| AnaMaria446 a întrebat:

Am descoperit că am o ușoară formă de ADHD.
Acum nu știu ce să fac cu această informație, unde trebuie să merg la un medic psihiatru la un psiholog?
Am urmărit materiale despre ADHD și m-am regăsit în multe dintre simptomele prezentate.
Simt o ușurare pentru că nu mă mai simt de parcă as fi proastă, trăiam cu impresia că nu mă duce capul.
Aș vrea să îmi fac viața mai ușoară și să merg la un specialist și sa vorbeasc despre asta.
Dacă mai sunt persoane aici care au ADHD, mi-ar face plăcea să discutăm pe tema asta.
M-ar ajuta să știu și experientele altor persoane.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la un Medic Psihiatru pentru o evaluarea corecta si completa, a situatiei tale.
Psihologul nu este medic, este mai mult un terapist care lucreaza cu tine.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cati scriu si habar nu au ce e adhd, si eu am adhd, am aflat dupa ce mi-am facut un jurnal propiu + trecutul meu, adhd nu apare ca adult si din nastere, cand am observat ca ma regaseam am fost la un pshiatru ala la fel ca astia ca nu exista adhd, apoi m-a trimis ea la un pshiolog clinian unde am fost 3 teste, pshiologa era clinican cu experienta de peste 25 de ani, a ajuns la concluzia ca fapt stiintiic ca am adhd, asta tot nu a crezut o doar ea m-a trimis la ea, intr-un final am aflat de med anima unde am intalnit o doamna doctor care avea habar de stiinta si mi-a dat concerta 18, g si eram de nerecunoscut, niciodata nu m-am simtit asa ceva ce simteam, dupa 2 luni 38mg, du-te la med anima, eu am gratis si pshioterapie si pshiatrie doar cu trimitere

| RAY a răspuns:

Violleta2022 doar un pshiolog clinician iti da diagnosticul

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Med Anima - Clinică de sănătate mintală - Psihiatru, Psiholog Timișoara
Site
Indicații
Salvează
Sună
5, 0
25 de recenzii Google
Psihiatru din Timișoara
Adresă: Strada Simion Bărnuțiu 34, Timișoara 300133
Program:
Deschis ⋅ Închide la 20
Număr de telefon: 0754 431 431

| sierra1 a răspuns:

~Am descoperit că am o ușoară formă de ADHD~

diagnosticul ți l-ai pus singură sau?

| mODIN a răspuns:

Nu faci nimic cu aceasta informatie. ADHD-ul nu exista, e o prostie de diagnostic care se punea acum cativa ani in SUA ca sa vanda mai multe calmante copiilor care nu se puteau concentra in clasa pentru ca se plictiseau.

Iar dupa ce vezi tu pe net sa nu te iei niciodata. Uita-te la schizofrenie si iti garantez ca vei crede ca ai cateva simptome. Uita-te la paranoie si iti garantez ca vei crede ca ai cateva simptome. Uita-te la borderline si iti garantez ca vei crede ca ai cateva simptome.

| RAY a răspuns (pentru mODIN):

Scrii tampeni adhd exista