| anonim_4396 a întrebat:

Ati accepta o persoana cu o situatie financiara proasta in viata voastra sau care sa fie considerat de cei din jur amarat, cu o familie nu tocmai model si care traieste intr-o oarecare saracie chiar daca toata lumea iti spune ca nu este de tine? (nu este vorba de mine pun intrebarea cu un scop)

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Inevitabil aceste lucruri vor atinge cumva relația pe parcurs așa că nu poți fi indiferent. Iau în calcul aceste lucruri, sunt conștient de ele. Dar nu le-aș lăsa să mă oprească. Pun preț mult prea mult pe sentimente ca să mă oprească niște chestii pe care nu le pot controla și nici partenera. Prefer să am parte de acea experiență, să primesc iubirea în viața mea așa cum vine ea. Și pe parcurs vedem ce e de făcut și cât de mult va ține. Puțin îmi pasă de părerea lumii. Le apreciez grija dar fac ce vreau eu. Dar trebuie să fie vorba de o femeie extraordinară ca să mă aventurez întru iubire. Cu toții venim cu bagaje. Poate dimpotrivă să vină dintr-o familie de oameni foarte bogați sau religioși sau să fie de altă naționalitate. Dar nimic din toate astea nu poate sta în calea iubirii.

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da, nu noi alegem parinti care ne vor da nastere, as accepta orice om ca prieten, doar sa aiba bun simt, civilizatie, sa nu minta si sa fie rational

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da de asta zic.Nu este vinovat ca a avut nesansa asta iar daca il/o iubesti trebuie sa il/o ajuti sa se puna pe picioare si sa stie ce si cum e de facut

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty draga eu numai cred in asa ceva,e ca cum mi-ai spune despre fantome, hai sa mergem la vanatoare de fantome ray, una mai saraca vei gasi si tu pentru tine, sexul opus il accept doar ca amica, prietena, surioara atat

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Cat de ranit ai fost ray big grin. Iubirea si relatile exista doar nu le mai privi cu negativist nu toate femeile sunt la fel cum nici barbati

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Nu spun asta naty, nu cred asta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ma bucur dar uneori esti foarte inversunat pe asta

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Stiu si asta naty, cateodata ma las condus de partea mea emotionala, dar mi-au spus multi ca asta e partea mea sincera, una lipsita de masca ipocriziei

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie sa fi ipocrit fiecare are gandirea si simturile lui dar o sa vina ziua cand fie ca vrei fie ca nu o sa iti induioseze una inima

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Stiu asta naty, sper sa nu vina ziua aia

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

laughing ba da eu vreau sa vina sa ai fluturasi si moli prin stomac laughing

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Reao,trec la vegetarianism

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

"Nu cazatura in sine reprezinta esecul…ci faptul ca refuzi sa te ridici." – Proverb Chinezesc
https://1cartepesaptamana.ro/citate-motivationale-inspiratie-zi-de-zi/

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa nu mai consumi carne smug Sa nu mai musti din carnita laughing?

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Vreau sa numai imi zboare fluturasi vreodata prin stomac, asa ceva e inuman, canibal, saraci fluturasi

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Uite astea sunt pentru tine:
A merge cu un prieten prin întuneric este mult mai bine decât a merge singur prin lumină.
Tocmai cand omida credea ca lumea se sfarseste, aceasta s-a transfromat intr-un fluture.
Peste 20 de ani ai sa regreti mai mult lucrurile pe care nu le-ai facut decat cele pe care le-ai facut. Asa ca ridica ancora, iesi din portul cel sigur si prinde vant in vele.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Frumos

| Drimmero a răspuns:

Normal ca as accepta, nu caut sa ma indragostesc de ducesa de Cambridge sau mai stiu eu ce de vreo femeie cu saci de bani, nu banii sunt importanti in viata mea.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca are bun simt, e curat, corect, si e constient ca familia lui nu-i model (adica daca familia il trage in jos, se departeaza), da. Nu stiu care e treaba, dar "situatia financiara proasta" inseamna lipsa unui loc de munca, poate e minor, si n-o sa fie toata viata.

| Holiday a răspuns:

Daca sa zicem o persoana provine dintr-o familie cu situatie financiara proasta, dar o vezi ca isi doreste sa realizeze ceva, de exemplu urmeaza o facultate desi poate nu mananca decat paine cu mustar in unele zile, daca vrea si lupta sa schimbe situatia in care se afla, de ce nu ai accepta-o?! Dar daca e sarac si in loc sa incerce sa schimbe asta sta si sparge seminte toata ziua, cum s-o accepti?!?

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Da bine acum iti dai seama ca nu ma refeream la cocalari care sunt cat usile dar traiesc pe ajutor social.Si nu doar sa faca o facultate atata timp cat vezi ca munceste si vrea sa avanseze e ok

| Dismally a răspuns:

Sigur, nu ma intereseaza situatia financiara sau familia ei. Cat timp aceasta persoana este ok, restul nu conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ştiu că nu e frumos să răsp la o întrebare cu o alta dar tu ai sta cu un bărbat c-o situație financiară mai proasta ca a ta (în caz că ai una) şi care este considerat, pe bună dreptate, un amărât?
Nu ştiu ce înțeleg alții prin "amărât/ă" dar eu înțeleg aşa: fără servici, fără bani, fără inițiativă, fără perspectivă de viitor... implicit fără un viitor.
Aşa.Cunosc personal câteva femei care au ales să îşi întemeieze o familie cu astfel de indivizi.Şi ghici ce? O duc foarte bine! Ele la muncă ca să aibă ce pune pe masă, ei acasă frecând-o la rece.Ele bătute, amenințate, înjurate, ei numărându-le salariul.Ele având grijă de copii, ei numărând sticlele de băutură. Foarte frumos! Cine nu şi-ar dori o astfel de viață!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu spune nimeni ca trebuie sa il vezi si sa il si iei ai un timp in care il cunosti si nu cred ca acele persoane care stau in situatia aceia sunt intregi la minte. Pote sa fie amarat adica sa fi avut nesansa de a se naste intr-o familie saraca sau cu un tata sau o mama cu probleme dar asta nu inseamna ca este puturos si alcolic.Ma refeream la o persoana considerata amarata pentru ca nu are un trai stralucit deoarece nu a reusit sa dobandeasca in viata unele lucruri din pricina unor situati sau probleme

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"si nu cred ca acele persoane care stau in situatia aceia sunt intregi la minte"
Nu, sunt îndrăgostite.Asta face dragostea din om, un sclav neputincios. Până te trezeşti la realitate şi constați că este prea târziu.

Cât despre acele "unele lucruri" din reply-ul tău.Aici nu-nțeleg la ce te referi.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te indragostesti dar cred ca dupa ce vezi ca nu ai ce sa mananci sau dupa primi pumni esti constienta ca trebuie sa pleci in fond daca tu ti casa esti destul de descurcareata incat sa poti fara el.Acele persoane care se complac intr-o situati din aceia nu au scuza.Iar prin unele lucruri ma refer ca poate nu au avut cum sa faca o facultate sau sa isi ia masini case deoarece a trebuit sa munceasca pe un salar obisnuit sau chea cu ziua si cu bani sa isi ia treptat ce are necesar in viata incepand cu lucruri marunte

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Păi şi unde locuiesc dacă nu au o casă? :-| Hai că fără maşină te mai descurci cum te descurci.Dar casa e vitală, doar nu dormi sub cerul înstelat.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la parinti sau in chirie ceva de genu nu casa lor si ma refer la cum nu au dobandit ei bunuri materiale atat de valoroase.Hai sa fim seriosi ca peste tot sunt persoane de genu nu toti suntem bancheri cu 5 vile salar de 50 000 pe luna si 3 masini in curte

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ştiu.Ai şi tu dreptatea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Situatia financiara n-ar trebui sa fie un impediment in relatia noastra.Nu ma intereseaza ce spune lumea. Daca vom intampina anumite greutati, vom trece peste, sentimentele sunt mai importante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

.da

| Raniaa a răspuns:

Pun preț pe alte lucruri mult mai profunde şi mai greu de întâlnit în ziua de astăzi. Cu toții aveam câte un schelet în dulap, nimeni nu este perfect. Atunci când iubești, îl iubeşti şi îl accepți pentru ce a fost, ce este şi ce va fi. Gura lumii nu o astupă nici pământul happy

| cyupaku a răspuns:

Da normal, de ce ne dezumanizeaza banii? aici e vorba de oameni

| LostInPark a răspuns:

Sentimentele sunt mai bla bla bla.

Pisi, depinde cat de bogat e ala care te-o intretine sau invers.In caz ca are doar pentru el, o sa-i produci un dezechilibru.O sa-i faci viata un calvar.Sentimentele nu prea tin de foame si dragostea trece rapid, se pierde in cativa ani, ramane doar o amintire peste care se astern... facturi.
Grab that asshole, spend his money and...go.

P.S.Pun si un anunt daca tot am scris pe aici.Nu-i pentru voi.
Ai peste 90 de ani? esti bogata de-ti stau icrele batute cu ceapa la discretie? stai singura cu pisici? poti dovedi cu ceferticat medical ca ai mai mult de 3 boli netratabile?
Deci tanar, necasato...in fine, caut partenera descrisa mai sus pentru casatorie.
"Pana cand moar...yay, ne va imbogati, pardon, desparti!"
Atat. straight face

| Freya1 a răspuns (pentru LostInPark):

Interesante criterile tale de viata laughing.Si zici ca esti singur hmmm oare de ce? laughing

| LostInPark a răspuns (pentru Freya1):

Pisi, pentru ca nu ti-a venit pensia. straight face
Nu ma deranjeaza ca partenera sa-si prinda tatele lasate in usa de la baie, sa fie pe moarte si cat mai...in fine, sa nu te vada cand te ascund prin sifonier.Hai ca tot cu voi ii cheltui.
Offf, niciun efort nu mai poti face in zilele astea, ca gata, esti judecat.Pa! straight face

| Freya1 a răspuns (pentru LostInPark):

De asta esti tu singur ca nu am eu bani? Nu cred.Bafta la babute :p

| LostInPark a răspuns (pentru Freya1):

Multumesc frumos. happy

| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Care ar fi problema?

| IonelaS12 a răspuns:

Eu consider ca. atata timp cat stii ca acea persoana nu e ca familia lui. si vezi in el ca are ceva special si simti ca iti poti face un vitor cu respectivul sau respectuva. Nu vad ce ar fi impotriva. pentru ca degeaba paritii sunt bogati..si isi tin copii in puf. daca atunci cand acei copii or sa ajunga la casa lor fara sa mai primeasca bani de la mami si de la tati. nu prea or sa se mai descurce. dar unul "amarat" cum ai zis. el stie ce e greutatea. si ar fi posibilitatea sa se lupte impreuna cu tine sa va faceti un viitor impreuna. Fara ajutorul parintilor. dar asta nu e in toate cazurile. Oricum saracia sau bogatia nu conteaza daca iubesti cu adevarat. Daca aveti speranta si incredere in voi. ati putea ajunge impreuna sa o duceti chiar foarte bine. asta e parerea mea