| blackcherrypudding a întrebat:

As dori sa aflu si parerea voastra despre problema cainilor comunitari.Va sensibilizeaza? Unii spun ca aceste animale merita omorate pana la ultimul specimen...totusi e cam barbar.Cum credeti ca s-ar putea rezolva, sunt chiar curioasa?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Personal, consider ca trebuie pedepsiti stapanii lor.Caci nu e normal sa gasesc din loc in loc pe strada, pe trotuar, excrementele lor. Nu-mi place sa sara la mine si sa-mi rupa gatul.Iar nu cainii sunt vinovati ci nemernicii lor stapani.Sau primariile care nu au grija de ei, ca si de oamenii strazii de altminteri.

| JohnnyBi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cainii comunitari nu au stapan...eh. gen sunt ai strazii?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Legal, un caine comunitar are stapana :primaria (pe raza careia locuieste sau e prins).Se poate asimila cu 'ai strazii'.

| JohnnyBi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Primaria nu da 2 lei pe tine ca om, crezi ca o doare undeva de un caine? primaria imi da mie amenda de 3000 ron ca nu am trecut pe gard semn de "atentie caine rau" desi il am declarat la politie. politia imi deschide mie dosar penal ca mi-a intrat hotul in curte si l-a facut cainele praf, desi legea spune ca este proprietatea mea si o pot apara cum cred eu de cuviinta. aia face primaria. un rahat. in 3-4 ani o sa iesim pe strada in armura pana la brau de frica unor caini vagabonzi. ca asociatii ca in america, ong pentru adapostirea si ingrijirea lor nu o sa vezi tu in Rromania viata asta, nici nepotii tai nu o sa vada asa ceva.

intr-o tara de orbi unde chiorul face legea, cainii sunt ultima problema a lor. de la ei nu pot fura, de la tine da. deci tu esti pe primul plan, cat timp ai bani de impozitat. pe urma devii mai umil decat cainii. a se vedea "homeless-ii" din fiecare oras. cainii macar dorm pe pamant, aia dorm in canale, sub pamant. primaria...heh. nu ai sa vezi

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate rezolva cu o oarecare preocupare si cu respectarea reglementarii legale in materie, respectiv OUG 155/2001 cu md. si compl. ulterioare.

| JohnnyBi a răspuns:

Eutanasia nu este barbarism. decat sa ies cu un copil pe strada si sa mi-l muste, prefer eutanasia. asta si pentru binele animalelor. decat cu coastele la vedere, rupte de foame si boli, mai bine moarte. acum 1 luna a trebuit sa aleg intre a-mi eutanasia cainele de 11 ani sau sa il las sa moara singur, chinuindu-se. iti dai seama ca in 11 ani de stat constant cu el a fost chinul vietii mele alegerea asta...si totusi am ales binele cainelui. l-am pus la somn. cainii vagabonzi sunt plini de boli, capuse, paduchi, raie si altele. adaugi comportamentul agresiv si iese un pericol pentru orice om. si centrele nu sunt o solutie. prea putini vor sa adopte. pentru un procent de 2% nu as lasa 98% din populatie sa sufere prezenta vagabonzilor. cat despre aia care cica ii ingrijesc pe la blocuri? vrei sa ii ingrijesti, ii iei in casa. altfel nu merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbar e doar sa ucizi oameni, pentru ca oamenii au constiinta si sentimente. Animale ucidem cu miliardele, de la pesti la pasari, de la porci la vite. Si o facem ca sa ne hranim. Cum nu e nimic barbar sa crestem animale pentru a le ucide, nu e nimic barbar in a ucide niste caini. Nu ii chinuim, cainii nu vor sta treji noaptea gandindu-se ca le soseste clipa. Asta referitor la termenul de "barbar".

Intr-o tara civilizata, nu ar fi o problema. Ar trebui sa existe centre pentru astfel de animale. Intr-o tara in care venitul minim nu este de ajuns pentru asigurarea existentei, unde incompetenta si furtul guverneaza, ma tem ca singura solutie ar fi eutanasierea. Cei care conduc tara nu vor pune la bataie banii pe care ii fura ca sa construiasca centre pentru animale fara stapani. Vor pune la bataie aceeasi bani care au ramas pentru pensii, salarii, alocatii si institutii publice. Asa ca intre oameni si caini, as alege oamenii (desi cainii sunt mai buni, fara discutie).