| bogdan1004 a întrebat:

am o problema cu un coleg de clasa care nu imi da pace s-a legat de mine azi m-a lovit si i-am tras un genunchi in "bijuteriile familiei". Daca maine incepe din nou ce pot sa fac ca sa se linisteasca. Daca merg si depun plangere la politie se rezolva ceva? Raspuns Repede

16 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

O sa=-i dea amenda lu` ma-sa politia, daca o sa-i dea si cam atat.A2a zi vine iar si se leaga de tine.Cafteste-l din nou daca n-are stare ca sa vada cine-i seful, sa nu mai indrazneasca.

| bogdan1004 explică (pentru UbexFlo):

Nu stiu ce sa zic...e gras si are noroc ca daca nu era gras ii aratam eu

| UbexFlo a răspuns (pentru bogdan1004):

Vorbeste cu diriginta ta sau invatatoare, ce ai tu, si daca nu se liniste o sa-i scada nota la purtare.Si e urat cu nota mica la purtare, crede-ma.happy

| bogdan1004 explică (pentru UbexFlo):

Da pot sa fac si plangere la politie nu? Trebuie sa am o varsta minima? Caci am 14 ani jumate

| UbexFlo a răspuns (pentru bogdan1004):

NU cred ca trebuie sa ai o varsta minima insa trebuie sa mergi cu parintii tai.Deci la asta, da, ai nevoie de o varsta.
Apropo, cu parintii tai de ce nu vorbesti?
SI eu ma bateam cu un coleg cand am inceput clasa a8a, eram intr-o clasa noua cu colegi noi si unu din ei isi permitea sa-mi dea ordine sa sterg tabla.Cand am iesit de la ore ne-am luat la bataie pe strada si m-am dus la tata acasa plangand.A2a zi se calmasera toate treburile si baiatul devenise cel mai bun prieten al meu.

| bogdan1004 explică (pentru UbexFlo):

Mi-e rusine si sa ii spun mamei:Mama m-a batut un coleg. ce sa fac nu ar fi politia cea mai sigura solutie?

| UbexFlo a răspuns (pentru bogdan1004):

Pai la politie nu poti merge fara unul din parinti.happy Deci tot trebuie sa spui cuiva treaba asta.Si nu trebuie sa-ti fie rusine.Si eu eram cea mai batausa din scoala aia si cea mai a dracului, am dat un prof afara din scoala, dar mi-am calcat pe orgoliu si i-am spus tatalui meu.happy Nu ca m-a batut ci ca m-am batutwinking Suna altfel laughing

| bogdan1004 explică (pentru UbexFlo):

Cand citesc ce scrii, tie tie usor sa scrii nu ca nu ma ajuti ma intelegi, mama spune:zi sa se potoleasca sau ma duc eu la el.Mai bine as face plangere impotriva lui dar nu stiu daca ma duc la politie si ce zic :vreau sa fac o plangere ca ma batutu un coleg in clasa?

| UbexFlo a răspuns (pentru bogdan1004):

Cel mai bine e sa incerci cu maica-ta sa vezi ce zice, spune-i sa vina ea la scoala sa vorbeasca cu diriginta si sa rezolve situatia.In ambele cazuri trebuie sa vorbesti cu parintii.Cu politia nu stiu ce sa zic.E cam prea minora chestia sa te duci cu ea la politie dar in cazul in care o sa se intample poti spune politistilor ca te terorizeaza si ca iti e teama sa mergi la scoala din cauza lui ca mereu se leaga de tine.happy

| bogdan1004 explică (pentru UbexFlo):

Deci stai sa iti povestesc in 3 randuri sa vezi si tu poate ma ajuti:stau la ora in banca el sta in spatele meu.i-a zis unui coleg sa imi ia sapca de pe banca.el nu a luat-o(colegul emu).In pauza vine la mine si ma ia de gat si ma loveste.

| UbexFlo a răspuns (pentru bogdan1004):

Eu cred ca e bolnav psihic.Stii cumva daca are probleme la cap sau ceva?

| bogdan1004 explică (pentru UbexFlo):

Sincer nu are.Nu stiu ce sa fac el si mai un coleg pur si simplu parca ma terorizeaza nu totdeauna.cateodata intru in baie si plang linistit si ma spal pe fata si ies.

| UbexFlo a răspuns (pentru bogdan1004):

Pai daca nu are, du-l la politie, clar. Dacaavea, scapa de probleme, da` asa...N-are nicio scuza pentru ce face.happyIa-o pe maicata de mana si fugi la politie.

| bogdan1004 explică (pentru UbexFlo):

Dar nu e fapta minora ca doar m-a luat de gat si m-a lovit? Bine sa mai intamplat odata. Oare mi se intampla ce ca am dat inapoi? Se considera aparare?

| loreloveyou a răspuns:

Sall! poii poti sa il intrebi pur si sinpul "nu incapi de mine?"si vezi ce iti zice si daca da sa te loveasca ii dai una mai tare la... si la`i potolit daca nu fa asa gandeste-te ca daca ii aratii ca tie frica cand vorbeste cu tine se ia mai rau de tine trebuie sa ii arati ca nu tie frica chiar daca te bate bate`l si u cum potiwinking si daca nu se potoleste du-te la tacsu si la masa si spune-le ce iti face...si daca nu inteleg nici ei du-te la politie.
sper ca te-am ajutat...happy

| bogdan1004 explică (pentru loreloveyou):

Dar daca sunt minor trebuie sa vina un parinte pentru a ma duce la politie sau sa fac o plangere>?