| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Buna. Aseara mi-a murit pisica de parvoviroza. Avea 11 ani si vaccinuri facute. Imi vine sa urlu de durere, sa imi smulg parul din cap. Am internat-0 in spital, dar corpul ei a cedat. Voi ce ati facut cand ati pierdut un animal de companie? Cum v-ati revenit? EU SIMT CA NU MAI POT, A FOST UN PISOI IUBIT SI NE IUBEA Si EA. SIMT CA O IAU RAZNA,, NU POT SA STIU CA NU MAI E. Cine ma mai asteapta? Sunt distrusa?

Răspuns Câştigător
| Alina0124 a răspuns:

Și eu am avut un animal drag (cățelușă) care mi-a murit, am suferit mult, aveam chiar și vise cu ea. Am încercat chiar să o înlocuiesc cu alt cățel, dar nu era la fel. Am încercat să fac tot felul de activități ca să mai uit cum ar fi plimbări, jocuri, vizionare de seriale, de citit cărți și cu timpul am reușit să mă împac cu ideea că ea nu mai este. Oamenii din jurul meu ma tot judecau, spunând că e dor un câine și că mă consum prea mult. Tot ce pot să-ți spun eu acum, e că ești un om cu suflet mare și sper că o să poți să-ți găsești liniștea sufletească.

6 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Se întâmplă! Este cursul vieții, iar vaccinurile nu sunt infailibile. La 11 ani, fiind deja bătrână, sistemul imunitar a slăbit.

Acceptă situația și mergi mai departe. Dezinfectează curtea/casa, fiindcă dacă vei aduce un animal nou se poate contamina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să îți treacă supărarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia altă pisică să semene cu aia.

| Ochialbastri99999999 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa iau alta pisica, durerea e prea mare Pisica mea era unicat, in felul ei. Am iubit-o maxim. Plang non stop. Nu mananc, nu am chef de nimic. Sunt distrusa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai iubit-o si ingrijit-o corespunzator...nu ai ce sa regreti, decat sa-ti aduci aminte cu bucurie de toate momentele frumoase...
Asa e VIATA, ne aduce impreuna pentru un moment, apoi ne desparte...
https://youtu.be/mKF4d3ByQog

| AVAAVA a răspuns:

Cumpără o alta pisica!
11 ani este o vârstra considerabila pentru o pisica.
Incearaca sa nu te mai atașezi atât de mult de animale, iubestele, ai grija de ele, dar nu le iubi mai mult ca pe oameni.
Un Sfânt spunea sa avem grija de animale, sa le respectam, pentru ca ele nu au promisiunea raiului.Raiul lor este aici pe pământ, dar nu trebuie s cădem în păcatul de a le iubi mai presus decât pe oameni.
Omul a fost făcut pentru a fi stăpânit de Dumnezeu, iar animalele slde oameni. Asadar, animalele sunt în directa nostra responsabilitate.
Din păcate, după căderea în păcatul Adamic, pământul este Stăpânit de Lucifer, si astfel tot omul, indiferent de faptele lui, bune sau rele, era sortit pieirii, asta pana la venirea lui Iisus ca răscumpărator, care ne-a dar 2 porunci vitale, și anume sa iubim aproapele ca pe noi înșine și pe Dumnezeu din toată inima și cu tot cugetul nostru.
Mai devreme sau mai târziu, necazul oricum vine, și pentru animale și pentru oameni, important este sa ne prinda împăcați cu Dumnezeu.
Rugămintea mea este sa nu judeci deloc aceata întâmplare, sa nu dai vina pe nimeni, pentru ca judecățile Domnului sunt diferite de judecățile oamenilor, și nici chiar îngerii sau Serafimi nu cunosc judecățile lui Dumnezeu. Noi trebui sa fim încrezători ca Dumnezeu judeca bine, chiar foarte bine.