| GoldenZenith a întrebat:

Am auzit recent o poveste ciudata. Un tip X, nu vrea in ruptul capului sa aiba o relatie cu o tipa Y, desi e indragostit de ea, dintr-un motiv care mie mi se pare absurd: mama fetei nu a fost tocmai cumintica la viata ei. Y este o fata ok, la locul ei, nu pare a fi genul unei albinute care sa zboare din floare in floare.

Intrebarea mea este: e corect sa judeci o persoana din cauza trecutului parintilor respectivei, gandindu-te ca ajunge ca ei?

26 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Ce treaba are una cu alta? Doar nu traieste cu parinti ei si cu ea!
E cam superficial, posibil sa-i fie gandirea modelata de altii, nu e exclus.
Sau poate e doar putin imatur.
Si mai e probabilitatea ca tu sa fi y.

| GoldenZenith explică (pentru ROB3RT89):

laughing haha. Buna incercare, dar nu. Hai ca incearca 2 din 3, ca s eu draguta.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Erai mai draguta daca recunosteai happy

| GoldenZenith explică (pentru ROB3RT89):

Am trecut peste fazele adolescentei acum ceva vreme. Am o varsta. Nu vorbesc si nu creez povesti care sa ma aiba pe mine ca protagonista. Nu caut atentie, caut raspunsuri la nelamuririle mele.
happy

| ROB3RT89 a răspuns:

What,ai fumat ceva?!

| Speed99 a răspuns:

Nu, evident ca nu e corect. E destul de copilareasca mentalitatea lui.

| RAY a răspuns:

Nu este corect dar se poate ca fata sa mosteneasca gena infidelitati de la mama, si in timp sal insele pe baiat, in ziua de azi nu poti sa ai incredere in fete parerea mea asa ca mai bine sta singur vb din experienta personala doar, sa vb cu o fata 2 ani si aia sa aiba o relatie cum ti se pare? atunci sa mai incredere sa mai ai,poate o fi si serioase eu unu in locul lui as face la fel,mai bine stai singur si te pazesti de rele, suferinta

| GoldenZenith explică (pentru RAY):

laughing poate erai in friendzone si tie ti s-a parut altceva.

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Poate cum ma ti si tu reao

| GoldenZenith explică (pentru RAY):

laughing) ai venit prea tarziu, am pretendent. Lasa vrajeala ieftina, ti am mai zis ca n am 15, 16 ani sa pun botu'

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Dar in ce lista sunt sa stiu

| GoldenZenith explică (pentru RAY):

Nu exista nicio lista. sad

| Drimmero a răspuns:

Ce mentalitate buna de aruncat in primul tomberon ce iti iese in cale!

| mentholinks a răspuns:

Poate are principii foarte inalte. Eu nu vad nicio problema in asta. Nu inteleg de ce aruncati toti cu rahat in el.

| GoldenZenith explică (pentru mentholinks):

Posibil. Fiecare cu mentalitatea lui.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu, nu este.
Tipul ala e superficial, e matur cat un copil de 14 ani.

„Nu judecați oamenii după cei cu care se adună. Și Iuda avea amici ireproșabili." — Ernest Hemingway

| m1dn1gh7 a răspuns:

Prima ipoteza care mi-a venit in cap e ca X n-ar vrea sa aiba o relatie cu Y din cauza mamei, care poate arata intr-un fel... si ii e frica sa nu cedeze tentatiei. Zic si eu. Dar daca luam situatia cruda, cum ca X nu o vrea pe Y strict pentru trecutul parintilor, atunci ar avea putin sens, eu merg pe principiul ca daca copilul vede la parinti o anumita atitudine, chiar daca o contesta pe moment, va ajunge inevitabil s-o puna in practica mai devreme sau mai tarziu. Asta nu inseamna ca Y merita sa ramana singura toata viata pentru un lucru ca acesta, dar oricum situatia merita prudenta maxima.

| JustStitch a răspuns:

Nu este normal, daca mi-as gasi pe cineva si as afla ca mama ei zbura din floare in floare, nu m-ar deranja si as continua relatia cu fisa

| FruttiFresh300 a răspuns:

Ciudat.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Suna a poveste de serial turcesc happy

| GoldenZenith explică (pentru BlyeeetAK47):

Nu urmaresc serialele turcesti, dar ar fi interesant unul cu subiectul asta.

| BlyeeetAK47 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Stiu ca a fost in ' Furtuna pe Bosfor ' un subiect de asta, cand Cansu l-a intalnit pe unul care ma-sa era fosta dansatoare prin cluburi de striptis prin Instambul.

Chestia asta cu trecutul parintilor, e o prostie care se mai gasesti in tari traditioniste, tari inchise la minte, tari in care religia reprezinta legea. Tari precum Romania sau Turcia, tari in care camerele de filmat au devenit pensionarele de pe la geam, in care barfa de prost gust e oriunde, tari in care intimitatea apartine multimii vide.
Numai zic ca parintii se implica in viata intima a copiilor lor si dupa 18 ani, cand persoana respectiva numai are un tutore, numai raspunde nimeni de el, e pe cont propriu, amenintandu-i ca spre exemplu daca isi incep viata sexuala inainte de casatorie ii dezmostenesc, etc. Traim intr-o societate de rahat... dar probabil aceasta se va schimba in curand, dupa parerea mea, noi fiind generatia de tranzitie, dintr-o tara cu o gandire traditionalista, extremista intr-o tara cu o mentalitate moderna, de centru.

| GoldenZenith explică (pentru BlyeeetAK47):

Nu stiam faza cu serialullaughing
E posibil sa ne schimbam metalitatea, doar sa nu fie in mai rau happy

Răspuns utilizator avertizat
| CuBenoneinSpate a răspuns:

Sunt de acord cu tine