| ruxandraaaaioanaaaa24 a întrebat:

A trecut foarte mult timp de cand nu am mai scris aici. Am o intrebare foarte lunga si sper sa aveti rabdare si sa raspundeti cu seriozitate.

Stiu un baiat, ne cunoastem de cand eram in scoala. Pe atunci eu il placeam foarte tare. Si el parea sa simta la fel, m-a tinut de mana, ne tachinam, era atent la mine, se comporta ca o persoana care ma place. Numai ca eu nu prea aveam incredere in mine, nu credeam ca el chiar simte ceva pentru mine, iar colegii imi sadeau tot mai adanc sentimentul de indoiala in suflet. Anii au trecut, noi nu ne-am mai vazut si am realizat ca de fapt a fost singurul baiat de care am fost vreodata indragostita. Ii doresc sincer tot binele si fericirea din lume.

Acum el e in Londra. I-am scris in urma cu ceva timp sa ii spun ca acum o mie de anilaughing il placeam. Mi-a raspuns ca viata e imprevizibila si plina de surprize. La ceva timp dupa asta, l-am intrebat daca mai simte ceva pentru mine, a zis ca "nu", dar apoi continua sa ma intrebe ce ma asteptam sa imi raspunda si ca sa nu o iau personal, fiindca el s-a distantat de majoritatea...

Si acum, ce e de facut? El pentru mine va conta mereu, din pacate.

7 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Vorbește cu el. Tu i-ai dat mesaj "după o mie de ani" sa ii spui ca îl plăceai și să-l întrebi dacă te place, când el abia te mai recunoștea. Ce, ai 12 ani? Vorbește cu el, fă-l să te placă, mutați-vă împreună, faceți un copil (să fie fată) și trăiți fericiți până unul dintre voi are cancer.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate, nu este nimic de facut in situatia ta. Probabil ca vei fi indragostita de el intotdeauna. De regula, cel mai mult ne raman in minte persoanele cu care am fi putut sa avem ceva si nu am avut, mai degreaba decat persoanele cu care am fost impreuna. Insa asta nu inseamna ca nu te vei putea indragosti din nou de altcineva. Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator cu un baiat din liceu de care am fost foarte indragostita. Insa intre noi nu s-a intamplat nimic mai mult decat niste tachinari si flirturi pentru ca era intr-o relatie si eu nu am vrut sa ma bag intre el si prietena lui, desi el dadea semne ca ma place. Asta nu inseamna ca dupa ce anii au trecut nu m-am intrebat cum ar fi fost daca as fi dat curs sentimentelor mele. Si desi sunt intr-o relatie si sunt foarte fericita, poate si acum daca l-as vedea mi-ar sta inima putin in loc. Asta nu inseamna ca mi-as insela partenerul. Pentru ca in acelasi timp realizez ca baiatul asta nu mai este acelasi baiat din liceu. Nu mai avem nimic in comun, iar viata lui din prezent este foarte haotica. Sincera sa fiu, realistic vorbind nu ma vad avand o relatie de durata cu el in prezent. In liceu situatia ar fi fost insa alta. Poate. Poate ca nu. Poate s-ar fi distrat cu mine si apoi s-ar fi intors la prietena lui. Nu am de unde sa stiu acum. Cert este ca in liceu eram doua persoane mult mai compatibile pe plan mental decat suntem acum. Si din cauza asta realizez ca sentimentele mele nu sunt indreptate asupra baiatului asta, pentru ca nu am mai vorbit cu el de zece ani, imi este imposibil sa spun ca sunt indragostita de el. Practic nici nu il mai cunosc. Sentimentele mele sunt indreptate asupra unei amintiri si a unei imagini a ceea ce a fost candva. Este ca si cum ai fi indragostita de un personaj fictiv. Prin urmare, trebuie sa accepti ca o parte din tine mereu va fi indragostita de acea amintire a baiatului respectiv si sa treci mai departe.

| gemeni6226 a răspuns:

Ce e de facut? Acuma timpul nu o poti da innapoi, iar el nu te iubeste dar se simte flatat de declaratia ta.Si bineinteles ca vrea sa vorbiti ca ii face placere ca are o cucerire. Daca vrei neaparat sa vezi daca te poate iubi, incearca, ai rabdare comunica cu el zilnic si daca cu timpul o sa simta pentru tine ceva o sa-ti dai tu seama ca o sa inceapa sa vrea sa comunice tot mai mult cu tine si o sa devina pe zi ce trece mai cald cu tine, iar daca nu si are in viata sa pe altcineva o sa-ti dea raspunsuri distrate adica o sa vb cu tine mai superficial.

| ruxandraaaaioanaaaa24 explică (pentru gemeni6226):

Nu e vorba aici de o "cucerire" si nici nu ar avea niciun motiv sa se simta flatat. Nu e ca si cand i-as fi spus ca il plac, in prezent.

| gemeni6226 a răspuns (pentru ruxandraaaaioanaaaa24):

Da imi place foarte mult ce a scris Oobunny oo s-a exprimat mai bine si mai corect ca mine, are dreptate.

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Nu cred ca ai ce face. Dorea sa auda ca ai simtit si simti ceva pentru el, de aceea te-a intrebat la ce raspuns te asteptai. Nu te place, poate atunci era momentul potrivit sa aveti o relatie. Vei trece peste, te vei indragosti din nou si il vei uita.

| ruxandraaaaioanaaaa24 explică (pentru Alexxxaa1010):

Adica crezi ca ar fi schimbat lucrurile cu ceva, daca atunci cand m-a intrebat la ce ma asteptam i-as fi spus ce simt pentru el?