| TomDyla a întrebat:

Am făcut cerere de reziliere la agenția Telekom, am plătit factura și am solicitat ca să mi se închida contul inclusiv cartela. Dar mi au spus ca durează o luna ca să se închidă rezilierea iar după 2 săptămâni mi sa emis iar factura. Am sunat la ei și mi au spus ca pana se închide rezilierea trebuie sa plătesc factura.
Factura trebuie plătita chiar dacă am semnat cererea de reziliere în urma cu 2 săptămâni?

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Da. Conform legii ești obligat să anunți cu 30 de zile înainte că dorești să reziliezi contractul, iar acea lună trebuie plătită pentru că încă ești abonat la ei, doar după rezilierea definitivă nu mai ești obligat să plătești nimic.
La fel am pățit și eu așa că așteaptăte să te sune zilele următoare cu oferte să rămâi la ei, sau chiar să-ți ceară să plătești și restul de contract, lucru care este ilegal și dacă se întâmplă îți sugerez să-i ameninți cu reclamație la anpc.