| Issabella a întrebat:

Am si eu o problema.
Vorbesc de 1 an si 8 luni cu un baiat.La inceput totul bine si frumos, era baiatul pe care si l-ar fi dorit orice fata si cand zic asta nu ma refer la aspectul fizic, ci l-a comportamentul lui, se purta foarte frumos cu mine, nu eram indragostita sau fascinata de el, pur si simplu prin felul lui de a fi m-a facut sa il iubesc. Dar dupa ce am inceput viata sexuala s-a schimbat foarte mult, din ce in ce mai mult.La momentul actual nu ne mai intelegem deloc pentru ca se poarta foarte urat, nu numai el si eu dar pentru ca nu ma mai pot intelege cu el in niciun fel anume. I-am explicat ca ma raneste, ca uneori ma dor cuvintele sau faptele lui, i-am zis in toate felurile posibile sa nu fie asa pentru ca nu face nimic cu vorba rea, dar niciodata nu m-a asculta pana la capat, imi spune sa o lasam pe alta data.Ma crede inferioara lui, am impresia ca ii este rusine cu mine, zilele astea am vorbit de seara ca a doua zi mergem impreuna la liceu, toate bune si frumoase, a doua zi dimineata la fel, nicio problema, insa cand l-am sunat sa mergem el era cu niste baieti la un bar si mi-a zis ca nu mai merge cu mine ca dupa aia nu sta sa ma astepte o ora cat stau eu la scoala si ca prietenii lui nu vor sa mearga cu el ca au alte treburi, tin sa precizez ca inainte ma astepta la fast-food ul din fata liceului toata ziua pana scapam seara, iar de data asta nu a vrut sa stea nici macar o ora. Si normal ca m-am suparat si cand a adus vorba de asta i-am zis ca de acum nu o sa il mai deranjez sa mearga cu mine si el mi-a zis ca am gandire de copil, ca mai am pana judec bine (eu 17 ani el 21). In unele momente cand ne-am certat si m-am simtit jignita am inceput chiar sa plang, iar el mi-a zis "de ce plangi? am murit eu si ma plangi pe mine? Are parerea, chiar mi-a si zis ca eu sunt fata si trebuie sa tac, sa nu tip la el, ca. barbatul este barbat.Cand ne vedem, el se uita la Tv, sta la pc, doarme sau se invarte prin bucatarie, iar eu stau in pat si astept sa treaca timpul sa plec acasa.Nu stiu ce este cu el, de ce s-a schimbat asa.Niciodata nu a fost prea romantic sau dragalos, dar acum este groaznic, simt ca pentru el sunt o obisnuinta, ceva care nu este necesar dar totusi trebuie.Am si unele momente cand din faptele lui simt ca ma iubeste cu adevarat, dar cele mai multe momente pe care le petrecem impreuna sunt groaznice, din ce in ce mai groaznice, a inceput chiar sa-mi vorbeasca urat de fata cu alte persoane.Nu stiu ce sa mai fac, spuneti-mi va rog parerile voastre, in special baietii, de ce se poarta asa? ce sa fac sa fie bine? nu as vrea sa cred ca am pierdut atata timp degeaba.

5 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

Buna Isa.
Raspunde-ti singura la intrebarea asta, te rog: ce simti tu in sufletul tau ca ar fi bine sa faci in situatia asta? E un exercitiu bun si pentru viitor pentru ca majoritatea lucrurilor sunt simple si raspunsurile cele mai evidente sunt cele pe care ar trebui sa le urmezi.
Diferenta de varsta intre voi doi nu este foarte mare, dar este. Te cred ca tie iti este foarte greu sa te detasezi de el (mai ales daca a fost primul) insa cu cat mai repede, cu atat mai bine. Timpul nu este pierdut insa sub nici o forma pentru ca momentele frumoase petrecute impreuna nu ti le poate lua nimeni iar experienta de a incepe o relatie, de a trece prin bune si rele timp de aproape 2 ani iar in final de a-i pune capat - experienta castigata din asta este de neinlocuit.
Despre el - a ajuns la varsta cand simte nevoia sa experimenteze (poate fi si influenta anturajului) si asta nu e neaparat rau. Este cert ca ii place sa stea cu tine doar din obisnuinta in acest moment insa nu astepta sa afli ca te inseala - termina relatia si move on. O sa vezi ca daca esti tu cea care spune stop, o sa-l iei pe nepregatite, poate o sa vrea sa va impacati - dar chiar nu ar avea sens sa faceti asta. S-a creat o ruptura, pe care daca incercati sa o reparati acum o sa ramana o cicatrice care va reveni in discutii de fiecare data. Mai bine ramaneti prieteni si peste 5, 6 sau 10 ani, daca circumstantele vor fi favorabile, puteti incerca din nou.
Ai 17 ani si te asigur ca iti vei aminti cu placere de relatia voastra peste 4 ani: asa e viata, relatiile incep si se termina pana cand ajungem la varsta sau la persoana cu care ne intelegem cel mai bine si cu care vom trai restul vietii. Dar sa fii sigura ca nu este acum momentul iar el nu este persoana happy.

| MeMyseIf a răspuns:

Buna! In primul rind inceteaza sa te gindesti ca ai pierdut timpul degeaba-nimic nu e degeaba-ia gindeste-te si tu la cite avantaje ai din relatia voastra(ca ai o astfel de experienta)...destul de multe presupun. Apoi, urmeaza urmatorul moment-voi nu va potriviti deloc.De ce? Zic. Zici ca la inceput a fost doar un comportament frumos-nu e tare greu sa joci un astfel de rol putin timp-cit sa te cucereasca, ca mai apoi sa fie el insusi. Da, asa cum se comporta el acum-acesta este el, CEL ADEVARAT.Intelegi? Nu e chestia ca s-a schimbat nu stiu din ce motive, ci e treaba ca asa a fost intotdeauna, dar, na, ca nu te mai cucerea el asa cum e el defapt.Nu va potriviti, fiindca el de respect nu stie, iar tie asta in primul rind iti trebuie; comportamentul lui e incredibil de urit, iar tu nu meriti o astfel de atitudine.Nu astepta sa fie mai bine cindva, ca n-o sa fie, va fi si mai greu. El intelege ca tu esti "dependenta" de el si se foloseste din plin de acest lucru. Sfatul meu:nu cred ca se va schimba, dar poti totusi sa incerci, ca mai apoi sa fii mai linistita -ai facut tot posibilul ca sa salvezi relatia. Fa-i un test, studiaza-l, schimbati tu comportamentu, devin-o mai indiferenta, sa nu raspunzi la toate apeluri, fa-te si tu ocupata cu alte tale-vezi-i reactia.
Bafta!

| disw a răspuns:

Pai imi pare rau sa-ti spun dar el a vrut doar sa se culce cu tine.pentru ca am vazut ca inainte sa aveti relatii sexuale va intelegeati bine iar dupa ceea nu te mai baga in seama si te jignea.eu zic sa-l lasi pentru ca nu te merita.aratai ca iti este indiferent si o sa-l doara.incearca sa treci peste asta si sa gasesti pe altcinva mult mai bun de la el... poate va intelege ca a gresit enorm. sper ca te-am ajutat
ai grija de tine bye bye
te pup:*

| Issabella explică:

Sunt momente sau situatii cand sunt indiferenta si imi spune ca nu-l mai iubesc ca nu-mi mai pasa de el ca poate am pe altcineva... iar la faza cu respectul m-am gandit si eu la asta, eu cred ca se gandeste ca din moment ce te-ai culcat cu un baiat, mai ales fiind primul nu poti sa te mai desparti de el, de fapt chiar mi-a zis asta in alte contexte.

| ramonelll a răspuns:

Buna, stii issabella cand ai o relatie de 1luna, 2, 1 an, 2, nu poti spune ca pierzi timpul sau ca l-ai pierdut chiar tu ai spus la inceput a fost frumos, sunt sigura ca acele momente frumoase petrecute cu el nu le vei uita niciodata... eu sunt de parere ca ar ttrebui sa fi putin mai indiferenta cu el sa simta asta."indiferenta intotdeauna doare"si daca nici atunci nu vei observa o schimbare la el, inseamna ca nu-i mai pasa, si decat sa siferi in continuare mai bine renunti.vei suferi e normal dar ai 17 ani, vei mai intalni multi baieti, care vor sti sa te aprecieze!