| CosminC86 a întrebat:

Ati renunta la scoala daca ati castiga 12 milioane de euro la loterie?

Răspuns Câştigător
| AfroBelgianu a răspuns:

Simplu, da. Motivele le stii si tu.

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu, este exclus cu desăvârșire!
Pa, pa.

greece12
| greece12 a răspuns:

Interesant rationament...dar la cati analfabeti cu bani circula in tara asta, nu ma mai mira nimic!

| Darkmagic a răspuns (pentru greece12):

Analfabetii cu bani din Romania si-au castigat banii respectivi prin "afaceri" mai mult sau mai putin dubioase, pentru ca in Romania inca se pot face bani usor.
DAR... daca nu ai creierul "setat" sa faca bani si te loveste o suma imensa peste noapte, fara ca tu sa ai vreun merit in castigarea ei, atunci capotezi, pierzi intr-un timp foarte scurt banii respectivi si te duci la loc, in anonimat.
Oare de ce credeti ca din zecile si zecile de castigatori de sume mari si foarte mari la loterie, NU s-a mai auzit de niciunul c-ar fi devenit vreun mare bogatas, vreun mare afacerist, finantist sau macar... vreun Mecena? happy
Toti, absolut toti castigatorii sumelor uriase la loterie, indiferent ca au studii sau nu, au devenit sau vor ajunge in timp, niste superbi anonimi. Traiesc o perioada mai bine ca restul oamenilor obisnuiti si apoi... happy
Fenomenul are un nume dragut in engleza si inca se fac studii de ce "easy money" este intr-un anume sens o chestiune destul de distructiva... happy

Asta nu inseamna ca incurajez Doamne-fereste pe cineva sa renunte la studii dupa un asemenea "castig"... happy

| greece12 a răspuns (pentru Darkmagic):

Foarte just,asa e!
Avem un bade Mecena,momentan arestat si,in rest,numai anonimi,ce ciudatenie!
Dar asa cum banii nu au miros,nici numele astea nu au figura sau CNP!
Un analfabet cu bani va functiona dupa principiul "de haram au venit,de haram s-au dus", o sa-si faca "vila", o sa-si ia un jeep si-o sa-si imbogateasca ginerii si nurorile, atat il ajuta mintea.
Nu e totul in viata sa ai bani, iti trebuie si cap pentru asta.
Tu ce-ai face cu 12 milioane de euro?happy

| Darkmagic a răspuns (pentru greece12):

happy Badea Becali, Mecena sau nu, si-a "facut" banii, au fost "facuti" de el, nu castigati la loterie.
Este exact "diferenta" de care-ti spuneam, astfel de oameni n-au sa saraceasca in Romania, poate doar progeniturile lor "needucate" sa faca bani vor ajunge in astfel de stadii. Exact ce se va intampla si cu toti castigatorii la loterie... De ce sa renunti la studii in urma unui castig financiar venit peste noapte? Ca sa ajungi peste foarte putini ani, tot sarac, dar un pic mai...prost? happy

Ce as face eu cu 12 milioane?
Eu sunt un egoist al sumelor. big grin
Cu 12 milioane, nu poti sa ajuti MASE, m-as ajuta deci pe mine si pe cei apropiati mie.
Ca sa ajuti eficient, ai nevoie de sume cu mult mai mari, iar ajutor eficient dau marile fundatii occidentale create de miliardari cu multe multe zerouri in spate.
Un Gates nu o sa "ajute" niciodata o persoana sau zece, ajuta cu mult mai eficient state. Cand fundatia Bill & Melinda Gates vaccineaza toti copii din Etiopia contra nu mai stiu carei boli, acela este un ajutor real.
Eu cu 12 milioane, nu pot ajuta real decat vreun amarat de copilas bolnav care ar avea nevoie de cine stie ce transplant, dar in niciun caz nu as da bani vreunui amarat, pe considerentul ca e....amarat, din motivele pe care le-am expus in raspuns. happy Ar ramane FOARTE repede fara "ajutorul" meu... big grin

| greece12 a răspuns (pentru Darkmagic):

Mor de drag cand te vad cum gandesti!happy
Esti dovada vie si argumentul forte ca "invatatura il face pe om intreg, discutiile pregatit si scrierea exact"(Francis Bacon).
Ma bucur ca existi, tinerii ca tine sunt mai necesari decat oxigenul!happy

| CosminC86 explică (pentru greece12):

Un mare geniu al omenirii, Albert Einstein a spus ca ar prefera sa fie un prost fericit (adica un om cu 12 milioane de euro), decat un geniu sarac si stresat. laughing
Dupa parerea mea, cel putin in Romania 12 milioane de euro sunt arhisuficiente pentru a duce intreaga viata in lux. Eu personal as lasa scoala, n-ar merita sa suport colegii mei retardoizi. Verisoara mea a terminat liceu, facultate, master si nu are loc de munca, iar varul meu are doar liceu si munceste sofer de TIR si scoate 850 de euro lunar. De aici puteti trage concluziile. Acum fiecare dintre noi ar putea face orice cu acesti bani, asta depinde de caracterul fiecaruia de a cheltui responsabil sau iresponsabil banii. Cu 12 milioane de euro poti face foarte multe. I mean foarte... Un analfabet descurcaret si viclean ar putea face mult mai multe cu acesti bani decat un "cyborg" cu facultati si mastere.

| greece12 a răspuns (pentru CosminC86):

"Cu bani poti sa ai orice, se spune. - Nu, nu se poate. Poti sa cumperi mancare, dar nu pofta; medicamente, dar nu sanatate; paturi moi, dar nu somn; cunoastere, dar nu intelepciune; stralucire, dar nu confort; distractie, dar nu bucurie; colegi, dar nu prietenie; servitori, dar nu fidelitate; par carunt, dar nu onoare; zile linistite, dar nu pace. Coaja tuturor lucrurilor o poti obtine pe bani, dar nu samburele. Asta nu poate fi obtinut pe bani."Arne Garborg
"Daca vrei sa stii ce crede Dumnezeu despre bani, uita-te la oamenii carora i-a dat."Dorothy Parker
Esti tanar si grabit in aprecieri, iar ceea ce a spus Einstein nu e atat de superficial de interpretat, cum ai facut-o tu.
Ca sa intelegi, tot Albert Einstein a spus:
"Valoarea unui om rezida in ceea ce da el si nu in ceea ce e capabil sa primeasca".happy
Sper sincer sa intelegi raspunsul meu.

| CosminC86 explică (pentru greece12):

In scoala la care "invat" eu exista foarte multa violenta. Probabil din aceasta cauza am prins un fel de "ura" fata de scoala. De vina sunt incompetentii care ne conduc.

| CosminC86 explică (pentru greece12):

Pai as cumpara 300hectare de pamant si as construi o ferma.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Pentru ca nu mai sunt la scoala.As renunta la scarbici.

| Musique a răspuns:

Niciodată.

| Popcorncubranza a răspuns:

Sincer da, as ridica o afacere cu o parte din banii, deci as putea produce bani, bani de stricat as avea, eventual as cumpara scoala si as face profesorii sa vina imbracati in mos craciun la scoalabig grin

| zurick a răspuns:

NU.
Ii clar ca nu indragesc prea mult scoala, dar unele lucruri chiar ma fac curioasa si sunt o fire foarte curioasa.As invata macar pentru cultura mea generala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Profesorul de istorie mi-ar duce lipsa...

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

V-a construit școală acolo în....Brăila? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Mai multe chiar! smug

| comsacodrut a răspuns:

Nu

| Erica33 a răspuns:

Nu deoarece banii se termina odata-si-odata!happy

| AndradaRaluca98 a răspuns:

NU.Pentru ca banii se vor termina si de ce sa raman analfabeta doar pentru niste bani...