| Maxx23 a întrebat:

Eu nu inteleg asta. Cum romanii reusesc sa invete maghiara si ajung sa o cunoasca? Eu de doua saptamani fac ore cu profesoara si invat acasa. Am doua carti, una e manuala si practica de limba maghiara si una e de limba maghiara vol. II.
Am prins de abia alfabetul maghiar. Cat timp v-a luat pana sa o invatati? Sa aud si de la altii. Multumesc.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, ca orice alta limba straina.
In 2 saptamani nu prea ai ce invatat, ca nu ai avut timp suficient, dar daca pui mana serios si inveti macar in weekend cate 6-8 ore, atunci vei vedea ca faci progrese.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Asa e. Invat totusi in fiecare zi
Dar e dificila, pfoai
Ma bucur pentru tine ca ai reusit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Intr-adevar nu-i usor, dar vreau sa-ti spun ca nu-i imposibil, dimpotriva, cu vointa reusesti multe in viata.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Nu e usor deloc mai ales pentru mine. E grea maghiara dar sper sa reusesc. Am motive ca vreau sa traiesc in Ungaria si imi place mult. Ma bucur pentru tine ca ai avut vointa si ambitie
Engleza a fost grea? Profesoara care imi preda maghiara, a spus ca sunt sârguincios ca ma descurc okay pentru inceput dar mai am mult pana sa o invat complet

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Pentru cineva care nu a stiut o boaba de engleza, pe vremea aceea, a fost foarte grea, probabil cum este maghiara pentru tine acum, dar te asigur ca o poti invata, daca iti dai toata silinta.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Eu retin alfabetul, 70 de cuvinte maghiare in cap, propozitii gen " A haz szep" Casa e frumoasa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Atunci, da-i bice si totodata starduieste-te sa pronunti corect, ca sa te faci inteles.

| NLS a răspuns:

Eu am avut in familie rude, asa am mai prins cate ceva, dar habar nu am sa scriu sau sa citesc, stiu doar vorbi.
Probabil ca daca ai vointa, in vreo 2 ani reusesti sa inveti baza, dar e important sa comunici cu vorbitori nativi, care sa iti explice cand gresesti.

| Maxx23 explică (pentru NLS):

Stii vorbi perfect?

| johnnny123 a răspuns:

Si cam ce progrese te asteptai sa faci in doua saptamani? Limba maghiara este grea pentru vorbitorii de limba romana pentru ca nu au prea multe elemente comune. Nu este ca si cum ai invata italiana.

| Maxx23 explică (pentru johnnny123):

Stiu. Nu te contrazic.

| NunuNini a răspuns:

Vad ca tu nici romaneste nu stii bine.
Romanii care cunosc limba maghiara sunt cei din Ardeal care au crescut printre copii maghiari si "au prins" de la ei vocabularul, unele expresii. Apoi au aprofundat-o sau au ramas doar la stadiu de vorbire. Nu si scris.

Vei avea surprize cand vei ajunge la gramatica: nu tu gen, nu tu numar, etc. Totul se subintelege din context.

| Claudiu19902 a răspuns:

Buna! Eu am învățat maghiara de pe acest site. E de mare ajutor recomand cu drag http://movincle.com/94r7

| cfrtobias a răspuns (pentru Claudiu19902):

E virus cumva? laughing e suspect link si cu reclame dupa, parca ar fi virusat

| Werrich a răspuns (pentru cfrtobias):

Claudiu e cont nou, e evident ca face phishing.

| TassoMirco a răspuns:

Incearca cu nebulo.ro...e un curs online gratuit.