| anonim_4396 a întrebat:

Nu cred ca aceasta este chiar o intrebare, mai degraba o marturisire, sper ca nu va fi stearsa, acum ceva timp am pus o intrebare in care intrebam cum sa nu mai fiu asa rau si cum sa ma apropii de Dumnezeu, nu aveam speranta ca se va intampla ceva si as putea sa imi sting sentimentul de ura si razbunare, asta pana cand Dumnezeu mi-a spus sa citesc Biblia, nu stiu cum mi-a spus asta dar mi-a spus pur si simplu si am stiut ca El mi-a vorbit.
Am inceput sa citesc Biblia nu de prea mult timp, de aproximativ 2-3 luni, Biblia a inceput sa imi arate lucruri de care ma lovesc in viata, a inceput sa ma invete ca si cum ar face un profesor bun, si am inceput sa stiu lucruri care nu le-am citit dar pur si simplu le stiu, Biblia a inceput si sa imi stinga ura si rautatea si acum incep sa inlocuiesc intunericul din mine cu lumina.
Azi cu aproximativ o ora in urma am citit ca in fiecare seara din Biblie, iar acum 15-20 de minute simt ca a venit peste mine o caldura placuta, o liniste sufleteasca si un sentiment de dragoste care nu l-am mai simtit de cand eram mic, simt ca sunt protejat, acum va intreb pe voi care stiti mai bine ca mine, este acesta Duhul Sfant, aceasta este mana lui Iisus?
Ca sa descriu mai bine simt pacea sufleteasca, eu nu stiu ce este pentru ca nu prea am mai trait asa ceva, sper sa ma lamuriti voi despre ce e vorba.
Numa bine!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este mâna autosugestiei. Facă-se voia sa!

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar citirea Bibliei ne aduce pacea mintii si a inimii si aceasta pentru ca atunci cand citim il lasam pe Dumnezeu sa ne vorbeasca si noi ascultam, iar cand ne rugam vorbim noi si Dumnezeu asculta.

| RAY a răspuns:

Ai citit-o toata pe bune
Crime în Biblie
https://sites.google.com/......-in-biblie

CRIME,VIOLURI,SCLAVIE TOATE ASTEA SE REGASESC

IN BIBLIE

http://www.bibliaimorala.ro/

A fost Christos un personaj moral?

http://www.atei.ro/Text/aficimprn.html
sau asta nu face parte din biblie?
in ce fel te-ai schimbat isi pasa de intersele tale mare scimbare ce sa spun

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Dar tu numai sa faci raul styy? Numai sa vorbesty despre CRIME, VIOLURI, SCLAVIE styy? La Altceva nu te gandesti?
Dar faptul ca Dumnezeu este iubire sau dreptate nu vezi? 1Ioan4:8/Deuteronomul32:4
Laa un om raul ca sa se schimbe in bine, iar tu vrei sa il atragi inapoi.Esti cumva mana dreapta a celui rau?(ca sa nu ii spun numele.)
Tot raul pe care vrei sa il faci altora ti se va intoarce inapoi, tine minte asta.
(Psalmul 7:15) A săpat o groapă, a făcut-o adâncă, dar va cădea în groapa pe care a făcut-o.

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Eu vad totul nu doar ce va convine voua ce iubire, voi crestini si iubirea ce sa spun

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Daca vezi totul tine cont de tot nu doar de ce iti convine tie.
Faptul ca unii considerati crestini nu manifesta iubire nu demonstreaza non existenta lui Dumnezeu sau lipsa lui de iubire, tot la fel cum daca un copil este un derbedeu, un drogat sau un betiv, nu inseamna ca la fel sant si parintii, sau ca acestia din urma lau indemnat la astfel de acte-Fiecare are dreptul de a decide

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Uni crestini? hai zi-mi unu singur care manifesta iubire fata de aproapele lui? ma omule mie nu-mi pasa de zeul tau fictiv dar numi spune ca tu esti mai moral ca mine sau voi ca sunteti, nici ca voi nu credeti in zeus nu demonstreaza ca el nu exista

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru RAY):

Si eu prin faptul ca iiti dau atentie tie care nu crezi in dumnezeu demonstre iubire, asputea sa imi folosesc timpul altfel, dar stiu ca te-ai pierdut si ai nevoie de ajutor.Pe mine nu ma ajuta cu nimic zeus, in schimb Iahve ma face mai bun

| Mădă0611 a răspuns:

Nu vreau sa iti stric bucuria, dar e doar autosugestie. Daca ti-as da o carte de poezii, despre natura, sa zicem, si ti-as spune ca mie imi dau o stare de pace sufleteasca, ba mai mult, citesti undeva ca cititorii acelei carti au parte de acelasi sentiment, si tu o sa simti tot ce ai aflat ca simt altii.

| milan9 a răspuns:

Este o lucrare a harului. Orice fapta buna apropie pe om de Dumnezeu. O apropiere de El se resimte printr-o astfel de pace precum spui. Lucrari speciale ale harului sunt de asemenea sfintele Taine.

| milan9 a răspuns:

Iata cateva lucruri despre Duhul Sfant...
O mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ, şi chiar PERSOANĂ DIVINĂ:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."

Evrei 2, 4- " Împreună mărturisind şi Dumnezeu cu semne şi cu minuni şi cu multe feluri de puteri şi cu darurile Duhului Sfânt, împărţite după a Sa voinţă?"

Fapte 7, 51 "Voi cei tari în cerbice şi netăiaţi împrejur la inimă şi la urechi, voi pururea staţi împotriva Duhului Sfânt, precum Şi părinţii voştri, aşa şi voi!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Citeste si taci!
Autosugestia e de vina.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Duhul sfânt, sau spiritul sfânt este potrivit Bibliei puterea activă a lui Dumnezeu pe care o foloseşte pentru a-şi îndeplini scopurile, inclusiv pentru a-şi sprijini slujitorii. Citeşte, dacă vrei, în acest sens Luca 11:13 şi Filipeni 4:6, 7.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Centrul energetic al inimii a inceput sa functioneze in parametri.
Este de bine deorece cei mai multi dintre noi il au blocat.
Uite cum arata ce ai simtit:
http://www.amadeux.net/sublimen/dossier/torocuore1.gif

Nu este autosugestie, stai linistit.
"Daca adevarul nu este al vostru, atunci nu este adevar. Pentru a fi adevar trebuie sa va apartina, sa provina din experienta voastra; adevarul nu poate fi imprumutat. "

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dupa atatia ani in care te chinuiai sa gasesti ecuatia magica pentru Dumnezeu, sa fii alaturi de el cand altii te loveau, sa ierti in numele lui, si abia acum s-a gasit sa iti dea semne.Mdeah.Am vorbit pe privat de asta am scris aceste lucruri.

| Scarbo a răspuns:

Da e Duhul Sfant care se afla in fiecare din noi, iar tu acum l-ai descoperit pe cel din al tau.
"Adevarata imparatie a Domnului se afla in tine", descopara-l pe dzeul din tine si vei rezolva aproape orice.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Matei 5:3 iti raspunde la intrebare.
Faptul de a ne apropia de Dumnezeu prin intermediul Bibliei ne da bucurie, pace, satisfactie, fericire

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Autosugestia, bat-o vina. Pacat ca se face cu ajutorul unei carti pline de minciuni. Daca ai citit Biblia si nu ti-ai dat seama ca e falsa, e rau.

| MarianWLF a răspuns (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Daca ai venit sa faci pe ateu mai bine nu mai raspundeai, fiecare crede in ce vrea, punct.

| ღHinataღ a răspuns:

Eu nu prea cred in chestiile astea...De exemplu,la intrebarea la care ai ales raspunsul meu ca fiind castigator am povestit cate ceva,si,stiu ca Dumnezeu nu trebuie sa stea dupa fundul meu,dar unde a fost atunci? Unde a fost cand familia mea a fost deportata? Unde?! Dupa mai multe convorbiri, cercetari etc. am constatat ca e doar o inventie de-a evreilor, e ireal.E imposibil sa fim singuri in Univers, exista fiinte mai superioare decat noi, care ne indruma.Asta mi-e opinia, poate ca nu coincide cu a ta (in ciuda faptului ca avem 598 de intrebari comune in oracol)sau a altora, dar pentru mine asta e adevarul. Daca exista, unde a fost cand familia a fost deportata in Siberia? Unde?!
Numa ghini si tie!