormi de fiecare data cand suntem stresati si avem probleme. Eu prefer sa ma detasez, sa preiau atitudinea aia de " Lasa-ma sa te las. " si sa gasesc o rezolvarea fara sa ma implic foarte mult emotional.

Aberatii, ps : ii bun si somnul, nu-i de lepadat

| GoldandSilver a răspuns:

O las pe urmatoarea zi problema, trebuie neaparat sa dormi!

| pam0pam a răspuns:

Dormitul e benefic, dar nu-ti rezolva problemele. E bine ca atunci cand suntem stresati si dezorientati sa cautam sa vorbim cu cineva drag si de incredere, sa cerem sfaturi. Din propria mea experienta, cel mai bine e sa cauti sa rezolvi problemele sau sa-ti tii mintea ocupata, sa iti umpli programul ca sa nu te mai gandesti mereu la acele probleme care poate in realitate nu sunt atat de mari.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru pam0pam):

Exact cum ai spus si tu.