| Cinevacatoatalumea a întrebat:

Ati vrut vreodata ca stiinta sa nu aiba dreptate? Stiinta imi spune ca speranta mea de viata e de 70 de ani. Eu nu pot sa accept asta.

49 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Dau copy-paste la ceva ce am tot zis in trecut:

(Sursa: Adam Ruins Everything - serial foarte interesant)

"Hai sa iti dau o provocare. Vreau sa crezi ceea ce urmeaza sa spun. Nu doar sa auzi, nu doar sa intelegi - ci sa crezi.

Este un fapt care stii deja ca este adevarat, dar intodeauna te-a coplesi - Vei muri. Tu, persoana care citesti asta acum, vei muri.

Este dificil pana sa iti si imaginezi, nu-i asa? Stai un moment picteaza-ti in minte cum e sa nu mai existi. Nu poti sa o faci. Te gandesti la intuneric - negru. Dar nu va fi negru. Nu va fi nici o culoare, pentru ca tu nu vei mai exista ca sa le percepi. Va fi nimic absolut.

Mintea ta se retrage de la aceasta idee. Este pur si simplu incapabila sa inteleaga propria sa inexistenta, asa ca, trage concluzia, ca e imposibil sa mori - ca de fapt "vei trai pentru todeauna"...

Toate lucrurile se termina, orice locomotie incetineste, orice cald devine rece. Viata nu este o exceptie in aceasta enumeratie. Este doar o reactie chimica scurta care lumineaza putin intunericul, apoi, se dizolva inapoi in nimic - asa cum ti se va intampla si tie.

Corpul tau este o masinarie impecabila, compusa din mai multe sisteme fragile legate strans unul de altul, si pe parcursul vietii, fiecare sistem incepe sa se deterioreze si sa se strice. Cand unul nu mai functioneaza, desigur ca un doctor ar putea sa il repare, dar la un moment dat, vor fi prea multe erori aparute din senin, iar doctorii nu vor mai putea tine pasul, si ca o cascada de domino-uri - articulatiile tale, muschii tai, oasele tale, inima ta - intregul tau corp va da esec. Se va intampla.

Si in timp ce este greu sa intelegi acest adevar, este esential sa il accepti, deoarece fiecare moment care trece in care tu il respingi, este un moment din viata ta, atat de pretioasa, care risti sa il pierzi.

Asa ca o sa o mai spun inca o data, dar acum, incearca sa intelegi: Tu, da tu - vei muri, si nu poti sa faci nimic ca sa opresti asta."

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Speed99):

Nu pot sa opresc moartea din a veni. Stiu deja. Totusi cred ca mi-e frica deoarece nu stiu cum se simte. In orice caz eu mai am speranta dupa moarte. (nu ma refer la iad sau rai).

| Speed99 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Nu stii cum se simte? Nu vei simti absolut nimic - nici nu vei stii ca nu existi, pentru ca TU nu vei mai exista ca sa gandesti asta. A trecut o infinitate de timp inainte sa te nasti, iar pentru ca nu existai, nici macar nu aveai ce sa simti, deci ce-i asa de greu sa accepti inca o infinitate de timp in care nu existi? E mindfck, stiu, dar dupa cum spune si citatul - trebuie sa accepti chestiile astea, pentru ca daca le accepti, iti vei pretui viata mult mai mult

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Speed99):

Cum se simte momentul cand mori? Simti cum ti se scurge viata? Simti cum corpul iti e tot mai greu? Oare ti se incetoseaza privirea?

| Drimmero a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Te-ai gasit pe cine sa intrebi... nimeni nu stie ce se intampla cand mori, cum iti reactioneaza organismul si ceea ce simti tu, e o enigma de care se teme oricine, si nu ii asculta pe cei care zic ca nu se tem de moarte, vor doar sa fie strangatori de like-uri/

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Drimmero):

Consider ca e bine sa ne fie frica. E dovedit ca in caz de frica fugi sau ataci. Daca nu ti-ar fi frica de moarte, atunci nu ai trai viata din plin.

| Speed99 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Inainte sa murim, cu cateva secunde, se elibereaza un drog extrem de puternic in cantitati foarte mari, in tot corpul. Se numeste DMT, iar oamenii care au incercat pana si in substante mici acest drog, au spus ca erau ca intr-un vis lucid, dar mult mai realistic. Si desi experienta dureaza mai putin de 5 minute, oamenii au spus ca se simt ca si cum ar fi stat mii si mii de ani in acel drug-trip.

Si tine minte ca asta se intampla la cantitati mici, cine stie ce efect are DMT-ul cand toata cantitatea aceea enorma depozitata in creier de-a lungul e eliberata in tot corpul la momentul mortii.

Poti considera aia, "viata de apoi".

| T2LS a răspuns (pentru Speed99):

Una este când cei care au visat ceea ce au povestit o consideră realitate, și alta este când cineva îți poate dovedi ceea ce susține că a văzut. Dimetiltriptamina zisă și DTM este înhalată și consumată zilnic de peste un miliard de fumători la nivel global. Nu-mi zi tu mie de viața de apoi a ălora.

| RAY a răspuns:

Problema e ca nu sti ce inseamna stiinta iar stiinta nu spune nimanui cat va trai sunt doar medii nationale atat, poti muri si azi nu trebuie sa ajungi la 70 de ani

| Cinevacatoatalumea explică (pentru RAY):

Asta inteleg. Dar de ce doar 70 de ani? De ce nu poate fi de 200 de ani de exemplu?

| RAY a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Pentru ca media e de 70 de ani, dar repet stiinta nu afirma nimic despre un anumit individ aia nu-i stiinta, poate tu ai gena care isi garanteaza ca vei trai 1000 de ani, dar momentan ne bazam pe studii nu ca tu esti un individ unul la un miliard, asa e programat codul genetic uman sa traiasca o limita de anii, moartea este reciclarea naturala a naturii, stramosii nostri nu apucau multi nici 40 de ani, azi traim mult mai mult ca atunci

| Drimmero a răspuns:

Speranta de viata a crescut o data cu scaderea natalitatii, s-a facut un raport pe sporul natural si s-a constatat ca populatia batrana are un procent mai mare, de aici si speranta de viata a crescut, tinand cont ca prin Africa se moare la 25 de ani.

| T0T a răspuns:

Adică ce, e prea mare? Aia e statistică iar statistica spune speranța medie de viață, nu neapărat speranța ta. Adică asta e în general, însă alții mor la 20, tu poți să te sinucizi la 40, etc.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru T0T):

Mi se pare mult prea mica. Stai la scoala pana la 30 de ani. Cand poti sa aplici ce ai invatat? Cand poti sa te bucuri de viata? Si daca sa zicem ca abia la 60 de ani iti dai seama ce vrei sa faci cu adevarat in viata?

| T0T a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Stai până la 25. De atunci poți aplica ce ai învățat 40 de ani(ceea ce mie mi se pare destul de mult). Nu mi se pare deloc mică. La 60 de ani deja vei fi trecut prin viață, dorințele vor rămâne de domeniul trecutului. Atunci începe perioada cu boli și dorințele tale vor fi regăsite în nepoți și în a o duce cât mai mult ca să vezi cum cresc. Mie unul mi se pare o vârstă destul de mare.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

O să te convingi că în 40 de ani te vei cam sătura de muncă și rutină.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru T0T):

Haha, de boli nici nu-mi mai pasa, ca am avut si am destule.
Mi se pare putin timp daca vrei sa lucrezi in mai multe domenii de activitate.

| Drimmero a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Cine zice ca stai pana la 30 de ani la scoala? Poti oricand sa te angajezi daca nu vrei sa-ti pierzi vremea in tara asta prin studii.

| T0T a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Mi se pare inutil să vrei asta. Adică de ce ai vrea să lucrezi în mai multe domenii? În câte? 40 de ani ai timp să lucrezi în 4 mult și bine. Nu înțeleg cum poți avea nevoie de mai mult de 4. Păi să știi că boala bătrâneții nu se compară cu ce ai avut până acum. Adică abia mai poți să mergi până la baie și obosești, faci Alzheimer, te dor rinichii, ficatul. Cu vârsta ajung să îți fie afectate toate organele, sistemele, asta dacă nu mori mai devreme de 70 și. Mai sunt și bătrâni de 70-80 ce o duc binișor dar nu sunt cazuri prea întâlnite.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Să nu mai zic că lucrând în multe câștigi și puțină vechime în fiecare, ceea ce înseamnă mai puțini bani, adică mai puține distracții în timpul liber și poate mai multă muncă.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Asta e scopul vietii noastre? munca, munca, rutina si iar munca? Distractie pe cand?

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Drimmero):

Uite de exemplu eu m-am gandit sa merg la facultate in Japonia. Ai mei sunt de acord cu asta. Dar in acelasi timp, de mica am vrut sa dau la o anumita facultate teologica din tara. Stiu ca daca as da la ea mi-as asigura un job. Cunosc multe persoane ca au dat acolo si fac o treaba extraordinara. Poti sa gasesti de munca in televiziune, radio, ONG-uri. Face schimburi de experienta cu facultati de renume ca Harvard, Oxford sau Loma Linda.
Totusi nu cred ca as fi cea mai potrivita persoana pentru a da la asistenta sociala.
Daca vreau sa le fac pe amandoua? Iti dai seama cat timp imi trebuie?

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Drimmero):

Poate scopul tau e sa te distrezi. Eu mi-am fixat alt scop, sau mai bine spus, mi-am gasit fericirea in altceva.

| Drimmero a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Fiecare isi fixeaza scopul si dupa posibilitati si vointa, eu unul nu sunt genul care sa se complice in viata,, nu imi trebuie, asa ca stau in banca mea.

| Superior a răspuns (pentru Drimmero):

Fratele meu din alta mama, te-am gasit!

| T0T a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Clar, nu ești coaptă la minte. În timp te vei maturiza și vei lua în râs aspirațiile tale de acum

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sinucide-te si cu siguranta stiinta nu va fi avut dreptate odata ce duci treaba asta la bun sfarsit. La modul serios, iti dai seama ca STATISTICA spune de-astea cu speranta de viata. Iar statistica se bazeaza pe VALORI MEDII. E ca statisticile alea cu dimensiunile organului. Crezi ca ma apuca depresia cand ii vedeam pe toti la vestiar ca aveau cocosu' mai mare ca mine, dar si eu conform statisticilor sunt binisor peste medie? Statistica e o stiinta a unora care nu au ce face dar vor sa se dea oameni de stiinta in loc sa puna draq mina pe o lopata.

| minrest a răspuns:

Stiinta spune (folosesc terminologia ta, desi este eronata) ca in medie oamenii nascuti in acelasi an cu tine traiesc 70 de ani. Tu ai putea sa traiesti 96 de ani, 60 de ani, sau sa mori maine. De fapt, calculul e facut dupa oamenii care mor acum, pentru ca nici un om de varsta ta nu a murit la 70 de ani.

| syd2 a răspuns:

Eh, la mine sper ca va fi macar pana la 40, #selectianaturala.

| Superior a răspuns:

Pentru ca asa e omul creat de Dumnezeu,sau "de natura". In fine,tutuor ne pare rau ca ne dam duhul,unii mai devreme,altii mai tarziu,altii intr-un mod pe care nici nu-l simt,altii intr-un mod chinuitor, altii in timp ce fac dragoste (unul a uitat castravetele in gura iubitei, s-a dus sa raspunda la telefon si cand s-a intors aia s-a incecat, wtf, poti cauta pe net). Eu daca traiesc 50 de ani sunt fericiti, daca 80, si mai si. Macar sa-mi iau Lamborghini, si cand ma sting, ma sting cu el (intru in marele Canion cu el).
http://evz.ro/ciobanul-100-ani-munte.html
Secretul : oi

| Darkmagic a răspuns:

Am fost la o secunda sa cad in capcana intrebarii tale si sa-i trag si eu ca astia 45, cu "speranta de viata" si "de ce scutul lui Hercule nu traim mai mult?". laughing
Solutia este in timp, si in faptul ca este relativ.
Timpul subiectiv al unui individ depinde de viteza metabolismului si de cea a prelucrarii informatiei.
Mai pe intelesul TPU:
Gandesti mai mult pe unitatea de timp, prelucrezi mai multa informatie pe unitatea de timp, experimentezi mai mult pe unitatea de timp...ai o viata MULT mai bogata, mai plina, mai "lunga", chiar si limitata fiind la 70 de ani, fata de "colegii" care de trei ori pe zi tipa pe aici ca "se plictisesc" si ne intreaba ce sa faca ei, cu capatanile lor. big grin
Iti dezvolti creierul, si poti avea un numar urias de ganduri si experiente intr-un timp finit.
Pentru ca tot folosim stiinta, pot sa intru in fizica si chimie si sa-ti dau esenta catorva lucrari pe tema asta...dar sunt convins ca ai inteles in mare ideea. happy

| CleanHeart a răspuns:

Stiinta nu e totul
Desi sunt foarte pasionata de ea
Nu are intodeauna dreptate
O seara frumoasa! happy

| T2LS a răspuns (pentru CleanHeart):

Nu, nu are întotdeauna dreptate, nimeni nu a susținut asta, dar în 95% din cazuri descoperirile care se fac publice sunt foarte apropiate de adevăr. happy

| syd a răspuns:

Daca nu iti constientizezi moartea si nu te impaci cu ea traiesti degeaba

| WithinShadows00 a răspuns (pentru syd):

Si daca mori calcat de tren (cazul lui AlexGamer2 cu lamborghini) tot ai trait degeaba cu oricate constientizari aveai si cat de impacat erai.

OP s-a referit la faptul ca 70 de ani reprezinta o perioada scurta de viata, mai ales pentru cineva care-si propune multe, ceea ce e foarte valid.
Majoritatea raspunsurilor de aici sunt prea contradictorii si pe langa subiect, pe langa faptul ca unii au niste conceptii limitate si nu aproba sub nicio forma parerea OP, nici macar nu se sinchisesc s-o inteleaga.

@Cinevacatoatalumea, repet ce am zis in primul raspuns, momentan asigura-te ca-ti faci viata cat mai buna, atat cat apuci, fara sa numeri minutele si orele si zilele si anii. Cum spunea o celebra replica "traieste ca si cand azi e ultima zi" sau "carpe diem".
Tu fa ce vrei, oricum vieti paralele nu poti duce cu un singur corp si o singura minte.

Asta e tot ce "stiinta" ne asigura astazi ca speranta de viata. Poate peste 100 de ani vom trai 40 de ani...sau 400. Altii vor apuca vremurile alea. Noi facem momentam ce stim mai bine.

| syd a răspuns (pentru WithinShadows00):

Daca o iei asa traiesti degeaba orice ai face. stiu la ce s-a refeirt o pe. ii inteleg parerea, dar nu sunt de acord cu ea.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru syd):

Pai nici n-ai treaba cu ce a zis ea! Si aparent nici ceilalti destui care au mai raspuns.

| syd a răspuns (pentru WithinShadows00):

Am destula treaba. si oricum intrebarea e din categoria de ce se invarte pamantul.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru syd):

Lasă arogantele ieftine. Intrebarea e chiar pertinenta. Durata de viață nu e batuta in cuie. Stii tu ca peste 100 de ani nu se vindeca cancerul?

| syd a răspuns (pentru WithinShadows00):

Bene

| T2LS a răspuns (pentru WithinShadows00):

Cancerul nu este singurul lucru care omoară un organism viu.

| Theo94 a răspuns:

Stiinta va evolua si vom putea trai mult mai mult, cel putin cine va avea ceva "coco".

| munteanuionvictor a răspuns:

Poti sa traiesti si mai mult.

| Teffan a răspuns:

Nu.

Iar 70 e varsta buna.
La 80-85, te chinui rapusa de boli.

Asta daca nu ai fumat, nu ai baut, ai mancat sanatos, nu ai fost sedentara, nu ai avut probleme mari cu stresul/depresia etc.

Ca daca ai toate astea crapi pe la 60 de ani.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru Teffan):

Nu ma refer neaparat la asta. De ce ar trebui sa imbatranim asa de repede?
La cate planuri mi-am facut mi-ar trebui 3 vieti ca sa le indeplinesc.

| T2LS a răspuns:

Nu, pentru că chiar dacă adevărul doare, este esențial pentru supraviețuire. Plus că, nu te-ai aștepta să trăiești 200 de ani ca să îți îndeplinești toate visurile. Deși ți se pare că viața trece rapid, o să ai timp și acei 70 de ani să îți faci de cap în viață. 70 de ani este speranța de viață ÎN MEDIE, cel puțin la unele naționalități, așa că ea poate fi și 30 de ani, și 20, și 50, și 100 și așa mai departe. Tot din punct de vedere științific, omul care a trăit cel mai mult a trăit aproximativ 256 de ani (Li Ching-Yuen). Atâta timp cât vezi viața asta ca pe un dar, fie că zici de la natură, de la Univers sau în ce mai crezi tu, nu vei regreta nicio zi pe care o trăiești. Frica de moarte este un lucru des întâlnit între oamenii de rând, dar care poate fi depășită.

| WithinShadows00 a răspuns:

Nu conteaza cat de lunga e viata ta, ci cat de buna o faci.

| Rox3tte a răspuns:

Eu zic ca 60. Dupa varsta asta te gandesti la moarte. laughing

| Matteo_Talaba_1999 a răspuns:

Da, stiinta nu are intotdeauna dreptate. Depinde de tine cati ani vei trai, fumatul, alcolul si anumite droguri iti reduc timpul pe care il poti trai, totusi, rata de viata a unui om sanatos este de 75-90 de ani.