| HeloKity a întrebat:

.Am inceput de 1 luna o cura de slabira facuta de mine..nu stiu daca este prea buna dar la inceput a dat "roade". Este asa : la 12 cereale cu lapte si seara la 7:20 doua oua fierte..credeti ca este prea putin ce mananc? Eu invat dupa-amiaza la scoala si este mai greu de tinut un regim..asa ca, cand ma trezesc mananc si seara cand vin de la scoala..doar cateodata mai schimb masa de seara in rest, mananc la fel..Credeti ca este o dieta hipercalorica?

5 răspunsuri:
| IREros a răspuns:

Cura de slabire rezultat 100% garantat de mine, am slabit de la 125 kg la 90 in doar 3 luni.

Dimineata 200g iaurt+complex tarate (sau tarate de ovaz simple)+fruct.
Masa1: proteina+legume+fruct
Masa2: proteina+legume+fruct

Proteina: 200g pipet pui/ 200g piept curca/ 200g peste/ fasole/linte/branza (cas de oaie sau capra proaspat)/ 2 oua fierte (doar 1 pe saptamana)

Fructe : mai orice afara de struguri si banane

Legume: orice cat vei

Cum se face:
Nu se consuma aceeasi proteina intr-o zi(adica daca mananci la amiaza pui, seara orice altceva din lista de proteine)

Nu se mananca acelasi fruct la o masa( adica daca mananci dimineata iarut+mar, manaci doar mere, cate vrei).

Primele 2 saptamani fara ulei si fara miscare, pentru adaptate. Dupa 2 sapt 4 lingurite de ulei de masline, si miscare (cata vrei, cea mai buna e alergarea)

Mesele obligatoriu 3 pe zi la minim 5 ore intre ele, eu mancam la 7 12 5. NIMIC intre mese, doar apa (foarte multa de recomandat).

Legumele NUMAI crude, daca le fierbi creste indicele glicemic. Canea NUMAI la gratar.

Ex ce mancam eu:
zi1: dim iarut+tarate+o para
amiaza: piept pui+salata de varza (varza alba, moroc, sare, piper, ulei de masline si zeama de lamaine in loc de otet)+ mere (1/2/3/4 pana ma saturam).
seara: fasole batuta +dovleac si vanta la gratar+ ceapa, rosii, gulie ce mai gaseam+ jumate de ananas (pastram jumate pentru alta masa).

Asta e doar un exemplu. Primele 2 zile nu am slabit deloc, dupa ma cantaream in fiecare zi, cel putin jumate de kilogram pe zi slabeam, nu ma infometam. Este un regim bazat pe indice glicemic mic (pentru diabetici in special) si functioneaza de minune. Testat si de familie si prieteni, acum sunt sanatos tun. Eu de la 125 la 85 cat am acum, am ajuns in aprox 4 luni. Daca nu faci miscare si tii doar regime( se poate) o sa ti se lase pielea, daca faci miscare (in special alergare) nu o sa ai probleme (nu stiu de ce sincer). Sporbig grin si succes.

Tine minte ca orice ai incerca, ingedientul de baza e ambitia, apoi stilul de viata si abia apoi dieta.

Dieta ta nu este ok. In primul rand ouale nu sunt sanatoase (mai ales daca le mananci prajite). Si mancate zilnic, risti sa faci hepatita si alte boli. Cerealele sunt bune daca sunt integrale (nu nesquick si alte balarii, eventual fulgi de porumb). Nu sta nemancat pana la 12, mananca macar 1 fruct, e mai bine decat nimic. Corpul tau are nevoie de tot, tu ii doar doar cateva proteine, putin calciu si cam atat. Nu o sa ajungi bine daca mananci asa timp de cateva luni, de slabit sunt sigur ca o sa slabesti, dar nu sanatos.

| HeloKity explică (pentru IREros):

Pana acum am slabit de la 81 la 71. ouale nu le mananc prajte.dar cateodata inlocuiesc cu rosii, priept de pui, supa de pui..La mine e problema ca nu pot sa am 3 mese pe zi deoarece eu invat de la 1 la 7 iar cat sunt la scoala nu mananc nimic..de la un moment dat dupa doua inghitituri deja ma ''umflu'' in burta si ma enerveaza acest lucru..eu pot sa am maxim 2 mese pe zi in timpul saptamanii iar in weekend 3 mese..de exemplu..azi am mancat cereale integrale(Fitness) iar cand am venit de la scoala am mancat un ou fiert, o rosie si putin piept de pui(prajit din pacate) iar dupa sala. daca nu fac sala nu rezolv nimic doar cu dieta..eu mai vreau sa slabesc inca 10 kg pentru ca sunt pitica am doar 1, 72 si nu-mi sta bina asa cum sunt acum..totusi mersi pentru sfaturi si timp acordat big grin

| Diamantsacru a răspuns:

Tu practic nu tii nicio dieta! ce mananci tu e ceva care ingrasa! o cunostinta de-a mea mananca dimineata o rosie si seara un castravete cu putina putina supa de ciuperci.pot sa iti spun ca a avut 67 kg si acum are 54kg. daca vrei ma crezi daca nu, nu.
P.S. urmeaza o dieta asemanatoare pentru o cura spectaculoasa!

| HeloKity explică (pentru Diamantsacru):

Cum poti spune ca ce mananc eu ingrasa? totul ingrasa, nu exista alimente fara calorii..adica vrei sa spun ca ce mananc eu ingrasa dar sandwich-urile de la fast food sau cartofii prajiti au mai putine calorii decat ce mananc eu la o masa? nu cred laughing..am slabit in 2 luni 10 kg si sper sa mai slabesc inca 10..deci nu cred ca ai dreptate deloc..nu vad cu ce ingrasa cerealele integrale cu lapte sau oule fierte? dar nu mananc intodeauna oua, schimb mesele! Si apropo, ce mananca cunostiinta ta este pura infometare! nu poti rezista intr-o dieta cu o rosie si un castravete toata ziua! asta se mananc la o masa noarmala nu toata ziua!

| Diamantsacru a răspuns (pentru HeloKity):

Cum crezi tu...eu iti apun ce stiuwinking