| Fatamuntilor a întrebat:

Avem noi,,puterea" ca oameni sa ne,, judecam "' semeniii?
Observ destul de des mai ales in mijoacele media ( televiziune, diferite tabloide ) ca nu stiu ce persoana publica ( nu zic vedeta), s-a cuplat nu nu stiu cine,a facut cutare lucru.Si atunci se,, trezesc " diferite persoane gata sa judece acele persoane,

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Da...de ce nu?

Am dreptul sa judesc pe oricine atata timp cat respectiva persoana imi da un motiv intemeiat pentru acest lucru.

Aceasi chestie se aplica si la mine.

Cand vad proaste cu 10 clase care conduc masini de sute de mii de euro, si singurul lor mod de venit este sa stea pe langa bosorogi buni numai sa sa sara cu banul pana cand se duce si utlima farama de viata din ei....atunci de ce sa nu am puterea sa le judec?

Or fi semenii mei dar asta nu inseamna ca imi doresc acest lucru...

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vorbim de televiziuni/radiouri comerciale și cele de calitate!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu este normal ce se intampla si nici nu urmaresc asa ceva, dar asta este mass-media zilelor noastre, iar persoanelor publice le convine sa fie barfite, doar asa se castiga in zilele noastre, sarind din pat in pat si ajungi vedeta, de vina suntem noi ca toleram asa ceva si nimeni nu ia atitudine!
pe vremea cand era OTV, Adrian Minune a fost implicat in acel scandal in care zicea ca si-a prin amanta cu un altul si ar fi tras un foc de arma, otv-ul a inceput sa puriceasca aces subiect si mi-a placut atitudinea lui Adrian.a intrat in direct si a zis ca nu accepta ca subiectul sa fie dezbatut de presa, sa lase organele abilitate sa isi faca datoria, apoi a mai zis ceva lui Dan Diaconescu. daca vrea sa faca bani pe tema subiectului, sa faca juma-juma cu AM. atunci a incetat subiectul..deci daca ar lua atitudine fiecare, poate am ajunge sa stam mai mult in fata ecranelor..pana atunci, schimbam canalele ca la roata norocului.
O zi bunahappy

| OnuOnulică a răspuns:

Buna
Aveti dreptate mi se pare o prostie sa judeci pe cineva care abia cunosti.

Dar eu nu inteleg de ce ii intereseza pe ei o.O?

| Wøodenpints a răspuns:

Să-i judeci pe alții nu este o putere, este un drept.
Eu am dreptul să-mi spun părerea despre oricine.

| Radu284 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ai dreptul si sa-ti inseli parterul/partenera. Asta nu inseamna ca e moral sa faci asta. Banuiesc ca asta era spiritul intrebarii, daca ai dreptul moral de a judeca oamenii pe care nu ii cunosti.

| Fatamuntilor explică (pentru Radu284):

Corect!

| Wøodenpints a răspuns (pentru Radu284):

Moral din puctul cui de vedere? Că morala ta nu e aceeași ca a mea. Ce ție ți se pare moral poate mie mi se pare imoral și invers.
Orice om are dreptul de a-și construi singur un sistem de valori și de a decide pentru el ce e moral și ce nu.

| Radu284 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Din punctul tau de vedere, normal. Intrebarea era adresata fieacaruia, nu?

| cookie01 a răspuns:

Asta e meseria mass-mediei. Nu e un lucru bun, dar nu ai ce face. Atata timp cat esti persoana publica esti monitorizata de ei.
Daca noi judecam vom fi si jutecati.

| NoOneKnow a răspuns:

Noi ca oameni, putem, Dar asta nu inseamna ca ar trebui sa ne fie permis. Stii cum se zice: Ne intereseaza mai mult de capra vecinului.