| Pamanteanul a întrebat:

Ați vrea să învățați sa vorbiți telepatic cu persoanele dragi din străinătate fără sa va trebuiască telefon și nimic virtual? Va pot învață eu... Trebuie doar sa...

Vreți?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ok, ce gandesc eu acum?

| Pamanteanul explică (pentru darrio2007):

Trebuie sa te cunosc, doar cu cunoscuții se poate, dar hai sa îmi încerc norocul cu străinii, acum te gândești la mâncare și ai vrea sa mergi sa îți cumperi ceva.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Pamanteanul):

Eu mă gândeam să ies să-mi cumpăr căpșuni.
Poate e o coincidență, sau ai greșit "destinatarul".

| darrio2007 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Eee, pe drk! N-ai ghicit.
Citesc raspunsul tau.
Ha, ha!
Abia am terminat de mancat acum 10 minute.

| Mosotti a răspuns:

Nu se poate asa ceva. Nu mai visa.
Daca ai impresia ca faci asta, e grav.

Nu se poate pentru ca gandurile si tot sunt date de chimia din creier, sunt rezultatul unor reactii chimice, iar daca nu ai o conexiune directa cu creierul celuilalt adica legat prin ceva, nu merge sa stie ala ce gandesti tu.

Plus ca trebuie ca la net, sa exista un ID la fiecare, sa se comunice pe acel canal, cum setezi cui ajunge informatia?! Chiar daca s-ar putea.
Ca un IP ceva, sa se stie ca la IP cutare ajunge informatia, sau la destinatia cutare. Ca asa ar ajunge informatia la toti deodata daca semnalul ajunge in locul ala.

Plus ca mai e o problema, distanta f mare, obstacolele din drum, nu ar bate semnalul pana acolo fara amplificatoare, antene de tot felul.
Tu poti vb cu un telefon la altul chiar si situat la 300 Km?! Fara nici o antena, amplificatoare n-ai nici o sansa.

Deci e o fantezie ce zici tu.
Iar sa ne inveti sa avem iluzii, aia e mai greu.

| Catrice a răspuns:

Mișto.
Să-mi zici și tu ce fumași.

| Zuzu1991 a răspuns:

Trebuie doar sa iti platim un comision mic, mic de vreo 500eu... NU?!?
nu imi dai tu 5mii de eu pentru pielea ursului din padure?!?
sau macar cioara de pe gard tongue

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ca să existe o legătură de telepatie între două sau mai multe persoane, întâi trebuie să existe o dragoste puternică, adevărată. Doar așa se va putea realiza acea "conexiune".

| Pamanteanul explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da, dar eu vorbesc de comunica non verbala, doar prin gânduri, înțelegi, eu îți transmit ție ceva psihic de la 10.000 de km iar tu primești gândul și îmi trimiți și tu un gând...intelegi...

| Mosotti a răspuns (pentru Pamanteanul):

Si cum ajunge acel gand la mine? De ce n-ar ajunge la vecinul? Si cui il transmiti?

Cum setezi canalul de comunicare? Cum aloci un nr de identificare al sursei si destinatarului ca sa ajunga semnalul unde trebuie, nu la vecinul care e la 5 m de tine!

Cum ajunge semnalul la 10000 Km fara amplificatoare puternice? Nici macar n-ai camp liber, ai n blocuri, munti obstacole care ar bloca semnalul chiar de ar fi puternic, ai nevoie ori de cabluri, ori de antene satelit sus care sa ia semnalul de la tine si sa-l dea tot pe sus destinatarului, ca sa ocoleasca cat se poate obstacolele.

Nu prea cunosti retelistica, infrastructura de telefonie, transmisie de semnale, ca si gandul ar fi tot un semnal, o informatie de transmis, principiul e acelasi.

Asta in caz ca ar exista semnal de transmis, am facut abstractie ca nu se poate.

| Mosotti a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu, trebuie sa exista un ID de identificare ale sursei si destinatiei, amplificatoare de semnal puternice mai ales pentru distante mari, altfel nu merge.
Dragostea nu ajuta la nimic aici.

Adica semnalul pe care-l transmiti sa nu ajunga la vecinu de apartament al destinatarului, sau chiar la tot blocu, sa ajunga doar la cine trebuie.
E f complicat ca si la telefonie.

Dar real nu ai ce semnal sa transmiti, ca totul e rezultatul doar a chimiei din crier adica gandurile tale, nu le poti transmite, ca nu sunt sub forma de unde.

Asta e asa o imaginatie placuta, altfel nu mai avea lumea telefoane si aia care se iubesc f tare.
De ex in anii 40 cand erau evreii despartiti de fam lor, nu mai stiau unii de altii in masa, si multi se iubeau f mult in fam.
Si hai sa fim seriosi deci.

Cine cunoaste mecanismul stie ca nu merge, e ca si cum vi si zici ca va spun cum sa zburati, nu are cum! Dar cel ce zice asta, nu cunoaste de ce e imposibil sa zburam, e doar un exemplu.
Iar aia care pretind ca au comuncat aveau halucinatii, putina schizo sau mint.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mosotti):

"Si cum ajunge acel gand la mine?"Prin notificări, mesaje sau felicitări laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Pe Whattsapp.

| Mosotti a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Pai nu ajunge la cineva gandul altuia, tocmai. Nu are cum.
Cine zice ca ajunge nu are habar de cum merge creierul, si cum merge transmisia de semnal, informatie.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru darrio2007):

Să "citești" userii de aici de pe TpU nu îți trebuie abilități speciale sau să o faci cu puterea minții, ci ca să îți dai seama cu cine ai de-a face dai un simplu "search" la profilul lui.La unii însă îți dai seama direct din întrebarea adresată sau greșelile gramaticale.

| darrio2007 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

De 11 ani pe site, crede-ma ca mi-am format niste idei despre cativa. Nu despre toti pentru ca sunt multi.

| AndreeaWTS a răspuns:

Nu prea prezinți încredere.
Ai început cu "să vorbiți telepatic". Telepatia e o comunicare non-verbală. Nu se vorbește.
În al doilea rând "trebuie doar să..." Pe bune?
Nu crezi că suntem sătui de șmecheria asta în tonele de reclame pe care le înghițim zilnic? laughing

| Mosotti a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Ai ma, el glumeste, nu se poate asa ceva ce zice el, si am explicat si de ce, in mesajul dat primul aici.