| CORONAVIRUS a întrebat:

Am si eu o problema. Stau cu iubitul meu de 3 luni de zile si imi vine un pic greu. Eu vin dingr-un sat, iar el din alt oras. Ne-am cunoscut prin niste prieteni. De cand m-am mutat cu el ma plictisesc foarte tare. Eu sunt obisnuita si cu viata la sat. Am mai stat in oras, 7 ani de zile. Ma oboseste foarte mult psihic ca ne plictisim, de iesit, iesim. Am o prietena cu care iesim sau mai mergem in orasul lui pentru a iesi cu ai lui. E aiurea, oricum. Nu ma simt bine de cand ne-am mutat amandoi. Ne iubim amandoi, dar sincera, nici nu vreau sa am probleme cu depresia sau altele. Vrea sa mai plecam si in alta tara, atunci ce o sa mai facem ca o sa fim doar noi 2.

23 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Dar ce faceai inainte si nu poti face acum? Poate ar trebui sa iti gasesti niste lucruri de facut, job, hobby-uri, ca sa nu te mai plictisesti. Fa planuri cu el faceti lucruri impreuna. Daca viata cu el ti se pare plictisitoare, e clar ca ceva e in neregula cu relatia voastra.

| CORONAVIRUS explică (pentru Aasdfghj):

Oare sa fie din cauza noastra? Sau din cauza ca nu avem ocupatie in apartament. El e mai vorbaret eu sunt mai tacuta.

| Aasdfghj a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Pai voi nu faceti nimic chiar daca stati in apartament impreuna? Puteti sa va uitati la un film/serial, sa jucati un joc pe pc sau de societate, sa gatiti impreuna, chiar si trebuierile casei mi se par distractive in 2happy. In plus, poti face ceva si pe cont propriu nu neaparat cu el caci intr-o relatie frumoasa trebuie sa existe si timp cu tine, sa faci lucrurile care iti aduc tie placere, poate sa citesti ceva ori poate ai un serial la care te uiti singura.

| CORONAVIRUS explică (pentru Aasdfghj):

Eu cand stateam in sat, aveam alte ocupatii, nu stateam la televizor, mereu aveam ceva de facut. Nu prea ma uit la seriale, nu-mi plac. O sa trebuiasca sa-mi caut o alta ocupatie

| Aasdfghj a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Atunci iti poti lua un job ca sa nu te mai plictisesti.

| CORONAVIRUS explică (pentru Aasdfghj):

E o idee foarte buna, multumesc. Dar vreau sa fac ce imi place, adica altceva de cat 2 joburi

| Aasdfghj a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Atunci gaseste un hobby. Incearca mai multe lucruri si vezi ce iti place.

| CORONAVIRUS explică (pentru Aasdfghj):

Pai nu stiu ce sa incerc, da-mi tu niste idei.

| Aasdfghj a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Poti face fotografii, desen, sport, te poti apuca de blogging daca iti place o nisa anume, citeste carti, croseteaza. Sunt multe lucruri pe care le poti face. Trebuie sa incerci ca sa vezi ce iti place.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In alta tara cred ca vei fi mai plictisita decat in Romania.
Mai fugi afaca din cand in cand, sa treaca plictiseala...
E trista viata la bloc, nu inteleg de ce se inghesuie lumea laughing

| CORONAVIRUS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Lumea din sate pleaca dupa bani spre orase. In sate, mai ales in Moldova, este saracie multa. Eu nu a-si fi plecat din sat daca aveam un viitor acolo. Mai sunt si altii care pleaca dupa bani si ifose. Bani de casa el are dar vrea sa-si cumpere garsoniera, iar eu nu o sa- i spun nimic. In schimb el vrea sa plecam sa facem bani ca sa avem, dar si pentru casa. Nu stiu ce sa fac, sincera. Nu- mi place viata asta pe care mi-am ales-o, dar tin si la el. Mi-e teama sa nu intru in depresie

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Lasa timpul sa decida.
Eu sunt de parere ca nu ai cum sa tii la el si sa urasti stilul lui de viata. Un partener trebuie sa-ti asigure 80% din mediul de care ai nevoie, mai ales atunci cand locuiti impreuna.
Daca esti incompleta desi ai si prieteni... Nu cred ca e de viitor relatia.

| CORONAVIRUS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca eram un pic mai coata la minte poate imi dadeam seama si de asta

| Emma30555 a răspuns:

Gaseste ti o ocupatie. Orice om se plictiseste daca nu are nimic de facut. Ar fi bine sa aveti cativa prieteni cu care sa mai iesiti. Sunt activitati care pot fi facute in doi, plimbare in parc, in mall, excursii, iesiri la cafenele, spectacole, dar cel mai important este sa aveti joburi

| CORONAVIRUS explică (pentru Emma30555):

Nu prea avem prieteni in orasul in care ne-am mutat. Ce mai iese el cu un coleg la un biliard. De plimbat ne plimbam destul, am iesit si la cinema de multe ori. Locuri de munca avem amandoi. Sunt locuri de munca lejere deoarece lucram la call centre, poate este si din cauza asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Fa ti o prietena, doua, si gaseste un job care sa te tina mai activa. Cred ca statul cu un om non stop duce si la monotonie de aceea cred ca daca mai ai vreo prietena, sa mai iesi si separat, nu doar cu el, ti ar prinde bine

| CORONAVIRUS explică (pentru Emma30555):

Merge si asa. In prietenii nu mai am incredere, am avut prietenii si de 6 ani de zile si alea au fost false

| Emma30555 a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Nu trebuie sa ai incredere ci sa te mai distrezi.

| haileewatson a răspuns:

Pai gaseste-ti hobby-uri si fa-ti prieteni noi. Cum crezi ca s-ar rezolva treaba asta altfel?

| Yparisa a răspuns:

Nu prea înțeleg cum poți să spui că la țară aveai ce face, dar la oraș nu? Adică ok, la casa lucrezi mereu prin curte, dar vorbim de timpul liber si la oraș ai toate distracțiile posibile...
Nu ai niciun hobby?

| CORONAVIRUS explică (pentru Yparisa):

Nu am, la tara gaseam de lucru. Mereu ai ceva de facut. Nu imi place sa stau cu ochii in televizor sau la seriale. Ocupatiile mele erau: udam in gradina, coseam iarba, strangram nuci cand se faceau, struguri, visine, cirese. Faceam curat in curte, la animale, dadeam mancare la animale, ma jucam cateii, pisicile, alte activitati de genu. Duminica ieseam ai eu in parc cu prietenii. Mergeam la strans de fan, la strans de porumb. Mai ieseam seara cu baietii si faceam foc de tabara si stateam pana tarziu. In oras nu stiu cu ce sa-mi ocup timpul.

| CORONAVIRUS explică (pentru Yparisa):

Tu ce hobby ai?

| CORONAVIRUS explică:

Nu sunt plictisita de el, adica ma simt foarte bine in compania lui, mai face si cate o gluma. Ma plictiseste timpul nostru liber pe care nu am cum sa-l gestionez deoarece stam in oras si nu ai mare lucru de facut. La sat, mai gasesti ce sa faci. In oras, esti singur in multime, printrr pereti