| blackcherrypudding a întrebat:

As dori sa aflu si parerea voastra despre problema cainilor comunitari.Va sensibilizeaza? Unii spun ca aceste animale merita omorate pana la ultimul specimen...totusi e cam barbar.Cum credeti ca s-ar putea rezolva, sunt chiar curioasa?

2 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu ma sensibilizeaza. Trebuie sa intelegem mai multe aspecte ale problemei. In primul rand ca acesti caini comunitari NU sunt rase speciale de companie. Sunt desigur dresabili, toti cainii sunt asa insa n-ati vazut pe strada nici pudeli nici terrieri, singurii pe strada sunt cainii astia comuni.

Un alt aspect e viata umana si igiena care sunt si trebuie sa fie intotdeauna mai presus de orice animal.

Pe mine sa ma scuze cei care spun ca un caine nu musca decat daca te simte ca esti rau sau ca ti-e frica, dar aceste persoane sunt de o imbecilitate grava. La fel sunt si cei care urla de mila acestor caini insa nu ii iau in casa sa si-i puna in cap daca tot ii iubesc asa de mult ci ii aciuiaza pe langa blocuri de unde incep sa ii recunoasca de stapani si oamenii necunoscuti locului risca sa fie atacati din pur reflex al cainelui de a-si apara teritoriul.

De cele mai multe ori animalele nu sunt cainii ci oamenii inconstienti care de-a lungul timpului si-au pus in pericol semenii detinand sau avand in locuri neimprejmuite caini comunitari sau de aparare care au provocat chiar moartea unor oameni fie ei maturi sau copii.

NU e barbar. Ceea ce e barbar e sa nu poti iesi noaptea din casa si chiar in plina zi sa risti sa ajungi la spital sau chiar sa mori sau sa-ti moara semenii din cauza acestor caini.

Imi mai pare rau sa spun ca treaba asta a luat amploare in ultimii 8 ani cel putin. Imi amintesc si in orasul meu ca acum vreo 8 ani si in spatele blocului si in alte zone erau o multime de pisici. Brusc parca, in decurs de cativa ani parca toata lumea a luat-o absolut razna. Si-au schimbat si preferintele pentru animalul de companie si in plus au aparut din ce in ce mai multe persoane scelerate care i-au aciuat in preajma blocurilor, curtilor.

Luati-i frate acasa, bagati-i in pat, lingeti-i in fund si lasati oamenii normali sa traiasca.

| Lαrisα a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa fie ucis niciun animal. Cat despre aceasta problema, nu m-am gandit vreodata cu s-ar putea rezolva, dar sunt sigura ca omorandu-i nu este singura cale.