| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi mă simt mai rău ca niciodată... S-au adunat prea multe probleme şi simt că nu mai fac faţă. Este stresul de la Facultate.Plus că stau în gazdă la o bătrânică de 80 de ani care mă tratează ca pe ultimul om.Eu mereu o ajut, încerc pe cât de mult posibil să mă înţeleg cu ea. Dar ea cu fiecare ocazie mă jigneşte în cel mai urât mod posibil. Apoi îşi cere iertare, că au fost vorbe spuse la supărare şi mi se face milă de ea.Am o soră la mii de km depărtare. În fiecare zi mi-e dor de ea, dor de familie. Dar fiind la o distanţă atât de mare, nu putem vorbi prea des şi uneori mă simt atât de singură, încât îmi dau lacrimile.Am 2 părinţi bolnavi şi vina este aruncată asupra mea din partea rudelor. Spun că părinţii au muncit pentru mine şi aşa s-au îmbolnăvit. Şi acest lucru îmi aduce o mare povară pe umeri şi în suflet.Am un trecut sumbru, de care îmi amintesc mereu cu teamă şi de care oricine s-ar teme şi m-ar judeca greşit.Se adună prea multe lucruri şi simt că nu mai fac faţă. Aş dori să le pot vorbi măcar părinţilor, dar cum sunt amândoi bolnavi, ei nu au voie să se supere şi vreau să îi protejez, să nu îi mai încarc pe ei cu problemele mele.Ieri,când m-a lăsat tata la gazdă, înainte de a pleca m-a stâns în braţe şi mi-a spus să am grijă de mine.Am simţit că mi se frânge sufletul.Am nevoie de cineva care să-mi fie aproape, sau doar să-mi întindă o mânuţă şi să-mi spună că totul va fi bine. Uneori, am momente în care îmi vine să strig,, Nu mai pot, nu mai pot!,, Dar privesc în jurul meu şi văd un gol imens. Văd oameni care critică, oameni care se amuză de necazurile altora, oameni cărora nu le pasă de nimic.Simt că îmi flacără privirea de atâtea lacrimi.Cum pot să ies din această stare? Vă rog din suflet, trebuie să merg mai departe, am nevoie de putere pentru a depăşi toate problemele.Nu mă pot opri în loc.Nu acum. Vă rog din suflet, dacă doriţi să lăsaţi un mesaj aici, chiar am nevoie de ajutor. Vă doresc o zi frumoasă tuturor.Nobody4Nobody.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fii tare, draga mea! Nu te lasă doborâtă de griji, doruri și probleme! Toate trec...
O să fie bine.

http://www.youtube.com/watch?v=EX7KPUSwfjk

| ionutzul31 a răspuns:

Incearca sa fii mai nepasatoare, mai dura si invata sa te bucuri de tot.Invata sa razi, sa te simti bine, pentru ca daca toti am lua totul in serios nu ar mai avea cine sa rada ...sau sa puna bancuri pe net laughing
Bafta.

| NeverSayNever a răspuns:

Buna eu nu am intrat pe TPU de foarte mult timp, dar cand ti-am citit povestea am considerat ca trebuie sa-ti raspund.Pai e foarte greu pentru tine si imi pare sincer rau.Stiu cum e deoarece sunt intr-o situatie similara,poate chiar mai rea, dar stii tu intotdeauna trebuie sa vedem partea plina a vietii noastre, sa ne amintim de clipele frumoase pe care le-am avut in viata si ca va rasari soarele si pe strada noastra.Eu iti zic sa incerci sa mergi mai departe, de fapt trebuie iti dau motive seriose...trebuie sa mergi mai departe pentru parinti tai, pentru surioara ta, pentru ca esti o fire cred eu puternica daca ai ajuns pana aici si pentru tine.Inca un sfat fi tu insati si nu privi toata rautatea din jurul tau pentru ca iti faci rau. Daca vrei sa mai vorbim lasa-mi id-ul iar cand vei avea o problema te voi asculta, si-ti voi spune ca va fi bine...stii de ce vreau sa fac asta, pentru ca si eu aveam nevoie foarte mare sa mi se intinda o mana, dar eram singura intr-o bezna totala.O zi superba iti doresc.

| ColaCola a răspuns:

Just_me_and_other poate o sa mai putem vorbi si mai uitam de toate...si eu am probleme marisad

| RaulRaul9 a răspuns:

Vreau sa iti zic ca mi-au dat lacrimile la povestea ta da, da-mi add la rogojan_raul@yahoo.com ca sa mai vb chiar vreau sa te ajut si sa ma ajuti si u pe mine dar trebuie sa fim tari cu toti...dar ajunge un anumit punc in care nu mai putem [un moment in care doar credem ca nu mai putem ca Dumnezeu asa Nea dat cat sa putem duce si trebiue sa luptam si sunt momente in care nu mai stim ce sa facem si ne pierdem si un sfat prinde ff bine ] si eu am probleme si asta m-a ajutat sa ma maturizez ca mai sunt copii care merg pe strada si te vad ca nu ai tricou de firma is incep sa isi bata joc de tine aceeia inseamna ca nu au avut niciodata o broblema ca au fot rasfatati. si tot ce vreau sa iti spun e sa crezi in Domnul sa te rogi si pentru tine is pentru altii si totul va fi bine. bafta