| Furnicuta000 a întrebat:

Am tot citit pe Facebook la orice postare cu animale gen caini si pisici sa adoptam un caine sau o pisica pentru ca sunt destui abandonati, sa nu mai permitem procreerea. Nu credeti ca acelasi lucru ar trebui si in cazul copiilor?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică dacă sunt castrați câinii, să fie castrați și potențialii părinți, asta sugererzi?

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Nu, doamne ferește, dar sunt atâtea polemici in cazul câinilor abandonați iar despre copii nu vorbește nimeni. Doar când e vorba de câini suntem eroi, in rest facem câte 4-5 copii pe cap de familie, și așa planeta asta e suprasaturata.

| Emma30555 a răspuns:

Cainii si pisicile abandonate, de fapt ele nu sunt abandonate ci sunt in libertate, unde pe de o parte e normal sa fie daca nu ar fi pericole pentru ele pe care cumva tot noi oamenii le creem. Teoretic animalele ar trebui sa fie mai fericite in mediu natural dar sa aiba acces la hrana, spatiu. Copiii abandonati sunt de catre proprii parinti, marea majoritate nu isi abandoneaza copiii si atunci e o diferenta. Poti incuraja adoptia dar nu e ceva la indemana oricui si nu poti compara situatiile si responsabilitatile

| Dandinelle a răspuns:

Cred ca oricarei femei i-ar placea sa i se spuna ce sa faca cu corpul ei, cand sa procreeze si tot asa.
Nu stiu cand te-ai nascut si daca stii de decretei.

| Furnicuta000 explică (pentru Dandinelle):

Nu e vorba de obligat aici. Citește te rog răspunsul meu de mai sus.