| PopaIoana a întrebat:

am o intrebare mai ciudata... voi cum invatati... si sa si retineti pentru ca maine am un test la fizica si nu prea stiu cum sa invat sa retin laughing deci am momente cand nu pot sa invet si le las asa si momente cand pot sa invat si le si retin numa acum faza-i ca maine am test... ca daca nu nu invatam... big grinbig grinbig grinbig grin dau fundita maine sau mai incolo sa vad carei cea mai buna solutiebig grin a da si chestia cu scrisul pe o foaie merge? mersi mult

Răspuns Câştigător
| Cristi_1137 a răspuns:

Eu ma gandesc in felu urmator, ca si cum totul ar fi foarte simplu, "trebuie sa retin doar cateva cuvinte, Cat de greu poate fi? ma fac pe mine niste cuvinte? o nimica toatawinking le citesc de 3 ori si trebuie sa le stiu." La asta ma gandesc eu cand invat si imi este foarte usor si cand am de invatat peste 2-3 pagini, imi imaginez ca totul este usor.

5 răspunsuri:
| adisuper a răspuns:

Pentru a retine ceva trebuie sa intelegi nu sa repeti ca papagalu(Daca faci asa peste cateva zile uiti) Poti sa iti scrii lectia sub forma de conspect si asa o inveti mai repede

| SmoKKe19 a răspuns:

In primul rand sa nu stai pe net laughing,ca atunci chiar nu inveti,sa nu asculti muzica pentru ca iar la fel nu inveti,iar daca e la fizica incearca sa inveti logic formulele alea sau repetandu`le, le scrii de multe ori pe o foaie, dar asta nu inseamna de 10 ori, de multe ori pana le retii, nu conteaza numarul.bafta

| Andreea256 a răspuns:

Ia sa vedem noi. Invata Teoria Intai! Fa exerciti nu conteaza gresit bun numai sa le faci ca asa invetihappy cu scrisu sunt unele persoane care inchid ochi sis amintesc ce au scris pe foaie nu e foarte sigur 50-50.

| lolyy a răspuns:

Pai citeste de cateva ori si daca e cv mai lung retine ca pe o poveste daca ai si cv formule invatale asa citindule de l-ai multe ori sau chiar sa le scrii de mai multe ori

| spunetot a răspuns:

Citesteo cu voce tare cu gandu acolo si incet incearca sa o intelegi la perfect apoi repeto de mai multe ori
, faza cu scrisu pe o foaie lol.sau o varianta mai simpla baga caietul in banca si il deschizi in timpul testului asa sigur merge