| Beyu a întrebat:

Am un caine de talie relativ mare, are cam 20 de kg, pana acum ii dadeam sa manance atat mancare fiarta, cat si bobite. Am auzit totusi ca ar fi mai bine pentru el sa ii dau doar hrana uscata, dar ma intreb cam ce cantitate de hrana uscata ar trebui sa ii dau pe zi, imi poate spune cineva?

4 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Hmm. iti spun din experienta ca la un moment dat nu va mai manca doar hrana uscata. Trebuie sa o amesteci cu ceva, ca altfel, o miroase si nici nu se atinge de ea. Eu ii dau bobite, amestecate cu jumatate de conserva pentru caini (le gasesti in comert si sunt destul de mari) si ii place foarte mult. Au si bucati de carne si un fel de gelatina care inmoaie bobitele. Eu ii dau de mancare, ceva mai consistent (un castron plin), de 2 ori pe zi, odata dimineata pe la 8 si odata seara in jur de 19. Bine, in timpul zilei sta si singur si oricum nu are cine ii da de mancare. Am intrebat si medicul veterinar si tot asa a recomandat, doua portii mai mari in fiecare zi. Cica e bine sa eviti mancarea gatita (gen ciorba, tocanita, resturi de la masa) ca nu ii face bine. Intr-o perioada ii cumparam oase de vita ceva mai mari, le fierbeam si i le dadeam sa le roada. "Muncea" la ele vreo 2 ore, mai ales cand era in crestere si avea chef sa roada tot.happy

PS: am un ciobanesc german de 4 ani. Acum cred ca are vreo 40-45 kg

| Beyu explică (pentru raluk27):

Multumesc pentru informatii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am citit eu, nu ar fi bine sa ii dai doar hrana uscata. Chiar daca este mai comod si reclama convingatoare.

| Beyu explică (pentru anonim_4396):

Deci nu. si eu tot pe net am citit.
Daca ii dau sa manance o data pe zi e ok? Am auzit ca la varsta adulta ajunge doar o data pe zi.