| lorena66 a întrebat:

Buna! ce parere aveti despre industria asta a videochat-ului? e adevarat ca sa fac bani "grei"? Eu ma gandesc ca daca e, pe bune, cum zic ei--ca ajungi si la 20k de ron intr-o luna, probabil e asa doar aici, fiindca pentru zone ca si UK sau USA asta e un venit slab. ma gandesc ca de asta in Romania e plin de fete care practica meseria asta, cand venitul aici dupa 6 ani de facultate e de 3000 de ron maxim.

Deci pana la urma, are rost sa incerc? Nu vreau replici morale, e alegerea mea ce fac, dar macar daca-mi dau demnitatea peste cap... sa stiu daca merita happy

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Dacă ai talent, de ce nu?
Nu are treaba cu demnitatea, mai grav ar fi dacă ai fi intr-o poziție sa minți oamenii și sa acumulezi profituri pe urma lor (de ex. politicienii).
Mergi înainte, fa ce vrei cu imaginea ta, sper sa ai succes.
Cheers

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai ce oferi prin videochat, incearcă. Si vei vedea ce obtii.

| RAY a răspuns:

Eu vorbesc din experienta nu ce cred eu, din experienta mea cu clientele care imi cereau ajutorul, aveau echipamente cam vechi,trebuie un pc de gaming, internet bun, camera video buna, o camera tip camera matrimoniala, sa fie un decor frumos, de castigat se castiga, undeva la 2000 de dolari per monat, dar eu mereu spun tuturor fiti realisti, si eu am investit mult in echipamente, promovare

| Violleta2022 a răspuns:

"Deci pana la urma, are rost sa incerc? Nu vreau replici morale, e alegerea mea ce fac, dar macar daca-mi dau demnitatea peste cap... sa stiu daca merita happy"

Nu mai pune restrictii, atunci cand tu ne ceri ajutorul, daca vrei un raspuns clar si serios, invata sa ai bun simt si sa accepti tot ceea ce ti se raspunde, daca esti un om matur si capabil sa intelegi ce iti spunem.

Acest lucru il faci doar daca tu consideri ca vrei si ca merita, asta nu-ti poate spune nimeni, niciodata daca merita, tu trebuind sa fii capabila sa intelegi ce implicatii morale apar si cum vei fi tratata peste ani, acnd vei imbatrani si vei dori sa-ti iei un job "serios" sau sa ajungi intr-o functie importnata, ori sa ai copii care pot fi aratati cu degetul ori coemntati ca mama lor a fost, sau a facut xxx si ei sunt asa si pe dincolo.

Sa nu uitam ca, videochatul este supranumit si "prostitutie virtuala", asdar, trebuie sa stii clar ca te expui lumii intregi cu toata goliciunea ta si cale de intors nu mai exista, odata ce ai facut-o publica.

Intreaba-ti mama, tata, surorile sau fratii, cum vad ei o fata care se "prostitueaza" in fata unei camere video si intreaba-i ce parerea au, asta ca sa intelegi cum vei fi judecata chiar de propria-ti familie si daca MERITA sa te expui in fata lumii intregi, in toata goliciunea ta.

| lorena66 explică (pentru Violleta2022):

Sunt nevoita sa pun restrictii la intrebari pentru ca adesea lumea de pe TPU vine si raspunde neintrebata sau isi da cu parerea unde nu se cere. Am intrebat doar de venit strict, nu am cerut replici morale. Sa impui limite nu inseamna sa fii lipsit de respect. E treaba mea ce fac, TPU nu e loc de consiliere si sedinte morale, am cerut strict informatii despre venit. Sunt si eu constienta de anumite lucruri, nu e nevoie sa imi fie repetate si e alegerea mea ce fac. exact de asta am zis in intrebare ca nu vreau sa mi se spuna de moralitate, fiindca stiam ca oamenii ca tine se vor baga in alegerile mele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lorena66):

Nu ai inteles nimic din ce incerc sa-ti explic, de parca eu ti-as fi dusman cand in realitate nu ma doare nici in cot de alegerile tale.
Mi-am crescut copii cu valori morale ridicate si le-am dat educatie buna, de asta sunt mandra,
ca nu fac nimic ilegal si nici prostitutie ca sa-si castige banii.
Ma rog, poti sa faci ce vrei, dar tine cont de familia ta, inainte sa faci porcarii, ca s-ar putea sa le rupi lor inima si sa-i faci de rusine in satul unde stai.

| lorena66 explică (pentru Violleta2022):

1. Nu am cerut sfaturi morale pe TPU, nu mai insista.
2. "ilegal si nici prostitutie". In primul rand, prostitutia este ilegala in Romania. In al doilea rand, videochat nu inseamna si nu este catalogat ca si prostitutie dpdv. legal.
3. Nu te-am considerat dusman, am precizat insa doar faptul ca nu am nevoie de pareri legate de cariera ci strict legate de venitul din acest domeniu! Cu toate acestea tu ai fost aceea care a venit sa-mi spuna ca sunt lipsita de bun simt pentru ca impun niste limite.
4. Nu iti poti asuma ideologia ca as fi "de la sat" doar pentru ca vreau sa ma apuc de asta. Sa-ti fie rusine cand dai in cap cuiva, cand furi si cersesti. Si adevarata rusine, mai presus, sa fie de partea barbatilor care stau si platesc fetele pentru serviciile oferite pe videochat! Asa de buna e economia in Romania! Ajungi ca femeie cu 5 ani de studii sa mananci paine cu portocale pe 3000ron/luna (in cazul cel bun si daca gasesti post liber macar) in timp ce cei din parlament fac 40k ron/luna! Si cica nu sunt bani. Acolo se duce rusinea, la furt si inselaciune. Sa stai in fata unei camere nu e lipsot de moralitate si nici ilegal.
Nu imi pasa cum ti-ai crescut tu copiii, nu te-a intrebat nimeni si nu ti-a cerut nimeni parerea, exact asa cum nu ti-a cerut nimeni parerea nici despre "moralitatea" de care dau femeile dovada la chat. Din nou—e femeia nerusinata ca face bani intr-o tara plina de hoti, sau e barbatul dubios din spatele ecranului care o sexualizeaza si o plateste? Si nu stiu de unde si pana unde catalogam persoanele ca fiind "de la sat" in functie de cum le consoderam. Cunosc femei mult mai educate —si baieti, la fel— decat toti "intelectualii" din Bucuresti gramada.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lorena66):

Rusine ar trebui sa-ti fie tie, fiind total incapabila sa intelegi un sfat sanatos si de bun simt, doar pentru ca ti-am spus adevarul dur in fata, cel pe care vei aia sa-l infrunti curand dar care te supara.
Banuiesc ca traiesti intr-un colt de sat, ca una de la oras are mult mai mult creier ca tine, alegand intai un loc de munca curat si cinstit, ca sa nu-si faca parintii de rusine, mai ales daca isi respecta parintii.

| doctorandus a răspuns (pentru lorena66):

Lasa, ca s-au inventat deepfake-urile si o sa apara filme p. si cu ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce contează părerea noastră mai ales că ai zis clar că nu accepți răspunsuri contra?

| lorena66 explică (pentru suntserios):

Ma refeream la raspunsuri legate de partea financiara, daca e pe bune sau nu

| suntserios a răspuns (pentru lorena66):

Clar se câștigă bine din videochat. Nu e asta un secret.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu merită.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si ce ai de gand sa treci in CV la un moment dat? Online entertainment? Bani grei fac doar 1%, ca in orice industrie de altfel.Nu te amagi de la atatea reclame deplasate care vor sa te atraga... Exact ca aia care ii invata pe altii cum sa faca bani.Cine are bani nu sta sa predea cursuri despre cum sa faci bani, just saying. laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Trecand peste moralitate, ne intrebi daca merita!
eu zic sus si tare NU!
Cat crezi ca va tine? 10 ani maxim..Pe pentru ca anii trec peste toti.Nu vei arata la fel.
Nimeni nu certifica ca veniturile vor fi la fel.Crezi ca romnii au bani pentru asta?
Ce vei face cand nu va mai merge asta?
te-ai gandit ca doamne fereste te vei imbolnavi?
Sau cand vor veni anii de pensionare? trebuie sa contribui cu bani pana atunci.
Te curiozitate, cati ani ai?

| crowleydark a răspuns:

Bună! Răspunsul pe scurt, este "Da! Are rost să încerci". Se pot câștiga bani mulți, iar diferența întotdeauna va fi făcută de seriozitatea și implicarea modelului, și tot ceea ce ține de promovare și content de calitate. Ceea ce face subiectul unei alte discuții. Dacă vrei să discutăm mai multe pe tema aceasta, caută-mă în privat.