| DonyHD a întrebat:

Am auzit ca se pot duce turistii si se fac excursii la Cernobal langa centrala si in orasul ala parasit. si intrebarea mea e nu se expun la radiatii aia care se duc acolo si nu e periculos?

Răspuns Câştigător
| RainbowNeos a răspuns:

Eu am auzit ca zona este interzisa pe o raza de 15 km,,, sau chiar 40, sigur ca e riscant, si va fi pentru multi ani de acum incolo zona aia.infertilitate poluare; si multe dintre animalele care traiesc in acea arie, unele stau si in cladirile parasite de oamenii evacuati, sunt afectate vizibil de radiatii si prin culoarea blanii/penelor etc