| Furnicuta000 a întrebat:

Am pus acum cativa ani o intrebare in care intrebam daca e posibil ca 2 trenuri de metrou sa se ciocneasca si toti au zis ca e imposibil, iar acum citesc o stire cum ca s-a intamplat asta, la noi in tara chiar. Acum intreb: ce se intampla daca aveau viteza aia mare cu care merg ele prin tunel? Sa zicem ca merg la viteza maxima si se lovesc, oare mai scapa cineva cu viata?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu s au ciocnit frontal ci a intrat unul în spatele celuilalt. Ce zici tu nu prea are cum. Plus nu merge metroul așa de repede să facă praf toate vagoanele.

| mODIN a răspuns:

Nu cred ca s-au ciocnit vreodata doua bot in bot. Probabil era unul oprit in statie si apoi a venit altul din spate, care deja incetinea, si l-a tamponat.

Daca s-ar ciocni doua venind din parti opuse, la viteza maxima, sunt destul de sigur ca ar deveni amandoua atat de turnite ca ti-ar incapea in buzunar laughing

| DarknLight a răspuns:

Pe bune?!
Chiar s-a întâmplat așa ceva, la noi în țară?
Recent?
Unde?
Cum s-a întâmplat?
Au existat victime?
Sper că spui doar despre un caz mai vechi și nu că s-ar fi întâmplat acum recent ceva. sad

| Furnicuta000 explică (pentru DarknLight):

Cauta pe google "accident metrou" si o sa-ti apara stirile de ieri sau alaltaieri. Nu a patit nimeni nimic din fericire
Eu mereu stateam cu teama cand mergeam cu metroul pentru ca ai vazut cu ce viteza merge, dar am fost asigurata ca e imposibil sa se intalneasca 2 trenuri. Uite ca acum e posibil...

| DarknLight a răspuns (pentru Furnicuta000):

Dap!
Am fost și eu informată de către mama. Ea e la zi cu știrile.
Apoi după ce mi-a zis, mi-am amintit că cineva, aici, pe TPU, fix despre acest subiect vorbea.
Trist!