| Furnicuta000 a întrebat:

Sunt curioasa care e parerea voastra, dar fara sa jigniti va rog. Credeti ca virusul asta provine de la animale cum au spus chinezii sau ca a fost plasat de cineva cu buna stiinta?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A fost facut la comanda ca sa vina criza financiara

| RAY a răspuns:

Religiosi fanatici nu vor sa mearga la domnul si asteapta un vaccin care sa le scape deo eternitate de fericire, 1500 de ani de progresez stiintific oprit de relige in continuare astia vor sa opreasca cercetarea si sa dea vina pe stiinta cand culmea ipocriti naibi tot ei spun ca stiinta nu poate sa creeze viata

| Drimmero a răspuns:

Contest naturaletea virusului si inca merg pe ideea aia, atata timp cat vorbim de China e posibil orice, mare atentie,, mai ales cand stim foarte bine ca e un stat comunist si astora le poate pielea la orice.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil că a fost ceva artificial.

| Sofer a răspuns:

De la un liliac scăpat din laborator care se făcea teste. De acolo a plecat infectarea oamenilor și mai e varianta cu gaz sarin în aer.

| RAY a răspuns (pentru Sofer):

Ce lileac nesimtit, a fugit cu declaratia pe propia raspundere?

| RoCkKiD a răspuns:

Virusurile astea sunt cunoscute de multa vreme, nu au aparut in wuhan anul trecut pentru prima data.

Problema cu conspiratia aia voastra e ca nu are sens.

Daca l-ar fi pus vreun individ sau companie pentru interese economice, ar fi fost desfiintat de comunitatea internationala. Virusul nu poate fi directionat sa atace doar anumite sectoare ale economiei asa ca o sa iti afecteze si inamicii si aliatii iar unii din ei probabil au cel putin la fel de multi bani ca tine.

Daca l-ar fi pus vreo tara problema e la fel ca mai sus, s-ar fi aflat si ar fi existat repercusiuni, chiar daca nu iti declara nimeni razboi exista o gramada de sanciunie economice mai dureroase.

Nu zic ca nu e posibil dar virusul asta pare sa afecteze pe toata lumea mai putin 2-3 manageri de fonduri de investitii care oricum fac bani si in perioadele care nu-s de criza. Ca sa aiba sens plasarea asta intentionata ar trebui sa exista cineva care castiga ceva din toata ecuatia.

| Cameliapantiru a răspuns:

Momentan, toate dovezile științifice arată că virusul a apărut în mod natural. Cât timp asta e singura opinie argumentată a specialiștilor din întreaga lume, asta cred și eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 2020 nu cred ca se mai intampla ceva fara stiinta. Toate sunt bine tintite. Jocuri politice de culise, jocuri economice.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia mereu a fost anti stiinta nu e de mirare ca si in ziua de azi e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele.

| viavo a răspuns:

Salut! Sunt de parere ca totul e intentionat si in oarecare masura este si controlat. Daca stai si te gandesti, faci un calcul si afli cati bani alocati pentru pensii nu vor fi eliberati... dar totusi ce se va intampla cu ei? Plus ca dupa parerea conducatorilor si oamenilor de stiinta planeta e suprapopulata, peste 2 3 ani o sa avem un nou virus si se mai duc cateva vieti si tot asa. Este ceva de genu "un mort, o paine in plus" ar mai fi multe de spus, dar vorbele nu isi au rostul

| Furnicuta000 explică (pentru viavo):

Pe mine ma ingrijoreaza ca nu se mai gasesc medicamente pentru bolnavii cronici si nu stiu de ce. Adica nu e ca si cand a cumparat lumea in nestire toate medicamentele din farmacie ca se dau pe reteta, nu ca Paracetamolul, nu?

| viavo a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu stiu ce e in Romania, eu sunt in Germania si aici totul este aproape normal. Citeam ca in Ro rafturile sunt goale, aici in afara de masti, hartie igienica si dezinfectant gasesti tot ce vrei. Pe strada nu avem restrictii foarte mari, umblam cate 2 3 persoane. E ok.