| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate pentru cele 2 mari categorii de persoane, va rog, fara retineri sai alte chestiihappy

1. pentru persoanele care asculta manele, populara, si in general chestiile de la tv, voi ce parere aveti despre muzica rock si despre persoanele care asculta rock?

2. pentru persoanele care asculta rock, dubstep poate chiar si rap, + subgenurile acestora, ce parere aveti voi despre manele si despre melodiile difuzate la tv? dar despre persoanele care asculta asa ceva?

Rog sa va abtineti de la jigniri si injurii, vreau doar sa vad parerile fiecaruia happy
Dau si funda la urma >:

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu ascult tot ce e frumos,orice gen de muzica,ascult manele dar vechi, am ascultat si muzica rock dar veche si noua dar trupe din Germania, ascult dance, pop, house etc imi plac doinele si unele piese din muzica populara, practic ador hituriile din orice gen muzical, ce sa spun fiecare asculta ce vrea, pentru mine nu inseamna ca esti asa sau asa ca asculti guta sau andra sau alt gen muzical

totusi un gen muzical apreciez in mod special,hip hop muzica exprima realitatea,imi plac piesele care exprima ceva o emotie, un sfat de urmat ceva creativ

| syd2 a răspuns:

Si eu care ascult clasica, eu... eu, ce fac? Eu nu-s turmentat, dar, eu pentru cine votez? Ei bine clasica este supremul gen de muzica care nu o sa fie intrecut vreodata insa nu zic ca alte genuri sunt rele unica ce nu-mi place ca muzica de azi se face, fara suflet.

| Deaad a răspuns:

2.Dubstep-ul nu are ce cauta acolo pentru mine.Ascult rock,rap,metal,clasica,atmosferica,instrumentala.
Sunt impotriva a aproape tot ce se difuzeaza pe televizor si la radio.
Oamenii sunt prosti pentru ca habar nu au ce e aia muzica de calitate si cate valori exista underground de care nu stie nici dracu.
Pentru ca lumea prefera pseudoartisti care nu au treaba cu muzica.Dam cateva exemple:Inna,Connecte-r,Alex Velea,Pitbull,Antonia,Puya,Guess Who,Andra.
Cunoscuti,nu-i asa? Pai da. Oamenii prefera sa asculte obsesiv "hituri" pana la epuizare, iar apoi intra un nou hit, oamenii avand o replica cand aud melodii mai vechi:"E veche aia, ma, esti un demodat". Pentru ca asa functioneaza turma.Hai sa fim toti idioti si prosti! Ce bine suna.
De cand muzica buna este noua? Inseamna ca habar nu aveti ce e aia muzica si o ascultati pentru ca asa va spune turma,o ascultati pentru ca sunteti niste oi si daca lumea va crede ciudati nu va mai simtiti bine.
Tara de retardati.

Despre manele am aceeasi parere.
Sunt destui cretini care dau replica aia:"Bai,e bine macar ca nu ascult manele", el ascultand, in schimb, jegul de connecte-r.
Maneaua este muzica tiganilor, muzica unui popor care nu are ce cauta in Europa si care a facut destule rele si ne-a imputit tara mai mult.
Imi place cum romanii se tiganesc din ce in ce mai mult.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Iti voi raspunde la cea de-a doua intrebare deoarece ma incadrez in cea de-a doua categorie.
Sincer, nu ma intereseaza manelele si melodiile de la tv. Sunt sigura ca au publicul lor, dar pe mine nu ma impresioneaza.
Cat despre persoanele care le asculta, nu stiu de ce, dar mi se pare ca au o minte comunista. Aceste persoane nu-mi inspira decat prostie.
Pe mine muzica rock m-a schimbat mult, m-a ajutat sa devin "open mind". Mi-am schimbat cu totul viziunea despre lume si ma bucur. Imi place de mine in momentul acesta.
Pa!

| ishallhelpyou a răspuns:

laughing sunt audiofil si in principal ascult orice, deci pot sa vorbesc pentru ambele cazuri big grin

Inainte sa imi exprim opinia, vreau sa mentionez ca fiecare are gusturile sale, chiar daca ascult foarte multa muzica, totusi, prefer melodiile iesite din tipare, nu repetitive.

1. Nu am nimic cu persoanele care asculta rock, dimpotriva, rock-ul, desi nu sunt cel mai mare fan al sau ascult o diversitate de genuri, este una din cele mai bogate genuri muzicale, atat versuri cat si sonorizare big grin

2. nu vreau sa judec, dar melodiile de la TV sunt facute cu un scop, sa fie cat mai cunoscute, sa promoveze artistul, valoarea unui artist se vede intr-un album, nu intr-o melodie facuta sa prinda cat mai mult publicul. Cat despre manele, este doar o copie a muzicii arabe, destul de reusita la inceputul apritiei, dar ce este acuma este doar o copie nereusita a secolului 21, incercarea unora sa faca bani pe spatele altora.

Cat despre muzica populara, pai ea este creatia noastra, a poporului roman, in ea poti sa intelegi romanul si nevoile sale.