| Mario1994 a întrebat:

Ce se întâmplă fraților? Se închid toate, e prea mare panică, lumea a golit tot la supermarketuri, cică e coronavirus și la noi, ba sunt unii infectați, unii stau în carantină. Ce se întâmplă cu noi fraților? Care e scopul cu treaba asta? Zici că e coșmar sau potop. Mama e agitata rau de 3 zile ca a vazut știrile. Vă dați seama? Toți sunt panicați

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca esti fata desteapta, nu intri in panica si ii explici mamei ca nu este cazul nici la ea.
1 - pentru ca oricum nu avem ce face pentru ca putem sa o luam si de la cineva infectat dar la care nu se manifesta inca, deci poate fi oricine, si de la cei vindecati se poate lua s-a zis.
2 - probabilitatea sa iei este extrem de mica, asta e cel mai important, NU efectul problemei conteaza cat probabilitatea sa iei.
3 - Medicii zic ca nu e asa periculos, omu se vindeca de la sine in general, este o subfamilie tot a gripei sezoniere, asa decesele de gripa sezoniera au fost de 57 cam, deci iti dai seama ca se moare si din aia, deci au murit poate mai multi decat ar fi de la corona la noi.
4 - Panica nu face bine la dispozitie
5 - Golind magazinele aiurea nu facem altceva decat sa imbogatim pe niste unii, dat fiind ca se stie ca depozitele sunt full, plus cine alimenteaza acele depozite uriase. Vor primi bani multi deodata, pe care-i investesc in ceva mai maret, nu e ca si cum primesti banii aia esalonat cand lumea nu face golirea. Adica ajutam ca smecherii sa devina si mai smecheri.

Am link pe Youtube de la TV cand medicul explica ca nu e mare lucru.
Cred ca am fost clar.

Uite aici ce zice domnul doctor care a fost in colegiu medicilor, spune ca nu e mare lucru, chiar daca zice ca unu dus cu pluta a zis din canada ca s-ar putea contamina 40 % din populatie, oricum nu ar fi problema.

https://youtu.be/Ky93SwtywPM

| Mario1994 explică (pentru Mosotti):

Înțeleg dar deja e exagerat cu totul. I-am explicat lui mama, dar o văd agitata. Îmi vine să îi omor pe cei de la presa cum au agitat-o pe mama și pe alții! A înnebunit presa! Aici spui foarte bine. Nu știu ce va fi acum peste doua săptămâni sau o luna.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Mario1994):

Eu lucrez la un supermarket si e teribil de vazut cand deja in depozit nu mai vezi un litru de ulei, un kilogram de faina drojdie disparuta spirt sanitar disparul raftul arhiplin de macaroane golit.Un lucru e sigur, nu vom mai avea produse pe care sa le verificam ca le-a trecut termenul de garantie ca totul se cumpara.Eu am cumparat provizii doar pe doua saptamini cat cumpar in mod normal.Un lucru cred ca de aceea se golesc magazinele ca oamenii au intrat in panica. Acum am citit ca presedintele a decretat stare de urgenta incepind de luni 16 martie.Dar nu se specifica aceasta ce inseamna.Inseamna ca pentru 2 saptamini se inchid si magazinele? Asta voi afla luni cand am de mers la servici.Maine in orice caz inca mai e deschis, si n-i s-a afisat programul de lucru pe saptamana viitoare.

| Mosotti a răspuns (pentru Mario1994):

Si atunci va fi cat de cat dupa 2-4 sapt chiar daca cazurile vor mai urca, ca se vindeca, mortalitatea era de maxim 1-2 %, deci nu este alerta oricum ar fi. Nici la gripa normala nu ai tratament, traramentul e doar contra simptomelor, sistemul imunitar face treaba, asa si la corona, nu stiu daca ai vazut ce zice medicul in filmulet dar cam la aia se refera. Eu si daca mi-o iau nu imi fac probleme tocmai ca stiu care e treaba.

Dar na, mama ta e mai credula si normal ca s-a agitat, trebuie sa stie toate astea, ca poate nu stie ca daca stia nu se mai panica asa si stia ca presa umple panica de pomana poate doar in sens sa castige marile lanturi de magazine.

De ex, si imi pare rau ca nu am pastrat ziarul sa vezi, in click sau libertatea scria mare sus "S-a mai depistat un caz", dar in text jos scria ca s-a depistat un caz care doar a avut contact cu cineva din Italia, nu infectat! Deci titlul de panica, vezi? Se intelege "s-a mai depistat un caz de om infectat", si mi se pare ca scria si cu rosu.

| Freya1 a răspuns:

Tu numa acum realizezi ca e corona virus?laughing Sau numai acum ai aflat ca sunt si la noi cazuri?
Dacă nu sti a pornit din china si sa extins prin toate tarile. Aproape toate tarile au oameni infectati din cauza transmiteri de la om la om, poate din neștiință sau prostie.Acuma se panicheaza toti pentru ca se inchid banci, magazine, benzinari spre exemplu in zona mea sau închis benzinariile, la supermarket nu ne mai lasa sa intram mai multi de 10, 20 de oameni maxim 30 daca e supermarket mare, ii opreste in parcare sa nu fie mai mult de 4 masini, dezinfecteaza coșuri, banda, rafturile etc. Faza e ca se tem că o sa închidă tot sau nu o sa ne mai lase sa iesim din case si vor sa aiba provizii.Acuma ca exagerează ei e partea a doua si mama a mers sa isi ia ulei si cand a ajuns nu mai era faina, ulei, zahar a zis mama că acum numa ulei si faina o sa mănânce.O bătrână a umplut două coșuri, a dat peste 500 de lei si au spus femeile de la casa ca in curând nu o sa le mai permita oamenilor sa cumpere alimente mai mult de 100 de lei.

| Mario1994 explică (pentru Freya1):

Soc. Îmi vine să plâng. Eu am aflat de la început despre asta dar e șocant pentru noi toți, nu știu care e scopul. Ceva va fi. Azi și aseară am aprins lumânări și am spus de 5 ori rugăciuni. Eu cred ca au inventat cei cu puteri sa fie răspândit peste tot virusul peste noi. Trist! Normal ca pentru mama ta a fost aiurea cand nu s-a așteptat la așa ceva.

| Nemessys a răspuns:

Eu cred ca lumea a suferit, sufera si va suferi de ceva muuuult mult mai grav decat coronavirus, ebola sau orice alt rahat. E vorba de alta boala. Aia e prezenta la majoritatea oamenilor de pe glob, se raspandeste destul de repede. E atat de grava incat oamenii se nasc cu asa ceva, dar poate fi tratata in timp cu ajutorul unui singur antidot si care din din pacate un om are nevoie de mai multe doze pentru a se vindeca. E vorba de prostie. Iar antidotul este educatia. Unde nu se pune accentul pe crearea si dezvoltarea antidotului, oamenii in continuare o sa sufere de aceasta boala.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Trist. Trist frate. Presa a exagerat mult, ar trebui sa fie amendati cei de la presa. Nu știu ce va fi peste două săptămâni sau o lună. Prostia continuă tot timpul, e un coșmar că se închid toate și să stai izolat în casă și dacă nu ești infectat. Prostia, minciuna, corupția asta ucid lumea!

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Toata presa vorbeste despre numarul de infectati si de morti, dar nimeni nu vorbeste despre numarul de vindecati, care ajunge la aproape 80.000

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Pentru ca presa e mituita de politica sa mai minta, sa mai agite lumea.

| Legion7X a răspuns:

Eu zic să nu te lași manipulată de comentariile de mai jos sau mai sus, și să te protejezi cu mască șmd evitând zonele aglomerate și persoane care strănută sau tușesc. Asta este părerea mea, dacă mă înțelegi este ok, dacă nu este problema ta. Mai în glumă, mai în serios situația este cât se poate de amenințătoare, și fiecare persoană trebuie să conștientizeze.

Oamenii golesc rafturile tocmai pentru a evita cumpărăturile dese, și totodată pentru a nu ieși afară din casă printre alți oameni, posibil veniți din zone infectate. Un alt factor pentru care oamenii fac cumpărături, este din cauza fricii că nu s-ar mai găsi alimentele necesare în magazin, dacă nu și le aprovizionează din timp.
Este practic o concurență, în a cumpăra cât mai mult, tocmai pentru, satisface orice necesitate și a sta cât mai izolați în casă. Oamenii nu sunt proști
Prostii sunt neglijenți!

Îți recomand filmul Contagion (2011) dacă nu l-ai vizionat, mi s-a părut destul de interesant.

https://youtu.be/4sYSyuuLk5g