| nonamehere0 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt constienta ca nu e bine ce fac si vreau sa ma eliberez. Sa o luam cu inceputul, de mai multa vreme am vazut mai multe poze cu un baiat cum arata el acum mult timp. Era dragut, mi-a placut foarte mult si normal ca daca as fi prins eu timpul acela m-as combina cu el. In momentul acesta persoana nu mai arata asa, si-a mai schimbat aspectul in timp. Problema e ca inca mai sunt atrasa de el cum arata pe vremea aceea, stiu ca aia a fost atunci si ca nu mai este, oricum nu as avea sanse sa fiu cu el, dar mi-am facut obsesie din chipul lui de atunci si am ramas indragostita. Eu acum am un prieten si am putea sa fim impreuna, dar nu imi pot scoate din cap frumusetea celuilalt. Nu e deloc ok, am 18 ani si constientizez ca m-am indragostit de o poza cu ala. Nu ca nu mai vreau sa vad poza aia deloc, dar imi doresc sa ma eliberez cu totul si sa prind drag de asta cu care am sanse. Vreau cat mai mult sfaturi utile.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Si eu m-am indragostit de aspectul cuiva extrem de mult candva. Diferenta face ca imi placea si de comportamentul lui pe atunci cat de cat.Si eu am patit aceias chestie, au trecut ani si eu imi aminteam de cum era.Chiar dacă nici in prezent nu se schimbase foarte mult,dar totusi devenisem ca obsedată sa il vad.
Eu in schimb am incercat sa comunic cu el, sa vorbim din nou, sa tinem legatura dar comportamentul lui execrabil ia batut aspectul fizic si mi-a trecut.
Asa ca sfatul meu este sa încerci sa vorbesti cu el, sa comunici si poate cine stie, ai noroc si e de treaba si revezi frumusețea lui de odinioară si in trăsăturile actuale.Sau poate descoperi ca e un porc si realizezi ca nu merita nici macar sa ii mai vezi poza.

| nonamehere0 explică (pentru Freya1):

Dar nu pot sa vorbesc cu acela dupa care am devenit obsedata pentru ca nu e din zona mea si nici nu e roman. ce ma fac atunci?

| Freya1 a răspuns (pentru nonamehere0):

Blocheazati accesul la al mai vedea si cu timpul o sa uiti.

| siriusblack98 a răspuns:

N-avem ce sfaturi sa iti dam. Obsesia se trateaza din interior, nu din exterior. Din moment ce totul tine de psihicul tau, noi ne racim gura degeaba ca tu peste 3 minute tot la poza unei ''fantome'' din trecut te vei uita.

| ShaOfHatred a răspuns:

Tu o să te înghesui să pupi moaște când o să fii bătrână ((=
Trebuie să realizezi că ești îndrăgostită de un tip numai pentru că poate arăta cum vrei tu. Also, nu poți să-ți forțezi iubirea pentru cineva. Doar pentru faptul că nu poți trece peste imaginea cu tipul ăla, denotă faptul că nu ești pregătită să iubești sau să ai o relație. Și sincer, la stadiul în care ești acum, nu meriți să fi într-o relație cu "ăsta cu care ai șanse"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu pricep, cat de mult ar fi putut sa se schimbe?! S-a ingrasat 40kg, s-a tuns chel, si-a luat un pumn in nas, s-a tatuat? Ce este de atunci era atat de frumos iar acum nu mai este?

| nonamehere0 explică (pentru anonim_4396):

La aspectul fizic. Nu cred ca ar avea vreo importanta sa spun, mai importanta e problema sa mi-o rezolv