| Florentina9210 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Contul unui bun prieten de al meu a fost desfiintat. Cand am intrat la el pe profil scria gen "Acest cont a fost desființat din cauza unor încălcări repetate sau severe ale Regulilor comunității noastre și/sau din cauza unor reclamații privind încălcarea drepturilor de autor." e un baiat de treaba din cate il cunosc nu stiu sa fi facut ceva rau. La ce s-au referit?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca a incalcat regulile site-ului. N-avem de unde sti ce reguli a incalcat, decat ceea ce au scris.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai intreaba l pe el ce tampenii a facut acolo

| RareşTPUro a răspuns:

Tu te referi la contul de YouTube? Ei bine daca a incarcat clipuri cu muzica altor persoane sau ce apartin altor case de productii, cum ar fi CatMusic sau HaHaHa Production sau RotonMusic sau altele... el a primit incalcat regulile lor. Nu ai voie sa incarci continut ce este protejat prin drepturi de autor. Daca se intampla asta de 3 ori, timp de 6 luni, canalul de YouTube va fi desfintat.

| Florentina9210 explică (pentru RareşTPUro):

Am inteles. Eu credeam ca o sa fie desfiintat definitiv, de altfel nici contul de google+ al lui nu mai este valabil.

| RareşTPUro a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai ii desfinteeaza definitiv contul daca a comis-o de 3 ori. Daca greseste prima oara, ii sterge clipul respectiv din canal, si ii pune o avertizare, contul fiind in continuu existent. Daca greseste a doua oara, ii sterge si acel clip si ii pune doua avertizari, iar daca greseste a treia oara, ii desfinteaza contul definitiv.

| Florentina9210 explică (pentru RareşTPUro):

Tu ai spus ceva de 6 luni. Oricum il voi intreba pe el mai bine.

| RareşTPUro a răspuns (pentru Florentina9210):

Da, o notificare cu drept de autor se va sterge dupa 6 luni. Daca in intervalul acestor 6 luni mai primeste inca 2 notificari, contul de YouTube i se va sterge.

Exemplu: Azi 23 noiembrie2015 primesc notificare cu drept de autor... termenul va tine pana in luna Mai 2016. Ei bine si daca pe parcursul acestei notificari care este pana in Mai, o sa mai primesc inca o notificare ca am incalcat alt drept de autor sa zicem in Februarie. o sa am 2 avertismente termenul se va prelungi pentru inca 6 luni. Adica pana in August 2016... iar daca voi mai primi si a 3-a notificare, contul va fi desfintat.