| anonim_4396 a întrebat:

Am tot auzit cazuri de genul "mi-a spart contul de Facebook/email etc". Întrebarea mea: e posibil? Sunt hackeri atât de buni in Romania încât să fie capabili să facă așa ceva?

2 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

În România cred că nu, sau dacă sunt, nu am auzit eu de ei.
Dar în alte țări, ca de exemplu Statele Unite ale Americii, sunt!

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

De parca numai în statele unite sunt hackeri. Și în România avem hackeri, numai ca sunt anonimi. Hackeri sunt peste tot în lume, oarecum anonymus este caracatiță imensă. Nu ai de unde știi cine ți-a spart contul și de unde ti- a fost spart contul. Asta pentru ca orice hacker priceput folosește alt IP la conectare și degeaba o fi el din SUA, sau Canada. Își i seteaza o țară bananieră și mai prinde-l.

Sa reamintesc de guccifer și alți hackeri care au spart servere NASA, care au fost anchetați, Guccifer închis... ĂȘTIA nu sunt tot hackeri? S-a făcut și repotaj la Romania te Iubesc despre doi hackeri care nu au fost închisi, însă unuia i se recomandate job la NASA în Statele Unite. Dar a refuzat, zicea el ca este o capcana a americanilor de a-l atrage în SUA și a-l condamna. Tot acest băiat a fost invitat într-o zi și la Buhnici în emisiune.

Doar FBI poate prinde un hacker, cum s-a întâmplat cu unul dintre băieții despre care vorbesc. A spart odată site-ul NASA și a extras de acolo date confidențiale și postat nu știu unde. A doua oara când a intrat, a vorbit fix cu agent FBI și asa l-a depistat.

Apoi câteva zile mai târziu făcea politia descindere la el acasă, iar el de frica și-a aruncat laptop-ul pe fereastră. A dat și al știri de el, a fost mai demult.