| cataxeniapopa9617 a întrebat:

Am o intrebare legata de o pisica. Am la bloc o pisica si a tot venit pe la mine. Nu pare a cuiva insa nu e fricoasa, o hranesc de obicei si vine sa o mangai, dar cand dau sa o mangai da sa muste dar nu musca tare. Se poate sa fie in calduri sau ar putea avea rabie sau ceva boala?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am intalnit si eu o pisica mai nebuna, care musca din senin atunci cand o mangai. O cunosc de 2 ani, nu are nici o boala, e ok. A facut multi pui care au ajuns la maturitate, iar unul din pui (femela), are comportamentul ei, adica m-a muscat si aia din senin.
E in regula.
Am avut un motan care daca prindea pe cineva in off-side, musca tare de piele, strangea, si nu mai dadea drumul. Nici ala nu avea rabie, era 'putin' dereglat.

| Dismally a răspuns:

Nu are rabie, problema cred ca este cand si cum o mangai. Unele animale reactioneaza urat daca incerci sa le mangai cand mananca sau in anumite zone vulnerabile - spre exemplu pe burta.