| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu parerea unui preot despre martorii lui iehova daca se poate si daca este pacat sa-i primesti in casa?

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Nu sunt preot, dar cred ca e bine sa ii eviti.
http://sfaturiortodoxe.ro/_alte_religii.htm

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu sunteţi sănătoşi la cap oameni buni, pe bune!
Dacă vrei să-i primeşti în casă îi primeşti, dacă nu, nu! Atât şi nimic mai mult!
Aoleeeeu! Bă nene e groasă rău cu îndoctrinarea!

| Șâret a răspuns:

Nu s-au desprins din nicio secta, sunt o religie "originala" sa-i spunem asa.Preotii normal ca iti vor spune sa-i eviti, doar nu mai intra banii la ei in buzunar...in fine.

| ღdiaღ a răspuns:

Buna,nu sunt preot dar sunt o martora a lui Iehova, noi nu suntem secte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepţii unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.
séctă s. f., g.-d. art. séctei; pl. sécte
SÉCT//Ă ~e f. 1) Comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială. 2) fig. Grup de persoane izolate, care susţin o doctrină filozofică, politică etc. /

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Martorii lui Iehova din ce biserica sau desprins?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.in primul rand nu sunt secte 2.in aldoilea ei nu va spun voua l-a religia voastra secte 3.sunt niste persoane minunate pentru mine eu fac parte din martori lui iehova