| FoundYouLover a întrebat:

Am o prietena foarte buna si ea imi spune ca-si uraste viata si ca aproape nimanui nu-i pasa de ea. Spune ca uraste ca toata lumea din jurul ei are totul, doar ea nu si e convinsa ca daca toata lumea din jur poate face ceva ce pare banal de simplu, ea nu poate.De exemplu, daca altii pot avea un sot si copiii perfecti, ea nu poate.Daca altii pot avea multi prieteni, ea nu poate. Daca altii pot face bani din ce le place, ea nu poate.Rudele ii dau de multe ori cu flit in telefon, ca s-au saturat s-o asculte cum se plange de viata ei, dar ea e disperata si tipa noaptea in apartamentul ei si plange de o aud vecinii.E asa de disperata incat are ganduri sinucigase uneori si spune ca singurul motiv pentru care nu s-a sinucis inca este ca ea crede in viata de Apoi si crede ca daca se sinucide n-o sa poata sa mai ajunga in Rai cu iubitul ei care i-a murit acum doi ani si pe care ea il iubeste foarte mult.Am incercat sa-i spun ceva s-o consolez, dar nu stiu ce sa fac.Imi fac griji pentru ea.Cum as putea s-o ajut?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trist,sincer,fi langa ea

| OldSoul a răspuns:

Ar trebui sa-i spui sa se planga mai putin si sa faca mai multe.
Ca daca ea sta si isi plange singura de mila sigur nu o sa vina cineva sa o ia de sotie, sau o sa-i ofere locul de munca al viselor ei.

Cum zice vorba aia:You only limit is you.

| FoundYouLover explică (pentru OldSoul):

Spune ca nu vrea sa o ia nimeni de sotie, ma daca nu l-a putut avea de sot pe logodnicul ei care a murit acum doi ani, nu vrea pe nici un altul.

| OldSoul a răspuns (pentru FoundYouLover):

Mai bine ar vizita un psiholog sa o ajute sa treaca peste.
Eu nu inteleg, daca fostul ei nu s-a putut bucura de viata, ea de ce nu ar face-o? Macar pentru el.

| CleanHeart a răspuns:

I-ao in lume
Arata-i cat de frumoasa ii viata
Trebuie sa isi limbezeasca ochii
O zi frumoasa!happy

| crazypop a răspuns:

Acum daca pe tine nu te afecteaza lucrul asta si nu iti afecteaza starea si comportamentul o poti ajuta foarte usor.
Dar daca te afecteaza si iti da si tie o stare naspa si nu poti sa faci anumite din cauza ei, mai bine las-o pentru binele tauwinking
O poti ajuta spunandu-i lucruri frumoase zi de zi, motivand-o zi de zi, spunandu-i sa te asculte ca ai sa-i spui ceva bun si pozitiv zi de zi si multe alte chesti ide genul.
Sfatul meu oricum e sa nu te inconjori te oameni negativi, depresivi fiindca o sa ajungi ca ei, tu ai drumul tau ei au drumul lor, multa baftawinking

| angelcore a răspuns:

In primul rand sot perfect, viata perfecta si copii perfecti nu exista. Daca ea si tu implicit credeti in rahaturile astea este evident pentru mine ca sunteti prea mici ca sa intelegeti viata in general, si nu ma refer la varsta ci la mentalitate. Apoi, daca vrei sa o ajuti spune-i ca o iubesti, eu si prietena mea cea mai buna ne spunem lucrul asta mereu, nu intr-un mod erotic, ci ca o familie, asta daca ti la ea. Oricum, cred ca ar fi cel mai indicat sa o sfatuiesti sa mearga la un psiholog, cu gandurile sinucigase nu te joci.

| FoundYouLover explică (pentru angelcore):

Eu vorbesc doar despre ea si ce crede ea pentru ca vreau sa o ajut.

| TeIauLaMisto a răspuns:

Buna! Aceasta este o situatie foarte delicata dar cred ca ar trebui sa ii spui ca este chiar norocoasa pentru viata pe care o are. Si eu ma consider o ghinionista, dar daca stau sa ma gandesc la atatia oameni cu boli incurabile, la cei ce se nasc cu diformitati faciale majore, la cei saraci, la cei nedreptatiti parca ma simt norocoasa ca am viata pe care o am. In plus, este norocoasa ca are o prietena, asa ca tine. Multi sunt singuri si in culmea disperarii. Aminteste-i ca are tot ce ii trebuie. Si, ca sa ii mai ridici moralul, va puteti inscrie impreuna la cursuri de dans, actorie, cursuri de gatit sau ceva dragut ce puteti face impreuna. big grin Sunt sigura ca i-ar placea! Sper ca te-am ajutat! Mult succes! Si mult curaj de asemenea!

| TheArchitect218 a răspuns:

Soluții există, însă situațiile radicale necesită rezolvări la fel de radicale. Spre exemplu, terapia existențială de șoc. Fragilitatea prietenei tale mă înseamnă însă să las baltă cazul, din pricina riscului crescut de-a se sinucide. În astfel de situații, pacientul ori se vindecă permanent, ori își pune ștreangul de gât. Distrugerea oricărui refugiu de natură metafizică te poate arunca într-un nihilism din care nu mai ieși viu. Rezolvarea pe care o cauți se găsește aici, pe Pământul atât de denigrat de către propovăduitorii cerurilor, încât importanța sa a fost minimalizată. Din scurta ta descriere, nu o văd capabilă să trăiască în mijlocul absurdului.