| Jack99 a întrebat:

Cam de la ce varsta incep sa conteze banii, in ceea ce priveste relatiile?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Banii sunt importanti intotdeauna, insa, dupa parerea mea, conteaza cel mai mult la inceput, pana se fixeaza lucrurile. Din pacate, relatiile alea pe care le vedem in filme, cu doi tineri care se plac si se indragostesc si se plimba prin parcuri si asa mai departe sunt destul de rare. Vei cheltui foarte mult, la inceputul unei relatii, pana va veti apropia. Posibil sa vrea plimbari cu masina, benzina fiind necesar sa o platesti tu, un suc si o prajitura la o terasa in fiecare seara, pe care, evident, va trebui sa le suporti tu si multe altele. Dupa aceea, dupa ce va veti mai familiariza, posibil sa se imparta aceste cheltuieli la doi, mai ales cand vine ea cu propunerea. In interiorul unei familii, cand vei ajunge si la acest moment, parerea mea e ca lucrurile se simplifica, cheltuielile fiind impartite la doi.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De parca adolescentele de 16 ani nu viseaza la un baiat cu banii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banii in relatie sunt buni de la orice varsta.
Eu zic ca-s importanti undeva de prin liceu. E aiurea de ex pentru o fata cu bani (de la parinti), sa se combine cu unul sarac sau zgarcit, care o plimba doar in parc. Fata aia, probabil o sa vrea sa se foloseasca de bani, sa manance in oras, sa mai mearga pe ici-colo. Chiar de ar fi generoasa, ar fi naspa sa-i plateasca mereu si lui. Oarecum la fel si in cazul baietilor cu bani, daca ies cu fete mai sarace. In timpul unei relatii serioase, cred ca orice baiat e de acord sa plateasca si ea. Doar la inceput plateste baiatul tot, ca doar el invita (in mod normal).
Pentru relatiile serioase, banii cred ca trebuie doar "sa fie". Daca unul sprijina casa financiar mai mult decat celalalt, celalalt se poate revansa cu alte chestii.

| SilentRain a răspuns:

5 ani

| SG1995 a răspuns:

Păi încă de la primele relații, adică de la 24-15 ani. E ridicol să-ți de-a maică-ta bani să o scoți la scoți la suc. În timp cresc doar așteptăriile financiare ale femeii.

| Dismally a răspuns:

Intr-o relatie nu conteaza banii, cel putin nu in una bazata pe sentimente...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand va mutati impreuna si impartiti spatiul si cheltuielile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii intr-o relatie incep sa conteze cand esti decis /sunteti decisi ( sa aveti ceva "serios", un copil, o locuinta, rate etc) depinde cand vrei sa ai urmasi si etc cele precizate, asta intr-o relatie dar daca esti singur banii conteaza mereu, relatiile din adolescenta, copilarie si chiar si mai incolo sunt doar asa, ca sa fie dar in fine, nu ai precizat ce tip de relatie, poate sa fie economica, financiara, juridica, de prietenie ( da ce-i aia prietenie? - a vezi ca prieteni nu sunt oamenii aceia cu care DOAR iti petreci timpul liber si faceti tampenii adica gandeste-te din toate persoanele pe care le consideri "prieteni" cati sunt cu adevarat "prieteni", putini nu, sau chiar deloc, mda asa credeam si eu ) etc

| gabriielaaa a răspuns:

Stima de mică că bani se muncesc mergeam si ajutam vecinele pe la 12 ani si face am bănuți mei si din ei luam ce îmi trebuie la scoală sau luam să mânca ceva cu frați mei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gabriielaaa):

In ce clasa erai, la 12 ani?
Ca un copil de a 5-a scrie mai bine.

| gabriielaaa a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A cincea si mersi de compliment.

| UnderPressure a răspuns:

Relatie sau nu, cred ca banii incep sa conteze cu adevarat cand muncesti pentru ei.
Intr-o relatie nu au de ce sa conteze banii.