| Bya1111 a întrebat:

Am si eu o nelamurire.Am un prieten care nu am stiut ca avem vreo legatura. Tatăl meu este verișoara cu mătușa lui.Aici e o legătură de neamuri. Putem fi gen neamuri dar nu de sânge și oare poate fi ceva intre noi ma refer la o relație?

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In unele sate sunt multe asemenea increngaturi. Ar insemna sa nu poata avea relatii si chiar sa se caatoreasca intre ei.
Conform legii si credintei ortodoxe, casatoria nu poate avea loc intre rude de gradul 1 la 4. Gradele sunt:
- gradul 1, copii, parinti;
- gradul 2. frati-surori, nepot de fiu;
- gradul 3. unchi-matusi, nepot de frate-sora;
- gradul 4. vrtisori de gradul 1 (primari).
Din cate am inteles, verisoara tatalui tau este matusa prietenului prin alianta. Deci este ruda prin alianta, ceea ce nu impacienteaza asupra relatiei cu prietenul tau.
Nu sunteti rude de nici un fel, altfel toti am fi rude ca ne tragem din Adam si Eva, daca ne luam dupa biblie.
Sunt cazuri cand doi frati s-au casatorit cu doua surori. Cazul de genul vostru nu este singular.
Ca o concluzie: o relatie nu este binevenita, legala si acceptata de biserica daca este intre rude DE SANGE pana la gradul 4.

| Denisaregina a răspuns:

Buna. Depinde de matusa. Dar daca tatal tau este verisor cu matusa lui, inseamna ca trebuie sa fie verisor si cu mama sau tatal lui, asta daca matusa lui este sora cu mama sau tatal lui. Voi oricum sunteti neamuri de sange, iar o relatie intre voi n-ar fi chiar o alegere buna.