| anonim_4396 a întrebat:

Avem patrioți pe aici?

Răspuns Câştigător
| Sociopat a răspuns:

Nu sunt neaparat patriot dar sunt pentru pastrarea traditiilor, portului si aspectului poporului roman.

16 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu zic că printre oamenii de rând mai sunt câțiva printre care mă număr și eu, că în ceea ce îi privește pe cei împuterniciți mi se pare clară situația la cât de furați sunt românii pe față.

| T0T a răspuns:

Toți ma inteligenți ca tine, din nefericire.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru T0T):

Tu daca esti patriot sa inteleg ca ai donat pentru Obraznicia Pamantului?

| T0T a răspuns (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Asta chiar te face prost, nu patriot. Idioțenia Pământului a fost și scumpită cu câteva sute de mii de euro cel mai probabil că nah românii mereu au fost proștii satului, bani cu care se pot construi spitale sau se pot băga în educație. Acțiunile patriotice sunt benefice țării iar cei ce confundă beneficiul că inutilitatea nici nu merită să se numească așa.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Http://www.mediafax.ro/......i-15703130

Uite, pe mine patriot mă ia cu nervi când citesc asta. Mulți mor de foame, mor prin spitale, abia duc traiul de zi cu zi dar ăștia își prețuiesc originile. Să doneze naibii pentru ceva ce ajută populația că ăștia ce au donat se duceau în Franța dacă tot au bani de aruncat și o vedeau acolo, sau intrau pe site-ul lor, e plin de poze. Nici nu știu ce poți vedea la ea oricum.

| AFR81 a răspuns (pentru T0T):

Asta chiar nu este un raspuns gandit. Imi pare rau ca ai o asemenea conceptie. Chiar daca avem neajunsuri clare in toate domeniile, nu putem exclude cultura. Ti-ai dori sa investim doar in invatamant si, in special, in sanatate, nu? Intr-adevar, sunt foarte importante aceste domenii intr-un stat, insa nu putem exclude, in niciun caz, sportul si, mai ales, cultura (m-am repetat intentionat pentru a sublinia importanta acestui lucru). "Cumintenia Pamantului" este o piesa de o valoare, zic eu, incomensurabila, opera lui Constantin Brancusi, figura marcanta a istoriei Romaniei. Daca tu ai o anumita gandire si nu esti capabil sa apreciezi unele lucruri, nu trebuie, in niciun caz, sa arunci cu pietre in cei ce sustin valori ale neamului romanesc.

| T0T a răspuns (pentru AFR81):

Cu ce îi ajută pe săraci acea statuie? Gândești rațional? Eu zic că nu. Prostimea donează pentru acea cumințenie în loc să doneze pentru sănătate sau pentru educație. Pe români îți spun eu că nu îi ajută cu nimic. Cu ce îți îmbogățește cultura o statuie a cărui creator a lăsat-o în Franța din propria dorință? Asta a fost dorința lui Brâncuși, el a cam fugit de aici. Dar opera lui Davinci nu e expusă și ea în străinătate? Ce contează țara unde e expusă atâta timp cât e cunoscută originea creatorului? Mi se pare o inutilitate iar prin răspunsul tău nu ai demonstrat nimic, decât că te numeri printre cei despre care am vorbit înainte. Iar tu se vede că nu a înțeles nimic, să știi că expusă în Franța ar fi avut mult mai mulți vizitatori, deci nu o aruncă nimeni, ceea ce nu pricepi e că nu contează unde e expusă. Dacă ar trăi Brâncuși cred că i-ar curge o lacrimă pe obraz la cât de prost a ajuns poporul roman...El a și zis de pe atunci când încă mai era cât de cât bine: "V-am lăsat săraci şi proşti, v-am găsit şi mai săraci şi proşti", dar nici însuși artistul nu cred că ar fi putut să își imagineze ce se întâmplă acum.

| AFR81 a răspuns (pentru T0T):

Te intreb eu pe tine acum: Cu ce ii ajuta pe saraci cultura? Cu nimic. Ce inseamna asta, sa nu mai incurajam tinerii poeti sau pictori, sa nu mai mearga lumea la teatru, sa nu se mai faca studii arheologice, sa nu se mai scrie carti, sa nu mai mergem la muzeu samd? Toti banii astia ar putea fi investiti pentru ajutorarea saracilor, nu? E clar ca si asta e o problema majora, insa dupa cum am spus, nu putem exclude cultura. Suntem o tara civilizata, deci trebuie investit si in acest domeniu, atat de neglijat in ultima vreme si pe care s-a pus monopol in perioada comunista. Banii aia de pe Cumintenia Pamantului nu vor rezolva nici macar o mica parte din problemele din sistemul sanitar si nu ne vor scapa de saraci. Asta e Romania, avem probleme in toate domeniile si trebuie sa mergem asa in continuare. Nu trebuie exclus absolut nimic. Iar legat tot de Cumintenia Pamantului, sa stii ca noi nu o cumparam de la Guvernul Francez sau de la vreun muzeu din Franta. Daca ar fi fost asa, cu siguranta nici nu s-ar fi gandit s-o vanda. O cumparam de la o familie. In situatia data, nu stiu de ce promovare s-ar putea bucura piesa, nu stiu cata lume ar putea sa o vada si sa-i cunoasca creatorul.

Intrebarea din incipit imi aminteste de un prieten de al meu, incult de altfel, care mi-a spus mai demult ceva in genul: am fost si eu in Grecia si am vazut pietroaiele alea, referindu-se la Partenon. Cine nu e capabil sa inteleaga valoarea unor lucruri, merge asa, in nestiinta, inainte. Ca tot vorbim de Partenon, multe din sculpturi au fost vandute acum cateva secole, de catre un "destept", englezilor, in prezent aflandu-se la British Museum. Grecii au dus lupte acerbe pentru a le recupera, insa raspunsul a fost, evident, negativ. Nu s-or fi gandit si ei, asemeni tie, ca nu conteaza unde se afla, ci doar ca sunt undeva expuse? Nu merge asa, sa stii.

| T0T a răspuns (pentru AFR81):

Ho, stai putin. Nu zice nimeni să nu mai fie încurajați tinerii, dar e vorba doar de o statuie, argumentele tale deviază prea mult. Avem destule opere de artă în țară și având în vedere acei tineri de care vorbeai o să mai avem și în viitor, deci nu contează. Argument invalid.

"untem o tara civilizata, deci trebuie investit si in acest domeniu, atat de neglijat in ultima vreme si pe care s-a pus monopol in perioada comunista."
O țară civilizată? Serios? Mi-ai văzut cred întrebarea legată de școli. Nu mai e deloc civilizată. Ceea ce nu înțelegi tu e faptul că prima dată trebuie să se pună accent pe lucrurile cu adevărat importante, și am spus care. Uite te mai întreb eu altceva, cum putem vorbi de cultură dacă nu avem educație? Cum putem vorbi de mulți tineri care vor încuraja cultura dacă nu avem educație? Sau poate or fi artiști prin zona rurală, ce posibilități au aceștia? Aici mergem și pe zona muncii. Observăm că până să ne ocupăm de cultura avem lucruri mult mai importante de făcut iar aceste lucruri ne iau de asemenea posibilitatea să ne ocupăm de ce vrei tu. cu 1 milion de euro făceai un spital, o școală că să știi că în țară sunt prea multe zone unde trebuie să străbați chiar și zeci de km pentru a ajunge la primul spital! Nu ți se pare nerușinare așa din partea ta și a ălora să investiți în ceva ce chiar nu e necesar? Și uite că am vorbit de cultură, dar ce legătură are nene cultura cu o statuietă în plus expusă în țara noastră? Ce rău face dacă e expusă acolo? Cum am zis în răspunsul precedent acolo ar aveam ai mulți vizitatori. Deci vi se potrivește vorba "Țara arde și baba se piaptănă". Voi indirect vă pișați direct pe țară și pe oamenii săraci și pe condițiile mizere. Sunteți niște nesimțiți sau extrem de proști, că altfel nu îmi imaginez cum poți fi așa de tembel încât să pui pe primul loc o statuie în locul unui spital. Sau cu acei bani vindecai zeci de cazuri de copii bolnavi care au nevoie de operații în străinătate. E mai importantă statuia ca viața oamenilor? Păi dacă e nu am ce discuta cu tine omule, am decât să te disprețuiesc că din punct de vedere intelectual și al caracterului, al eticii ești de 2 bani.

" O cumparam de la o familie. In situatia data, nu stiu de ce promovare s-ar putea bucura piesa, nu stiu cata lume ar putea sa o vada si sa-i cunoasca creatorul. "
Că familia o ține ascunsă într-o pivniță laughing Stai liniștit ca dacă ții neapărat să o vezi ai posibilitatea asta. Și Peleș e proprietate mai nou privată dar ai posibilitatea să îl vizitezi.

"Intrebarea din incipit imi aminteste de un prieten de al meu, incult de altfel, care mi-a spus mai demult ceva in genul: am fost si eu in Grecia si am vazut pietroaiele alea, referindu-se la Partenon."
Omule, nu pot să mă laud că am o cultură extrem de vastă, dar eu gândesc și te asigur că cunosc destui oameni mult mai culți decât vei fi tu vreodată dar care gândesc de asemenea și te-ar disprețui așa cum o fac și eu.

"Grecii au dus lupte acerbe pentru a le recupera, insa raspunsul a fost, evident, negativ"
Și cum au ajuns grecii? Aproape a fost falimentată țara, cu tot cu cultura ei, care e mult peste a noastră laughing

În concluzie ce consideri tu ca fiind argumente, nu sunt de fapt apărătoare ale cauzei tale care este complet penibilă și sub orice critică. Am zis ce faceți voi pe țara asta. Statuia nu o sa ajute pe nimeni că doar nu prinde viață și îți îmbogățește cultura, doar nu construiește 100 de muzee. După ce o să o cumpărați să știi ca peste 1 an observați că nu s-a schimbat nimic, chiar țara o va duce poate mai rău și cine știe ce sculptură o să vă mai ardă să cumpărați. Sunteți sub orice fel de critică. Dacă nu ai argumente, măcar abține-te, căci deviezi deja prea mult, deja incluzi toată cultura într-o biată statuie și nu vezi că nu ai cum nici măcar să atingi cultura dacă nu te ocupi de chestiunile cu adevărat importante în țara asta. Vai de noi.

| Mayhem666 a răspuns:

Foarte multi, care mai de care mai patriot.

| MistretulPufos a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu sunt cel mai mare patriot! hai steaua! vrei sa vii la un gratar cu mici si bere?

| Mayhem666 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Scuze, dar nu mananc mici, sunt vegetarian, iar berea nu imi place, si nici nu sunt cu bauturile de fel.

| MistretulPufos a răspuns (pentru Mayhem666):

laughing mici vegetarieni si bere cu gust de suc

| Mayhem666 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Exista asa ceva? laughing

| MistretulPufos a răspuns (pentru Mayhem666):

Poate mici vegetarieni da

| Mayhem666 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Ai spus "poate", deci nici tu nu esti sigur, mai bine nu ma risc rolling on the floor